دانش و فن آوری (بازدید: 589)
يکشنبه 12/7/1388 - 17:12 -0 تشکر 156274
Gps

GPS مخفف كلمات Global positioning system به معنای سیستم تعیین موقعیت جهانی است و عملاً شبكه ای از ماهواره هاست كه برای نقاط مختلف كره زمین می تواند ارتفاع طول و عرض جغرافیایی را تعیین كند. امروزه GPS بیش از گذشته كاربردی شده و در زندگی روزمره استفاده می شود به عنوان مثال كامپیوترهای ناوبری كه روی خودروهای امروزی نصب شده اند بوسیله سیستم GPS كار می كنند و می توانند بهترین مسیر را به شما با توجه به موقعیت كنونی اعلام كنند. همینطور به كاربرد آن در تلفن های همراه و سیستمهای ساعت دقیق می توان اشاره كرد. و سیستم های گیرنده رسیور هم به سرعت در حال فراگیری هستند.

برای اینكه GPS بتواند كار كند 24 ماهواره در مدار زمین قرار گرفته اند. هر ماهواره به گونه ای در فضا قرار گرفته كه هر گیرنده روی زمین بتواند با 4 ماهواره ارتباط برقرار كند. هر ماهواره دارای یك كامپیوتر، رادیو و یك ساعت خودكار است. این ساعت از فركانس اتم به جای كوارتز یا چرخدنده استفاده می كند چون اتم بسیار دقیق تر است برای محاسبه طول و عرض جغرافیایی حداقل به 3 ماهواره نیاز است و اگر ماهواره چهارم در محدوده برد گیرنده باشد آنگاه می توان ارتفاع از سطح دریا را هم اندازه گرفت. هر چه تعداد ماهواره های در دسترس بیشتر باشد دقت محاسبات بیشتر است. امروزه سیستم های گیرنده GPS در طیف وسیعی از مدل های قابل حمل و نقل كوچك دستی تا ایستگاههای زمین شناسی ساخته می شوند.

به هر حال استفاده از GPS از كاربردهای نظامی گرفته تا وسایل بازی الكترونیكی در حال گسترش است. احتمالاً در آینده كاربردهای بیشتری از آن كشف خواهد شد. و امروزه GPS به عنوان امكانات قابل نصب مطرح است و احتمالاً در آینده به عنوان یك تجهیز استاندارد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

منبع: www.computer2012.persianblog.ir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی