انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1013)
دوشنبه 16/6/1388 - 17:31 -0 تشکر 149317
نجوم در چند دقیقه

متاسفانه بسیاری از تاپیک های انجمن نجوم قابلیت بحث و تبادل نظر ندارند و معمولا دارای خبری هستند که در نهایت با چند سوال و جواب به پایان می رسند و ادامه پیدا نمی کنند. در این تاپیک قصد دارم کلاس نجوم مجازی سایت .kidsastronomy.com را که شامل 48 واحد درسی می باشد ترجمه کنم و هر چند روز یک بار، یک قسمت را قرار دهم.
نکته مثبت این سایت این است که هر واحد درسی بسیار کوتاه است و در عین حال به زبان آدمیزاد می باشد! در آخر هر درس هم تکالیفی را گذاشته که من از دوستان عاجزانه تقاضا دارم آنها را در این قسمت انجام دهید و به پر بار شدن بحث کمک کنید

دوشنبه 16/6/1388 - 17:45 - 0 تشکر 149319

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

مشتاقانه منتظر شروع این کلاس هستیم!

منم میز اول میشینم!!!! :)

سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
دوشنبه 16/6/1388 - 17:46 - 0 تشکر 149320

درس اول :


نجوم چیست؟
نجوم، علم مطالعه درباره همه چیز است، چون همه چیزهای اطراف ما جزیی از عالم است. در واقعه حوزه های مختلفی در نجوم وجود دارد که می توان بر روی آن ها مطالعه کرد. یک دانشمند کیهان شناس بر روی تمام عالم مطالعه می کند و به ما کمک می کند تا ساختار کهکشان ها ، سیاه چاله ها و .. را متوجه شویم. اخترشناسان فواصل را در کیهان اندازه می گیرند، سیاره شناسان بر روی سیارات منظومه شمسی و دیگر سیارات خارج از منظومه شمسی مطالعه می کنند. ستاره شناسان رادیویی، عالم را به وسیله تلسکوپ های رادیویی مورد مطالعه قرار می دهند و ... البته منجمان همیشه برای این کارها از تلسکوپ استفاده نمی کنند بلکه سعی می کنند از اطلاعات گردآوری شده توسط دیگر دانشمندان، فعالیتهای خود را انجام دهند. آنها سعی می کنند با بهره گیری از ریاضیات به این توضیح برسند که عالم چگونه کار می کند.


تکلیف شماره یک:
درباره هر یک از زمینه های نجوم که در بالا مطرح شد یک پاراگراف بنویسید.
آیا می توانید حوزه های دیگر علم نجوم را بیابید و مطرح کنید.

سه شنبه 17/6/1388 - 11:2 - 0 تشکر 149407

سلام فکر خیلی خوبی کردین . موفق باشید

کسي که هيچ کار نمي کند،هيچ اشتباهي نمي کند. کسي که هيچ اشتباهي نمي کند،هيچ چيز ياد نمي گيرد. لوکا پاچيولي
چهارشنبه 18/6/1388 - 5:31 - 0 تشکر 149598

نجوم: علم شناخت هستی و دنیایی که در آن قرار گرفتیم و به وسیله ی آن راز آفرینش را بیشتر درک می کنیم . 

کیهان شناس : کسی است که به کیهان شناسی می پردازد  ، دانشمندی که کیهان را در می نوردد و آن را کشف می کنم . علم شناخت کائنات 

اخترشناسان: نمی تونم چیزی بنویسم لطفا توضیح بدین واقعا اخترشناس کارش فقط همین که فواصل رو اندازه بگیره !!! من فکر می کردم هر کسی نجوم بخونه اخترشناس به حساب میاد !!! بیشتر توضیح بدین ...

سیاره شناس : سیاره ها رو می شناسد !!! ینی اولش نمیشناسد ! بعدش میشناسد که به ما هم بعد از خودش میشناساند !!! علم بررسی و تحقیق بر روی سیاره ها تقریبا تا اونجایی که من می دونم با کیهان شناس هم معنی می تونه باشه در واقع زیر مجموعه ی همون میشه ...

ستاره شناسان رادیویی : همون توضیحات خودتون ...

عکاسی نجومی :) : یک حوزه ی ویژه در نجوم که هم به صورت تخصصی استفاده میشه هم برای سرگرمی ، در مورد عکاسی نجومی باید ساعتها بحث و تبادل نظر کرد ولی در کل هنر عکاسی در همه جا سر داشته ولی در نجوم سرتره !!!

با تشکر

ادامه بدین جالبه :)

از به هم ریختگی فونتها معذرت می خوام وقت نبود تنظیم کنم !!!

بای  

چهارشنبه 18/6/1388 - 13:52 - 0 تشکر 149653

با سلام درسته این کارتون برای افرادی که به نجوم علاقه دارن خوبه ولی این سایتی رو که شما می گی مخصوص بچه هاست نه افراد دیگه.

چهارشنبه 18/6/1388 - 16:59 - 0 تشکر 149716

سلام

با تشکر از جناب mohsenkhosro که تکالیف را انجام دادند و به این تاپیک اهمیت دادند.

از mamal و marva هم به خاطر گرم کردن این تاپیک تشکر می کنم.

اما باید به gandom023 عزیز عرض کنم سایت kidsastronomy.com  دو بسته آموزشی شامل سنین 7تا 11 سال و 12تا 18 سال است. که این بسته دوم، بسته شامل و جامعی می باشد که همان طور که گفتم به زبان ساده است و برای همه قابل فهم می باشد.

چهارشنبه 18/6/1388 - 17:8 - 0 تشکر 149719

جناب mohsenkhosro از توجه و دقت شما تشکر می کنم.

اینی که فرمودید:

اخترشناسان: نمی تونم چیزی بنویسم لطفا توضیح بدین واقعا اخترشناس کارش فقط همین که فواصل رو اندازه بگیره !!! من فکر می کردم هر کسی نجوم بخونه اخترشناس به حساب میاد !!! بیشتر توضیح بدین ...

در متن اصلی عبارت Astrometrist وجود دارد که من کلمه فارسی آن را پیدا نکردم و باید واژه ای مثل «کسی که فواصل کیهانی را اندازه می گیرد» قرار می دادم که فکر کردم اختر شناس بهتر باشد

اگر شما معنی این کلمه را می دانید لطفا بنویسید

چهارشنبه 18/6/1388 - 17:21 - 0 تشکر 149728

اخترشناسی که در زبان یونانی از ترکیب اجزای  astronomia = astron + nomos (به معنای قانون ستارگان) تشکیل شده‌است علم اشیاء سماوی (مانند ستارگان، سیارات، ستاره‏های دنباله‏دار‎، کهکشان‌ها و پدیده‏هایی است که منشاء آنها در خارج از جو زمین است (مانند پدیده شفق قطبی (Aurora) و تشعشعات پس زمینه‌ای فضا). این رشته با رشته‌هایی مانند فیزیک، شیمی و فیزیک حرکت ارتباط تنگاتنگ دارد و همچنین با رشته فضاشناسی فیزیکی (پیدایش و تکامل جهان) ارتباط نزدیکی دارد. اخترشناسی یکی از قدیمی ترین علوم است. ستاره شناسان در تمدن‌های اولیه بشری به دقت آسمان شب را بررسی می‌کردند و ابزارهای ساده ستاره شناسی از همان ابتدا شناخته شده بودند. با اختراع تلسکوپ، تحولی عظیم در این رشته ایجاد شد و دوران ستاره شناسی جدید آغاز گردید.

پنج شنبه 19/6/1388 - 11:8 - 0 تشکر 149912

 سلام

 اخترشناسی کهکشانی دانش بررسی کهکشان راه شیری و همه اجرام درون آن است. بر خلاف این دانش، اخترشناسی فراکهکشانی به بررسی آنچه در بیرون کهکشان ما قرار دارد می‌پردازد.

اخترشناسی فراکهکشانی دانشی است که به بررسی فضای بیرون از کهکشان راه شیری (که در اخترشناسی کهکشانی بررسی نمی‌شوند) می‌پردازد. با بهبود ابزارهای ستاره‌شناسی هم‌اینک امکان بررسی فضاهای دور فراهم شده است و به همین دلیل این شاخه از ستاره‌شناسی اکنون خود به دو زیرشاخهٔ اخترشناسی فراکهکشانی نزدیک و اخترشناسی فراکهکشانی دور تقسیم‌بندی می‌شود.

اخترشناسی ستاره‌ای دانش است که با بررسی طیف رسیده از ستاره‌ها به بررسی مراحلی که ستاره‌ها از زمان زایش تا مرگ از آن‌ها می‌گذرند، می‌پردازد.

اخترسنجی دانش بررسی جایگاه پیکره‌ها و اجرامِ فلکی در آسمان و دگرگونی در جایگاه آن‌ها است. این دانش به تعریف سامانهٔ مختصاتی برای شناسایی جایگاه پیکره‌ها به‌کار می‌رود و هم‌چنین به مسئلهٔ جنبش‌شناسی پیکره‌ها در کهکشان ما می‌پردازد.

اخترشیمی دانش بررسی عنصرهای شیمیایی که در فضای بیرون منظومه شمسی یافت می‌شوند، همچنین دانش بررسی نحوهٔ تشکیل، اندرکنش و فروپاشی آن‌ها است. به این ترتیب، این رشته، با رشته‌های اخترشناسی و شیمی همپوشانی دارد.

اخترزیست‌شناسی یا دگرزیست‌شناسی نام رشتهٔ پژوهشی‌ای در زیست‌شناسی است که به بررسی امکان زیست فرازمینی می‌پردازد. اخترزیست‌شناسان به مطالعهٔ خاستگاه، تکامل و پراکنش زیست در کیهان می‌پردازند. در این رشته نگرش به آینده موجودات زندهٔ ساختهٔ بشر هم گنجانده می‌شود.

کسي که هيچ کار نمي کند،هيچ اشتباهي نمي کند. کسي که هيچ اشتباهي نمي کند،هيچ چيز ياد نمي گيرد. لوکا پاچيولي
پنج شنبه 19/6/1388 - 15:27 - 0 تشکر 149979

سوال فیزیك با تشکر از مطالب پر محتواشما.

ببخشید یه سوال داشتم اگه امکان داره پاسخش رو هرچه سریعتر میخوام بدونم سوالم اینه:

توضیح دهید كه چگونه میتوان با استفاده از یك فشار سنج ارتفاع یك آسمان خراش را در کره ماه اندازه گرفت.چگونه میشود همین ارتفاع را در کره زمین اندازه گرفت؟

با فرض اینکه g زمین 10 (m/s2)و برای ماه هر عدد دلخواه باشد


سُبْحانَکَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ

 

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی