دانش و فن آوری (بازدید: 552)
چهارشنبه 11/6/1388 - 1:32 -0 تشکر 148173
رمز آفرینش

رمز آفرینش هستی

اگر خلقت کیهان آگاهانه و هدفمند است ، آیا خالق پیغامی از خود بجای گذاشته که بواسطه آن بتوان به رمز آفرینش هستی پی برد؟[ فلسفه و متافیزیك ]
 

اگر خلقت كیهان آگاهانه و هدفمند است ، آیا خالق پیغامی از خود بجای گذاشته كه بواسطه آن بتوان به رمز آفرینش هستی پی برد؟

طی مقاله ای كه توسط
استفان هسو فیزیكدان دانشگاه اوریگان و آنتونی زی فیزیكدان دانشگاه كالیفرنیا (سانتا باربارا) در مجله اختر فیزیك چاپ شد یك ایده در این مورد مطرح كردند: اخترشناسان می توانند در میان پس زمینه ریز موج كیهانی (cosmic microwave background) كه پژواك مهبانگ است بدنبال پیغامی از خالق باشند. این فیزیكدانان می گویند تحقیق ما با طرح این پرسش كاملاً علمی كه در واقع اگر پیغامی وجود داشته باشد این پیغام و واسطه آن چیست سعی در پاسخ به آن دارند. هسو و زی می گویند خالق ناحیه انبساط را بگونه ای میزان و تنظیم كرده تا یك پیام دوگانی را در نقاط گرم و سرد پس زمینه ریز موج كیهانی رمزگذاری كند. ناحیه انبساط منطقه ای كه مسئول انبساط كیهان اولیه است. این دو دانشمند می گویند كه پس زمینه ریز موج مانند "تابلوئی بسیار بزرگ در گستره آسمان است" كه برای تمامی تمدنها در تمامی كهكشانها قابل رویت است. به دلیل اینكه مناطق مختلف كیهان آنقدر از هم فاصله دارند كه نمی توان تصور كرد ارتباط آنها بطور اتفاقی صورت گرفته بنابراین فقط یك خالق یكتا می تواند پیغامی را در این پس زمینه قرار دهد كه برای تمامی تمدنها قابل ردگیری باشد. در نظر گرفتن تعداد محدود نواحی ناهمگن آسمان ، هسو و زی محاسبه می كنند كه این پیغام می تواند محتوی 100.000 بیت (bit) اطلاعات باشد. برای مثال یك چنین پیغامی ممكن است قوانین بنیادی فیزیك را آشكار كند. پژوهشهای فعلی مانند كاوشگر ویلكینسان «كه دمای پرتو این پس زمینه را با دقت بالائی اندازه می گیرد» تفكیك زاویه ای و حساسیت كافی برای ردگیری نوسانات حرارتی محدودی كه این پیغام را رمزگذاری كردند را در اختیار ندارند. اما تجهیزات آینده ممكن است توانائی انجام این كار را داشته باشند. این فیزیكدانها اصرار دارند كه دانشمندان داده های بعدی مربوط به پس زمینه ریز موج را برای یافتن الگوهای احتمالی تجزیه و تحلیل كنند. داگلاس اسكات و جیمز زیبین از دانشگاه بریتیش كلمبیا در كانادا طی مقاله ای دیگر كه در مجله اختر فیزیك منتشر شد می گویند كه هسو و زی مقدار اطلاعات رمزگذاری شده در پس زمینه ریزموج را زیاد بر آورد كردند. هسو در پاسخ می گوید « هر دو گروه قبول دارند كه یك پیغام كیهانی در پس زمینه ریز موج رمزگذاری شده است. اما بر سر مقدار حجم این اطلاعات با هم اختلاف نظر دارند.»        منبع :http://physicsshokuhi.parsibox.com

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی