انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 686)
شنبه 14/6/1388 - 7:42 -0 تشکر 148794
تفاوتی بین 14 معصوم وجود ندارد یا دارد؟؟؟

به نام خدای آفریننده ی من و تو   .تشیع اعتقاد بر این داره که 14 معصوم از نظر مقام و نزدیکی به خدا و علم و معرفت و... کاملا یکسان هستند و هیچ معصومی بر معصوم دیگر برتری نداره .اگر هم در ظاهر اعمال تفاوت وجود داره به خاطر شرایط زمانی خواص اون دوره بوده.در حقیقت 14 معصوم دارای قدرت معنوی بالقوه ی یکسانی بودند که وقتی به بالفعل در اومده تفاوت های ظاهری ایجاد کرده. در واقع هریک از 13 معصوم شایستگی این رو داشتند که در مقام پیامبر اکرم قرار بگیرند  و هیچ تفاوتی بین این  بزرگوار با هریک از 13 معصوم وجود نداره . دوستان نظراتشون رو راجع به این اعتقاد تشیع بیان کنند؟

تو نميتواني کسي را که دوست داري هدايت کني؛ ولي خداوند هرکس را بخواهد هدايت ميکند(القصص56)
يکشنبه 15/6/1388 - 1:10 - 0 تشکر 149030

«و لقد فضّلنا بعض النبیّین على بعض»
با سلام.بنده اونچه رو که تا به حال به عنوان عقیده شیعه شنیده بودم برای شما مطرح میکنم.
ب
رترى پیامبر گرامى اسلام(سلام الله علیه) بر دیگر معصومان، به گواهى روایات فراوان، انکارناپذیر است یعنی اینکه رسول گرامی اسلام اشرف مخلوقات عالم هستند و احدی از ایشان سبقت نمیگیرد.نکته جالب توجه اینکه در میان امامان نیز، برخى از آنان درخشش ویژه اى یافته اند، چنانکه در بسیارى از احادیث، امیرمؤمنان على بن ابیطالب(سلام الله علیه) پس از رسول خدا(سلام الله علیه) سرآمد همه مردمان به شمار آمده است برخى از روایات نیز، پیشواى غایب از نظر، مهدى منتظر (سلام الله علیه) را گل سر سبد نوادگان حسین بن على(سلام الله علیه)مى خوانند.ولی باید توجه کنیم که شاید سبب این درخشش ، زمان وعرصه فعالیت ایشان در بین امت اسلام برای ترویج اسلام ناب محمدی باشد.مثلا امام مهدی (عج) از این باب به عنوان گل سرسبد ائمه یاد شده اند که پایان کار ائمه به دست ایشان است وهدایت عمومی بشریت توسط ایشان انجام میگیرد.اما نظر بنده بر این است که ائمه در درجات معنوی با یکدیگر در یک مرتبه قرار دارند وهیچ تفاوتی ندارند.چراکه در روایات هرگاه ائمه از خود یاد کرده اند با کلمه نحن خطاب قررا داده اند که دلالت بر یکی بودن انها میکند.یعنی هر چه از درجات خود یاد میکنند با کلمه نحن اشاره بر اتفاق همگی ائمه بر آن درجه ومقام وشان ومنزلت دارد.((کلهم نور واحد))به علاوه اینکه از آنجا که حکمت ارسال اولیای الهی بیان احکام وقوانین الهی در جامعه وامت اسلام وجهان هستی بوده ،لذا اگر ظرفیت ودرجه هرکدام تفاوتی میداشت لازم میامد که برخی در انجام وظیفه خود کمتر از برخی دیگر موفق باشند.یعنی انجام وظیفه هرکدام محدود به ظرفیت خودشان می بود واین، ایراد به ارسال چنین افراد متفاوتی توسط خداوند است.
امام صادق (سلام الله علیه) فرمودند: «اوّلنا محمّد و أوسطنا محمّد و آخرنا محمّد»

نظر بنده بر این است که حتی اگر هم تفاوتی در درجه باشد ، این تفاوت را فقط و فقط صاحب روز جزا میداند و بس که "الله علیم بذات صدور و هو عالم الغیب و الشهاده" پس عاقلانه آنست که در این امر کنجکاوی نکنیم و قضاوت را به عادل متعال واگذاریم و طبق سخن صریح قرآن مجید از زبان اهل ایمان در آیه 285 سوره مبارکه بقره"لا نفرق بین احد من رسله" را گردن بنهیم باشد که از مومنین باشیم.

خدا را جدی بگیرید .          امام زمانتان را جدی بگیرید .         در امورتان جدی باشید .

*انجمن معارف به دنبال بهترین هاست*
*اگر یکی از بهترین هایید*
*همین الآن کلیک کنید*

يکشنبه 15/6/1388 - 2:33 - 0 تشکر 149031

ماه رمضون همین امسال یک روحانی عزیز بالا منبر رفتند و صراحتا بیان داشتند اگر حضرت فاطمه زهرا در جایگاه و شرایط نبی اکرم قرار میگرفتند دقیقا همون کارهایی رو انجام میدادند که پیامبر اکرم انجام دادند و هیچ تفاوتی بین این دو بزرگوار وجود نداره .  افرادی مثل شما که قصد دفاع از تشیع رو دارند  اطلاعات کاملی از این مذهب ندارند و متاسفانه  مطالبی رو بیان میکنند که قابل قبول تشیع نیست.یا حق.

تو نميتواني کسي را که دوست داري هدايت کني؛ ولي خداوند هرکس را بخواهد هدايت ميکند(القصص56)
دوشنبه 16/6/1388 - 19:35 - 0 تشکر 149343

با سلام.
دوست عزیز جناب  HarryPotterowling :
واقعا برای شما متاسفم که بدون اینکه حتی مطلب بنده رو متوجه بشید وشاید هم اصلا اون رو نخوندید اینگونه پاسخی رو نثار بنده می کنید!!!!
دوست عزیز اولا : بحث شما اصلا مطلب و اشکالی نیست که نیاز به پاسخ و دفاع از تشیع داشته باشد.تنها سوالی است که در اذهان کلیه شیعیان ومسلمانان در مقطعی بوجود میاد وبعد هم با چنین پاسخهایی حلمیشه.پس نه سوال خود رو اشکال به تشیع بدونید وجواب بنده رو دفاع از تشیع.
ثانیا : اگر کمی دقت میفرمودید ، بنده هم عین همون مطلب اون روحانی عزیز رو با کمی تفصیل وتوضیح بیشتر خدمتتون عرض کردم.ولی در پایان گفتم از انجا که در روایات شیعه رسول اسلام (ص) اشرف مخلوقات عالم معرفی شده اند ودر عین حال روایات دیگری دلالت بر یکی بودند ائمه با رسول اکرم صلی الله علی و آله وسلم ( اولنا محمد اوسطنا محمد اخرنا محمد "کلنا محمد" )دارند لذا بنده در پایان گفتم حتی اگر هم تفاوتی در شأن و مقام ومنزلت بین چهارده معصوم علیهم السلام وجود داشته باشد،بازهم عالم به این تفاوت خداوند متعال است وما در این مقام نیستیم که تفاوتی بین ائمه قرار دهیم.

با این اوصاف واقعا برای بنده سوال شده که کدام قسمت از پاسخ بنده دارای چنین ابهام واشکالی بود که نسبت بی اطلاعی از عقیده شیعه رو نسبت به بنده از اون نتیجه گرفتید؟!!!
یا علی مدد

خدا را جدی بگیرید .          امام زمانتان را جدی بگیرید .         در امورتان جدی باشید .

*انجمن معارف به دنبال بهترین هاست*
*اگر یکی از بهترین هایید*
*همین الآن کلیک کنید*

شنبه 21/6/1388 - 2:45 - 0 تشکر 150365

حق با شماست پاسختون رو دقیق نخوندم . با این حال معتقدم بحث و مناظره با تشیع هدر دادن وقت بیش نیست . در سایت هایی که من و دوستان نظراتمون رو بیان میداشتیم همیشه شاهد توهین های بیشماری بودیم.توهین به همه چی . یکی نظر داده بود در بارگاه ملکوتی علی بن ابیطالب 4 مرتبه عمربن خطاب رو لعن و نفرین کردم که حق علی رو پایمال کرد. اساس و پایه شما دشمنی با خلفای سه گانه اس در حالی که بعد رسول خدا 25 سال اداره کننده ی امت اسلامی بودند و همین عمر بن خطاب بود که ملت زرتشت ایران رو به اسلام دعوت کرد(یا بهتره بگم مسلمون کرد) ولی ما هیچ وقت به اسطوره های شما توهین نمیکنیم . به خدا اسطوره های شما اسطوره های ما هم هستن ولی ما از اونا در ذهنمون بت نمیسازیم.به خدا اگه حضرت علی زنده می بود لعن کننده های به عمر و ..  رو با همین شمشیر ذولفقارشون به درک واصل میکرد.یا حق.

تو نميتواني کسي را که دوست داري هدايت کني؛ ولي خداوند هرکس را بخواهد هدايت ميکند(القصص56)
شنبه 21/6/1388 - 6:15 - 0 تشکر 150375

با سلام.
دوست عزیز.اگر احساس میکنید که بحث بی فایده هست و نتیجه ای برای شما که گفته بودید طالب حق هستید نداره کسی شما رو مجبور به موندن در این انجمن وبحث کردن نکرده.میتونید شبهاتتونو بپرسید در صورتیکه قصد جواب گرفتن داشته باشید.اما اگر قصد شما فقط شبهه فکنیه پس لطفا اینجا دیگه تشریف نیارید.
برای مثال گفتن چنین مسایلی در این بحث که اصلا ربطی به مضوع نداره تنها میتونه با هدف شبهه فکنی باشه.
اما اگر واقعا پیرامون لعن ، غصب کردن خلافت توسط خلفا و ...سوالی دارید  ، میتونید در همین انجمن با نیت کسب جواب وحقیقت ونه با هدف شبهه فکنی حضور داشته باشید.
یا علی مدد

خدا را جدی بگیرید .          امام زمانتان را جدی بگیرید .         در امورتان جدی باشید .

*انجمن معارف به دنبال بهترین هاست*
*اگر یکی از بهترین هایید*
*همین الآن کلیک کنید*

سه شنبه 24/6/1388 - 1:37 - 0 تشکر 151273

سلام سلام صد تا سلام

اینجا جای بحث است نه لعن و نفرین. شاید روایت شیعه لبنانی که به الازهر مصر تبعید شده بود در محاجه با مفتی بزرگ الازهر را ببینیم، کمی یاد بگیریم که چگونه باید احترام بگذلریم در کلاس بحث و سخن.

HarryPotterowling از شما تقاضا دارم بدون ذهنیت سوء بحث کنید انشاءالله که حقایق  از جانب حق بر قلوب احرار و مومنین می نشیند. البته بیشتر ادله شما عقلی و نقلی است که در منطق بحثی اهل تسنن جایگاهی برای ادله نقلی و عقلی قائل نشده انذ . ولی من خیلی خوشحالم  که شما از این راه وارد شده اید و از نبی درونی که همان عقل است  استفاده کرده اید

اگر هنوز هم در این مکان مجازی مقدس هستید تا ادامه داهم؟

حق نگهدارتان 

پنج شنبه 26/6/1388 - 16:58 - 0 تشکر 151988

بسم رب المهدی
سلام میکنم خدمت همه دوستان خوبم علی الخصوص برادر عزیز سنی مذهبمون HarryPotterowling
خدمتتون عرض کنم که همان طور که اقا حامد اشاره کردند شما میتونید ازادانه و مختارانه ذکر مباحث خودتون رو در این انجمن داشته باشید.
تنها اینکه بیایید همه با هم واقعا دنبال حقیقت باشیم و لا غیر. 

بنده نیز خیر مقدم میگم به شما اگر این مطالب رو میخونید و جا داره اینو هم بگم که انجمن معارف تبیان از جمله عزیزترین و بهترین محیط های گفتگو ست که مبنای کاریش همیشه بر پاک بودن محیط و ازادی عقیده بوده .

پس بهتون خوش آمد میگم و امیدورام حضورتون مستدام باشه .
پیرامون بحث مربوطتون هم جناب منتظر عشق عزیز (اقا حامد ) توضیحات کافی رو دادند و مبنای عقیده تشیع بر این هست که ائمه معصومین ما از جانب خداوند متعال دارای مقام ولی اللهی و جانشینی پیامبر عظیم الشان هستند که توسط خود پیامبر نیز به این منصب رسیده اند و معرفی شده اند .
این نه تنها ادعای من و اهالی تشیع باشه بلکه به وفور در کتب معتبر اهل سنت نیز آمده است
شما میتونید این مبحث رو در  ""پیامبر و نامهای امامان شیعه""  مشاهده کنید . 
اما از نظر رتبه و درجه هم دوستان گفتند وقتی گفته میشه "کل نور واحد" همه انها از یک نور و از یک "شجره واحد" هستند که برخی در مقاطعی دارای اقدامات منحصر به فرد نسبت به زمان و موقعیت خویش بوده اند .

طبق این عقیده میگوییم اگر مثلا امام حسن مجتبی _ع_  در مقابله با یزید قرار میگرفتند ، دقیقا همان عملی رو انجام میدادند که حضرت اباعبدالله انجام داد . به همین منوال امامان معصوم ما عملی رو انجام میدادند که صلاح و مصلحت اسلام و مسلمین میبود . حال در چه زمان و جایگاهی فرقی نمیکنه . 
لازم به دکر است که برخی ائمه یک ویژگی خاصی نسبت به بقیه نیز داشته اند . مثلا لقب "امیرالمومنین" تنها و تنها مخصوص حضرت علی (ع) جانشین پیامبر هستش که حتی به امام دیگری اطلاق نمیشه.  دیگه افراد دیگر که جای خود دارند!
 از طرف دیگر برخی اساتید و مفسرین ، حضرت مهدی رو "افضل ائمه" معرفی میکنند چون عمل ایشان بزرگترین آموزشگاه عالم بشریت رو باید ایجاد کنه و راه اندازی کنه . 
همه امامان ما نیز نسبت به خاتم الاوصیا یعنی حضرت بقیه الله _عج_ ارادات و علاقه ویژه ای داشته اند و از آن حضرت در زمان خود به القاب و صفات خاص و مخصوصی یاد میکرده اند 
منجمله در روایت حضرت علی ابن موسی الرضا ، وفتی نام حضرت مهدی در محضرشون برده شد به پا ایستادند و دست روی سر گذاشته و سه مرتبه فرمود : صلی الله علیک . صلی الله علیک . صلی الله علیک ..... در ادامه از ایشان سوال میکنند آیا شما منجی آخر الزمان هستید؟ فرمود او یک موجود عجیب است .
در پایان همان طور که دوست خوبمون sanrez فرمود: "بیشتر ادله شما عقلی و نقلی است که در منطق بحثی اهل تسنن جایگاهی برای ادله نقلی و عقلی قائل نشده انذ . ولی من خیلی خوشحالم  که شما از این راه وارد شده اید و از نبی درونی که همان عقل است  استفاده کرده اید"
یا ع ل ی مدد  

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
پنج شنبه 9/7/1388 - 23:28 - 0 تشکر 155650

سلام

HarryPotterowling  عزیز

پاسخی در جواب دوستان اگه دارید لطفا بیان كنید 

آخه خیلی وقته پاسخی ندادید

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی