دانش و فن آوری (بازدید: 11453)
پنج شنبه 19/6/1388 - 18:22 -0 تشکر 150057
آشنایی با موشکهای s300

به نام خدا

سلام

ببخشید چون من از فناوری این موشک اطلاعات خیلی زیاد ندارم مجبور شدم از برخی سایتها کمک بگیرم 

<br><a href="http://i34.tinypic.com/2gyd8ua.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>

 

 

 

 

 

 

 

 

S-300 چیست؟

 

 

 

s-300 از سری موشکهای روسی ، دوربرد و زمین به هوا است که در سال 1979 توسط روسیه طراحی شد . این سامانه جهت دفاع در مقابل حملات هوایی و موشکهای کروز ساخته شده است و همچنین برای رهگیری موشکها بالستیک مورد استفاده قرار می گیرد . s-300 یکی از بهترین مشکهای درگیرشونده با اهداف متفاوت در یک زمان است و رادار آن قار است در آن واحد 100 هدف را رهگیری نماید. قابلیت مقابله شدید با تک هوایی از پایین ترین تا بالاترین ارتفاع از سطح دریا از دیگر قابلیتهای آن است و توانایی مقابله با تاکتیکهای موشکهای بالستیک را نیز دارا است.

 

این موشک نسبت به موشک هایی که در زمان های قبلش ساخته می شد خصوصیات متفاوتی داشت. البته تنها در سیستم پرتاب (Launch) آن از سری موشک های 48N6 نمونه برداری شده بود که می توانست میان برد یا دوربرد باشد. توسعه و گسترش موشک های سری S-300 از سال 1969 آغاز شد که در آن زمان این موشک ها به برد 79 کیلومتری رسیده بودند.

شرکت مجرب آلماز (Almaz) مسئولیت طراحی و ساخت را برای نیروهای زمینی و شرکت بوکاتف وظیفه طراحی آن را براساس نیازهای نیروی دریایی روسیه به عهده گرفتند.

چندی بعد برای به کمال رسیدن این موشک ها براساس آخرین تکنولوژی های راکتی شرکت گرونیش (Grunish) نیز به این جمع پیوست.

هدف ساخت پروژه، موشکی با برد بالا، سرعت بسیار زیاد و قدرت مانوری مطمئن بود. این موشک باید کمترین زمان عکس العمل و قابلیت استفاده های نظامی گوناگون برای حمل کلاهک های مختلف و دارای کمترین زمان رسیدن به هدف و نیز قابل اعتماد در زمان پرواز باشد.

منظور از قابل اعتماد بودن این است که هنگام پرواز از دید رادارها محفوظ باشد و ضد موشک ها نتوانند آن را ردیابی کنند،حتی از لحاظ حفاظت اولیه این موشک ها قرار بود که در کانتینرهایی جاسازی شوند که از زمان ساخت در کارخانه به بعد در همان کانتینرها بمانند و حتی سیستم پرتاب آنها نیز در خود کانتینرها تعبیه شود تا بتوانند در کمترین زمان ممکن از هر نقطه ای قابل پرتاب باشند. این پرتاب به صورت عمودی انجام می شود. یک لانچر قوی که می تواند موشک را تا ارتفاع 20 متری بلند کرده و پرتاب کند. برای این امر یک جک هیدرولیک مدل M330 ساختند که با سرعت بسیار بالایی این موشک را آماده پرتاب می کند.

 

این سیستم دفاعی هم اکنون درچندین مدل شامل S-300P ،S-300F، S-300FM، S-300PMU در دسترس نیروهای مسلح روسیه قرار گرفته است. در کنار این روسیه برخی از مدل های این سیستم دفاعی را برای فروش به سایر کشورهای دنیا عرضه کرده است. به عنوان مثال تابستان امسال روسیه چهار موشک ضد هوایی اس.300 پی.ام.یو-2 با برد دویست کیلومتر را به چین تحویل داد.

S-300 یکی از سیستم های ضد موشکی به شمار می رود، که علاوه بر موشک های بالستیک توانایی رهگیری موشک های بالستیک می تواند بر علیه هواپیماها و موشکهای کروز دشمن به کار رود، از همین رو جزو سیستم های استراتژیک محسوب می شود.

 

ازهمین رو موشک های S-300 به عنوان یکی از کارآمدترین سیستم های دفاعی موشکی دنیا شناخته شده که مشتری های فراوانی دربین کشورهای مختلف دنیا مانند ایران دارد.

 

 

 <br><a href="http://i36.tinypic.com/314w41e.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>

 

S-300 و ایران

 

ماجرای خرید سیستم دفاعی S-300 از چندین سال پیش بین ایران وروسیه درجریان بوده است، وسابقه آن به سفر محمد علی شمخانی وزیر دفاع وقت ایران به روسیه و لغو قرارداد گور- چرنمردین در دومای روسیه بر می گردد.

 

گرچه بحث خرید این جنگ افزار دفاعی با گذشت زمان و عوض شدن دولت به فراموشی سپرده شد، اما با بالا گرفتن تهدیدات آمریکا و رژیم صهیونیستی برعلیه برنامه هسته ای ایران با دیگر تقویت پدافند هوایی کشور در دستورکار مقامات نظامی کشور قرار گرفت.

 

در اولین گام ایران خرید سامانه دفاعی تور ام – یک ازروسیه بود. برد موشک های «تور- ام- یک» محدود به 12 کیلومتر و صرفا قادر به شناسایی و انهام اهدافی تا ارتفاع 6 کیلومتری است. اما خرید سیستم دفاعی S-300 موجب نگرانی مقامات نظامی آمریکا و اسراییل شد چرا که برد موشک های پیشرفته S- 300 تا 300 کیلومتر می رسد و این موشک ها برخلاف «تور- ام- یک» قادر به هدف قرار دادن جنگنده بمب افکن های آمریکایی هستند.

 

سرتیپ امیرسرلشگر صالحی فرمانده کل ارتش ایران نیز چندی پیش در پایان آیین تودیع و معارفه فرمانده نیروی هوایی ارتش درجمع خبرنگاران یاد آور شده است «توانمندی پدافند دوربرد هوایی مورد نیاز تمام کشورهای منطقه است، چرا که ‌تهدیدهای فرامنطقه‌ای را تمام کشورهای منطقه احساس می‌کنند».

 

با این حال به نظر می رسد، ایران برای این سامانه دفاعی باید دست به یک نبرد دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی و آمریکا بزند. از همین رو برخی ازمنابع خبری دسترسی ایران به این سامانه را ازطریق سایرکشورها مطرح کرده اند.

 

یک مقام نظامی اسرائیل نیز در همین رابطه ادعا کرد: "تهران براساس قرارداد منعقده با مسکو سامانه موشکی S- 300 را تا پایان سال جاری میلادی تحویل خواهد گرفت و اولین محموله موشک های 300S- نیز اوایل سپتامبر (شهریورماه) به ایران ارسال خواهد شد."

 

این مقام اسرائیلی اذعان کرد: "بدون تردید سامانه 300S- حمله هوایی به ایران را بسیار دشوارتر از گذشته خواهد کرد."

 

حال باید دید کشاکش های ایران با قدرتهای جهانی برای حفظ منافع مشروع خود  که این بار در بعد نظامی بر سر سامانه s-300 تمرکز یافته به چه سرانجامی خواهد رسید

باتشکر

پنج شنبه 19/6/1388 - 22:45 - 0 تشکر 150111

اقا بوفون دوست خوبم حالا ایران صاحب این فناوری هست یا بایستی امتیازشو خریداری کنه لطفا راهنمایی کنی.

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

جمعه 20/6/1388 - 22:36 - 0 تشکر 150299

به نام خدا

سلام

یارعلی عزیز نه این فناوریو ظاهرا فقط روسیه داره که ایران به دنبال خریدنشه

باتشکر

شنبه 21/6/1388 - 21:21 - 0 تشکر 150729


داداش گلم بوفون قدرت این موشک در برابر موشک های ساخت ایران مثل اذرخش و.. چه طوره

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

يکشنبه 22/6/1388 - 21:13 - 0 تشکر 150901

به نام خدا

سلام

یارعلی عزیز نه فکر نکنم چون این موشکها بهترین هستن تو جهان

دوشنبه 23/6/1388 - 12:57 - 0 تشکر 151068

با سلام دوستان عزیز اقای یار علی ما موشکی به اسم آذرخش نداریم اینم بگم که کشور ما سامانه موشکی s300در اختیار داره واینم بگم که موشکهای ما دست کمی از موشکهای امریکایی و روسی ندارن مثلا سری موشکهای شهاب از شهاب3تاشهاب5از سیستم خیلی پیشرفته ای بهره میبرند پاینده باد وطن یا علی.

خیلی ناراحتم؛خستمه؛هرچی میگم کسی گوش نمیده

خیلی وقته چیزی یادم نمیاد ؛اصلا نمیشناسمت خوبه

هر رنگی هستی باش فقط حسینو درست بشناس

http://shiaupload.ir/images/cbxblxfwnqxpskb5v4gq.jpg

دوشنبه 23/6/1388 - 14:46 - 0 تشکر 151090

به نام خدا

سلام

بی توی عزیز بله موشکهای ما پیشرفته هستن اما سامانه s300موشکهای ضد هواپیما هستن که اونجور که بنده اطلاع دارم صد هدف را میتوانن هم زمان شکار کنن ،بله ما این سامانه را داریم اما چینیشو این سامانه بهترین موشکهای ضد هواپیما هستن که الان دیگه خود روسیه از s400استفاده میکنه

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی