انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 451)
پنج شنبه 12/6/1388 - 19:28 -0 تشکر 148533
من ایده ای برای نجات مریخ نورد روح دارم

ما واقعا نگران مریخ نورد روح هستیم چرا كه  اخیرا در خاك نرم مریخ به دام افتاده. برخی افراد واقعا به سختی در تلاش هستند تا راهی برای نجات این مریخ نورد بیابند. یكی از این افراد پسری 7 ساله به نام جولیان است كه تصویر زیر را به همراه ایده ی خود برای نجات روح به جی پی ال فرستاده است :

 " از بازوی روباتیك [روح] به عنوان سه پایه برای ازجا كندن مریخ نورد و كمك به جابه جایی آن به بیرون از  جایی كه گیر كرده كمك بگیرید."

 

 

.

این راه حلی بود كه به ذهن جولیان رسید.

 


جولیان ، تو آینده روشنی پیش رو داری و مهندسی موفق خواهی شد !


جان كالاس ، یكی از دانشمندان جی پی ال و مدیر پروژه ام ای آر(MER) در این باره می گوید : " ما پیشنهاد های جالب زیادی را از مردم عامه دریافت كردیم و اعتقاد داریم این یكی واقعا شگفت آور است. این نشان می دهد كه مردم نگران این مریخ نورد ها هستند . ما مطمئنا تمامی راه های ممكن جهت نجات روح را امتحان می كنیم."


كالاس همچنین می افزاید ما طرحی برای استفاده از بازوی رباتیك مریخ نورد برای نجات آن در سر داریم ، اما نه دقیقا همان چیزی كه جولیان در سر دارد .
كالاس در گفتگو با یونیورس تودی می گوید : " ما  راه حلی موازی را انجام خواهیم داد، كار ها را هم بر روی زمین و هم در مریخ انجام می دهیم. روح از تجهیزات خودش برای دسترسی به نوع خاكی كه در آن به دام افتاده بهره می گیرد. همین دیشب ما به این نتیجه رسیدیم كه از بازوی روباتیك برای كاوش زیر شكم روح استفاده كنیم تا ببینیم می توانیم بفهمیم وسیله ما [روح] چگونه در آنجا به دام افتاده ؟ ، شاید هم سخره های كوچكی در زیر روح فرو رفته باشند. ما همچنین چرخ ها را بررسی خواهیم كرد تا ببینیم چرخ های وسط چگونه كار می كنند."

كالاس می گوید كه : " این تكنیكی است كه بازو هرگز برای آن طراحی نشده.  بنابر این ما ابتدا این روش را در مورد فرصت [كه دوقلوی روح است ] امتحان كردیم و به خوبی كار كرد، حالا قصد داریم این روش را آخر همین هفته بر روی روح انجام دهیم."

كالاس در ادامه می افزاید كه روح به واسطه عكس هایی كه با تمام تجهیزاتش به جهت شناخت محیط پیرامون و تلاش برای توصیف خاك ها و خواص آن ها می گیرد ، كاملا مشغول است. به این دلیل از واژه خاك ها استفاده كردم چرا كه به نظر می رسد روح در مواد گوناگونی با گونه های متفاوت خاك از چب به راست به دام افتاده است."

تیم مریخ نورد این اطلاعات را برای شبیه سازی خاك به جهت استفاده در میز آزمایش جی پی ال به كار می برند. اصولا یك جعبه شن بزرگ كه در آن مدل برابر و عین مریخ نوردهای روح و فرصت قرار دارند می تواند برای شبیه سازی مخمصه ای كه روح در آن به دام افتاده است ما را یاری نماید. در چنین مكانی ، تیم می تواند بهترین راه برای نجات مریخ نورد را آزمایش كند.

حفاری روی میز آزمایش جی پی ال برای شبیه سازی موقعیت و شرایط روح در سطح مریخ

Image credit: NASA/JPL

 

البته  آزمایش ها به دلیل مسائل و مشكلاتی كه در مكان كار و كنترل سهولت آزمایش ها وجود دارد ، می توانند روند كار را كند نمایند. اما ما امیدواریم تا آخر امروز ( جمعه )، شبیه سازی ها را آغاز نماییم.

آن ها با سنگ فرش شبیه سازی شده ای از مریخ كه به آن غبار بگ هاوس می گویند شروع می كنند ( كه جنس آن از بازالت است ) و آن را  به اندازه كافی برای تست یكی از چرخ های مریخ نورد به كار   می برند. اگر نشد ، مجبورند دوباره به میز نقشه كشی برگردند.

روح برای مدتی طولانی است كه نمی تواند از چرخ جلو سمت راست خود استفاده كند و این موضوع نیز به بدتر شدن شرایط منجر می شود. اخیرا هم چرخ وسط سمت چپ مسدود شده بود اما به نظر می رسد كه مجددا به كار افتاده است. قسمتی از خبر خوش این است كه خود مریخ با ارسال تند باد به كمك مریخ نورد روح آمده و باعث تمیز شدن پانل های خورشیدی و امكان دسترسی به انرژی بیشتر برای مریخ نورد شده است. روح در حال حاضر دارای بیش از  80 درصد  انرژی پتانسیل است كه معادل 843 وات ساعت  می شود كه در مقایسه با پیش از این كه  با كمتر از 200 اسب بخار كار می كرد [بسیار امید بخش است] .

تصویری از چرخ گیر كرده مریخ نورد روح  در خاك سطح مریخ

Credit: NASA/JPL

كالاس می گوید كه او نسبت به نجات روح امیدوار است. او می گوید : " ما حتی در آخرین تحرك روح متوجه شدیم كه هنوز حركت می كند ، هر چند كه این حركت بسیار جرئی است و به سبب چرخش چرخ ها به وجود آمده. این بدان معنا است كه مواد زیر چرخ ها هنوز جابه جا می شوند [  و می توانیم به نجات روح امیدوار باشیم ].  با داشتن زمان كافی و نیز چرخش چرخ ها به میزان لازم ما باید بتوانیم روح را نجات دهیم. اگر شرایط عوض شود و اگر به شرایطی مواجه شویم كه چرخ ها به میزان 100 درصد  لیز بخورند، آن وقت دچار مشكل خواهیم شد . اما هنوز به آن نقطه نرسیده ایم - حتی اگر [ درصد لغزش ] 99/9 درصد هم باشد باز هم با 100 درصد بسیار متفاوت است . "

گالاس اضافه می كند كه اگر كوشش اخیر عمل نكند آن ها ایده های دیگری برای استفاده از بازوی مریخ نورد برای نجات آن در سر دارند. اگر این روش ها جواب نداد ، چیز های عجیب و غریبی هم هستند كه آن ها را نیز در نظر گرفته اند. ما تیر های زیادی در تیردان خود داریم و همچنین ابزار زیادی ، كه می توان ابتدا آن ها را امتحان كرد .

منبع

شنبه 14/6/1388 - 11:21 - 0 تشکر 148838

من هم یک ایده دارم که آن را در انجمن بیان می کنم

يکشنبه 15/6/1388 - 17:34 - 0 تشکر 149128

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ممنون از مطلب خوب شما.

متاسفانه محاق عزیز فراموش کرد ایده ش رو تو کلاس مطرح کنه تا استفاده کنیم!

سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
دوشنبه 16/6/1388 - 1:26 - 0 تشکر 149200

اول از همه از miniman تشکر می کنم که این مطلب را در جلسه از من پرسیدن

بعدشم من می خواستم در جلسه طرحم را بگم ولی چون وقت نشد نگفتم

اینجا هم نمی تونم بگم چون ممکنه طرحم رو بدزدن!

ایشالله جلسه بعدی میگم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی