انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 859)
شنبه 7/6/1388 - 21:58 -0 تشکر 147464
حاشیه‌های خواندنی از دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب

آقا سخنان خود را با تمجید از دانشجویان آغاز كرد. سه صفت "متقن، دقیق و نو" كه از سوی رهبر انقلاب به سخنان دانشجویان داده شد و همچنین ابراز رضایت "آقا" از تحلیل‌های دانشجویان، قند را در دل آنها آب كرد.

مراسم ضیافت افطار اعضای تشكل‌های سیاسی دانشجویی و دانشجویان نخبه با رهبر معظم انقلاب حاشیه‌هایی را به همراه داشت كه بخشی از آْن در ذیل می‌آید:

* امسال نیز همانند همه‌ساله تشكل‌های دانشجویی در ماه مبارك رمضان یك افطاری را میهمان رهبر معظم انقلاب بودند. هر چند برخلاف سال‌های گذشته كه این مراسم تقریبا در دهه آخر ماه مبارك برگزار می‌شد، اما این بار در دهه اول و در چهارمین روز رمضان برگزار شد تا تشكل‌های دانشجویی در همان روزهای اول این ماه مبارك خاطره‌انگیزترین و مهم‌ترین دیدار سالیانه خود را داشته باشند.

* امسال نیز همچون همه‌ساله نمایندگان اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی یعنی دفتر تحكیم وحدت، بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و همچنین نمایندگان جنبش عدالت‌خواه دانشجویی حضور داشتند. ضمن اینكه مانند سال‌های گذشته از تشكل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد هم برای حضور در این مراسم دعوت به عمل آمده بود.

* مراسم قرار است ساعت 17:30 به طور رسمی آغاز شود؛‌ اما دانشجویان از ساعت 15:30 در خیابان فلسطین و پشت‌ درب‌ها حضور دارند تا وارد حسینه امام خمینی(ره) شوند. همچون همیشه تعدادی از دانشجویان هم بدون كارت ورود در خیابان فلسطین حضور دارند به امید آنكه فرجی شود و كارتی هم در اختیار آنان قرار بگیرد تا در این مراسم خاطره‌انگیز حاضر باشند. بازار فداكاری‌ برخی‌ها برای دادن كارتشان به دیگران هم داغ است. هر چند در نهایت همه دانشجویان، چه با كارت، چه بی‌كارت وارد حسینه امام خمینی(ره) می‌شوند.

* دانشجویان پس از حضور در حسینیه، سرودها و شعارهای خود را آغاز می‌كنند؛ "ما اهل كوفه نیستیم، علی تنها بماند"، "ای رهبر آزاده آماده‌ایم آماده"، "حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سید علی".

* ساعت نزدیك 17:30 است؛ دانشجویان با شعارهای "ای پسر فاطمه، منتظر تو هستیم " برای ورود "آقا" آماده می‌شوند. همه نیم‌خیز هستند تا اینكه رأس ساعت 17:30 رهبر انقلاب وارد می‌شوند و دانشجویان نیز با شعارهای "ما اهل كوفه نیستیم، علی تنها بماند"، "خونی كه در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست" و ... از ایشان استقبال می‌كنند.

* پس از شعارها و ابراز احساسات چند دقیقه‌ای دانشجویان، شعاعی دانشجوی دكترای دانشكده علوم و حدیث و رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن كریم در هندوستان، قرآئت قرآن را آغاز می‌كند. همراه با صدای زیبایی كه دارد، آیه‌های مناسبی را هم انتخاب كرده است: "واعتصمو بحبل‌الله جمیعا و لاتفرقوا" و حضار می‌دانند كه این حبل‌الله چیست.

* اجرای این برنامه را "نادعلی" از اعضای سابق بسیج دانشجویی برعهده دارد. مجری مسلط و خوش ذوقی است. برنامه را با شعر زیبای محمد جواد زمانی در خصوص رهبر فرزانه انقلاب با مطلع "دیشب این طبع، بی‌قرار شما؛ خواست عرض ارادتی بكند؛ دست كم از دل شكسته‌تان؛ واژه‌هایم عیادتی بكند" آغاز می‌كند. شعری كه هر چند پیش از این نیز خوانده‌ایم، اما در محضر "آقا" صفای دیگری دارد. ابراز احساسات دانشجویان برای بیت بیت این شعر زیبا نیز دیدنی است.

* پس از سخنان مجری، نوبت به سخنان اعضای تشكل‌های دانشجویی و نخبگان علمی می‌رسد. اغلب دانشجویان متن‌هایی را در دست دارند كه از روی آن می‌خوانند؛ این متن‌ كه مهم‌ترین موضع‌گیری یك تشكل‌ دانشجویی در سال است، از روزهای پیش و به دقت نوشته شده و در جلسات شورای مركزی به تصویب رسیده است.

* اولین نفری كه پشت تریبون قرار می‌گیرد، علیرضا آرانی‌نژاد دبیركل جدید اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان است. خیلی باید خوش‌شانس باشی تا در اولین روزهای نشستن بر مسند دبیركلی یك اتحادیه دانشجویی به عنوان اولین سخنران در محضر "آقا" سخنرانی كنی؛ اما آرانی‌نژاد این شانس را داشت. حرف‌های جالبی هم زد كه یك جلسه پرهیجان و با شور را نوید می‌داد.

* آرانی‌نژاد به فضای غبارآلود فتنه‌ها و ضرورت شفاف‌سازی‌ها اشاره كرد و سپس در كنایه‌ای جالب گفت: "در حال حاضر برخی جوانان در زندان‌ها حضور دارند كه اتفاقاً نامشان مهدی است، برخی‌هم نامشان فائزه و یاسر است، ولی مشكلشان این است كه پدرانشان از دانه‌درشت‌ها نیستند كه آزادشان كنند." نام سه تن از فرزندان هاشمی رفسنجانی هم مهدی و فائزه و یاسر است. این كنایه آرانی‌نژاد با تكبیر دانشجویان همراه بود.

* آرانی‌نژاد در ادامه سخنان خود به اعترافات متهمان حوادث پس از انتخابات در مورد مهدی هاشمی و عبدالله جاسبی هم اشاره كرد و خواستار رسیدگی جدی به اتهامات این دو از سوی قوه قضائیه شد. این هم سرآغاز انتقادات شدید دانشجویان به جاسبی در این دیدار بود.

* آرانی‌نژاد در ادامه از ریاست مجلس شورای اسلامی نیز انتقاد كرد و خواستار موضع‌گیری شفاف وی درباره مسائل بعد از انتخابات شد. اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هم از تیغ تیز انتقادات آرانی‌نژاد در امان نماندند و در پایان هم از احمدی‌نژاد نیز به دلیل حلقه تنگ مدیران اطرافش و همچنین كنارگذاشتن برخی افراد هم‌سنخ از كابینه انتقاد شد تا تقریبا اغلب مسئولان طعم انتقادات دانشجویی را بچشند.

* درخواست مجازات عاملان حادثه كوی دانشگاه و هتك حرمت دانشگاه توسط برخی عوامل ناشناس و معرفی آنان به مردم، نكته‌ بعدی بود كه آرانی‌نژاد مطرح كرد. البته این درخواست در سخنان تعداد دیگری از دانشجویان نیز وجود داشت و رهبر انقلاب نیز در سخنان خود بر لزوم پیگیری آن تأكید كردند.

* زهرا احمدی عضو شورای مركزی دفتر تحكیم وحدت دومین نماینده تشكل‌های دانشجویی بود كه پشت تریبون قرار گرفت. او نیز در سخنان خود مهدی هاشمی و عبدالله جاسبی را مورد اشاره قرار داد و خواستار برخورد بدون مسامحه و قاطع با آنان شد. این بار نیز صدای تكبیر دانشجویان بلند شد تا نشان دهند این حرف همه دانشجویان است.

* برخی چهره‌های تكراری منتسب به دانشگاه آزاد كه در بسیاری از برنامه‌های دانشجویی كه برای بررسی عملكرد ریاست دانشگاه آزاد حضور داشته و جلسه را متشنج می‌كنند، در این جلسه نیز حضور داشتند. اما این جا دیگر جایی برای اغتشاش نبود و به همین دلیل آرام نشسته بودند.

* درخواست اخراج سفیر روباه پیر از ایران و همچنین اعلام بیعت مجدد دفتر تحكیم وحدت با رهبر فرزانه انقلاب از دیگر نكاتی بود كه از سوی زهرا احمدی ارائه شد.

* پس از پایان سخنان احمدی، نادعلی مجری برنامه اعلام كرد كه "خواهران همچنانكه در تشكل‌های دانشجویی از برادران عقب نیستند، در عبور از وقت هم عقب نیستند."

* سعید سلیمانی نماینده بسیج دانشجویی سومین فرد از اعضای تشكل‌های دانشجویی بود كه پشت تریبون قرار گرفت. سعید كه تنها كسی بود كه برای سخنرانی متن ننوشته بود، این بار هم یك خط‌شكنی كرد تا ثابت كند اینكه می‌گویند "بسیجی خط شكن است" بیراه نیست. ماجرا از این قرار است كه به دلیل ممانعت حراست بیت رهبری، در این مراسم تا پیش از سعید كسی نتوانسته بود پس از سخنان خود به محضر "آقا" رفته و دستان ایشان را ببوسد، ولی سعید از پشت تریبون اعلام كرد كه "از آنجا كه دوستان بیت اجازه نمی‌دهند كسی برای بوسیدن دست حضرتعالی به محضرتان برسد، من از خودتان درخواست می‌كنم كه اجازه این كار را به ما بدهید." و مجری برنامه هم اعلام كرد كه برای رعایت عدالت، دوستانی كه پیش از سعید سخنرانی كردند نیز اگر می‌خواهند می‌توانند به حضور "آقا" برسند.

* اما آرانی‌نژاد دبیركل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان زرنگی خاص بچه‌های جامعه اسلامی را نشان داد و بعد از بوسیدن دست آقا، چفیه‌ای كه همه آرزویش دارند را از ایشان گرفت. البته زرنگ‌تر از آرانی‌نژاد هم پیدا شد...

* اما سخنان مهدی طوسی دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان كه دیگر نماینده تشكل‌های دانشجویی بود، جنجالی‌تر از دیگر سخنرانی‌ها نشان می‌داد.

* طوسی در سخنان خود به موسوی و خاتمی به عنوان ویترینی از توطئه‌گران فتنه‌های اخیر كشور اشاره كرد و خواستار حضور آنها در دادگاه شد كه این سخنان وی تكبیر دانشجویان را به دنبال داشت.

* سخنان طوسی درباره تكرار 13 آبان دیگر در صورت ادامه دسیسه‌چینی‌های برخی دول خبیث غربی تكبیر دیگر دانشجویان را بر عهده داشت تا اینكه بحث به كابینه دهم و انتقاد شدید این فعال دانشجویی از احمدی‌نژاد رسید. طوسی گفت: "با شما سخن داریم من باب كابینه دهم، سخنان و توضیحات رئیس جمهور محترم دكتر احمدی‌نژاد را در خصوص انتخاب گزینه‌های معرفی شده از رسانه ملی شنیدیم، بگذریم كه بسیاری از این توجیهات را منطقی نیافتیم و برخلاف ادعای ایشان، اینگونه انتخاب و طرد بدون حجت برخی نیروهای ارزشی، متخصص و توانمند را نشأت گرفته از تأثیرپذی ایشان از حلقه «كردان، رحیمی و مشایی» می‌دانیم و ضمن اینكه به واسطه این معلوم الحالان تا كنون دلخوری های زیادی برای مردم متدین و انقلابی ایران فراهم آمده است، اعلام می‌نماییم كه جنبش دانشجویی مسلمان كه با هیچ فرد یا گروهی در پیگیری مطالبات مردم و رهبری عقد اخوت نبسته است."

* انتقاد طوسی از حلقه كردان، رحیمی، مشایی، سومین تكبیر دانشجویان را در پی‌داشت تا وی تا همین‌جا ركورددار تكبیرهای دانشجویان باشد، اما این نیز پایان كار نبود.

* كامران دانشجو وزیر پیشنهادی علوم احمدی‌نژاد نیز هنوز وزیر نشده، طعم انتقادات دانشجویی را چشید. آنجا كه طوسی گفت: "از آن جایی كه دانشجو، صریح و صادق هستیم، با اعتقاد به تكلیف محوری خود بیان می داریم كه تاكنون تمام تلاش جریان دانشجویی بر آن بوده كه دانشگاه آزاد را از چنگال مافیای زر و زور و تزویر خارج نماید اما متأسفانه شاهد آن هستیم كه از سوی رئیس جمهور محترم فردی برای تصدی وزارت علوم معرفی شده است كه مافیای مذكور تمام قامت برای رأی‌آوری آن تلاش می‌كند و این مسأله به هیچ عنوان از جانب جریان دانشجویی مسلمان برتافته نمی‌شود." این سخنان طوسی نیز با تكبیر دانشجویان همراه بود تا برای كامران دانشجو روشن شود كه برای در امان ماندن از این سنخ انتقادات دانشجویی باید در وهله اول موضعش را در برابر دانشگاه آزاد و مدیریت آن روشن كند.

* رهبر انقلاب سخنان همه دانشجویان را به دقت گوش داده و یادداشت برداری می‌كردند، تا در پایان به آنها پاسخ دهند.

* اما همان‌طور كه گفتیم زرنگ‌تر از آرانی‌نژاد هم در بین سخنرانان حضور داشت كه همین طوسی بود كه پس از آنكه چفیه حضرت "آقا " به آرانی‌نژاد رسید و دیگران از آن محروم ماندند، طوسی چفیه‌ای كه در اختیار داشت را به آقا داد تا به دستان آقا تبرك شده و آن را در اختیار داشته باشد.

* مهدی كه مقابل آقا دو زانو نشسته بود، درگوشی‌های جالبی هم به مقتدای خود گفت كه آقا دستی بر سرش كشید. طوسی از آقا برای جوانان طلب یك دعای خاص كرد.

* در كل روز گذشته روز خوبی برای رییس دانشگاه آزاد نبود، چه آنكه سخنان سید مجتبی منتظری سخنگوی سازمان اسلامی دانشجویان ایران(سادا) كه از تشكل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد است نیز رنگ و بوی انتقاد از این دانشگاه را داشت.

* منتظری كه همگان گمان می‌كردند حداكثر یك متن خنثی در مورد دانشگاه آزاد قرائت خواهد كرد، شگفتی‌ساز شد و با بیان اینكه "مباحث مربوط به مدیریت دانشگاه آزاد موجب لطمه دیدن آبرو و حیثیت و مدرك دانشگاه آزاد شده است" موجب به وجود آمدن همهمه در میان جمع حاضر شد. البته این پایان كار نبود چه آنكه منتظری خواستار اقدام عاجل و تحول در دانشگاه آزاد نیز شد و گفت كه ادامه وضعیت فعلی به صلاح دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه آزاد نیست.

* این سخنان منتظری موجب شد كه برخی دانشجویان حاضر در جلسه پس از پایان مراسم خطاب به همان چهره‌های تكراری منتسب به دانشگاه آزاد بگویند كه "به منتظری رحم كرده و اخراجش نكنید! این بنده خدا فقط 2 واحد مانده تا درسش در دانشگاه آزاد تمام شود."

* البته سخنان منتظری نكته دیگری نیز داشت كه با پاسخ جالب "آقا" همراه شد. رهبر انقلاب در سخنان خود با اشاره به درخواست منتظری برای تعریف عدالت در یك جمله، گفت:‌ "دانشجویان خودشان باید بروند و تعریف عدالت را استخراج كنند، اینجا نمی‌توانیم یك بحث فلسفی كرده و ابعاد عدالت را بیان كنیم. حالا بامزه‌اش آنجاست كه این دانشجو(منتظری) می‌گوید در یك جمله عدالت را تعریف كنید."

* آقا در مورد سخنان منتظری برای "تعریف عدالت در یك جمله" حكایت جالبی را نیز درباره فردی كه فرزند خود را به شیخ انصاری سپرده و از او می‌خواهد كه یك شبه فرزندش را فقیه تحویلش بدهد، تعریف كردند.

* پس از پایان سخنرانی‌ها مجری برنامه از حضرت آقا درخواست كرد كه به نیابت از جمع حاضر و كلیه كسانی كه نتوانستند دست "آقا" را ببوسند، به دست بوسی رهبر انقلاب نائل شود و البته پس از حضور وی بر روی سن و محل استقرار رهبر انقلاب، یكی از دانشجویان نخبه علمی كه پس از سخنانش فراموش كرده بود به محضر آقا برسد به یكباره و به سرعت به محل استقرار رهبر انقلاب رفت كه موجبات تعجب محافظان و مسئولان بیت را فراهم كرد.

* آقا سخنان خود را با تمجید از دانشجویان آغاز كرد. سه صفت "متقن، دقیق و نو" كه از سوی رهبر انقلاب به سخنان دانشجویان داده شد و همچنین ابراز رضایت "آقا" از تحلیل‌های دانشجویان، قند را در دل آنها آب كرد تا خوشحال باشند از اینكه راه را گم نكرده‌اند.

* رهبر انقلاب همچنین شاخصه‌های اصلی حرف‌ها را صفا و صداقت و دوری از مجادله و... خواندند كه از یك جوان درس‌خوانده و تحصیل‌كرده و نخبه انتظار می‌روند. این سخنان آقا موجب شد كه دانشجویان از اینكه بیراهه نرفته و موجبات رضایت رهبر انقلاب را فراهم كرده‌اند، بسیار خوشنود باشند.

* مقام معظم رهبری در میان سخنان خود دانشجویان را به پرهیز از تندی نیز فراخوانده و به شوخی گفتند: "البته ما نیز دوران جوانی را درك كرده‌ایم، در دوران جوانی ما گفته می‌شد كه جوان نباید تندی كند، می‌گفتیم اینها نمی‌دانند كه تند بودن چقدر ضرورت دارد. اما حالا دیگر شما از ما این را بشنوید."

* آقا در این دیدار یك لقب زیبا هم به فرزندان معنوی خود داده و آنان را "افسران جوان مقابله با تهدیدات نرم دشمن" نامیدند. با توجه به سخن آقا مبنی بر درست بودن تحلیل‌ها و متقن و دقیق بودن سخنان دانشجویان، این لقب برازنده آنهاست. انشاءالله كه قدرش را بدانند.

* ساعت 20:10 برگه‌ای به دست آقا می‌رسد مبنی بر اینكه "10 دقیقه از وقت اذان گذشته است." وقتی آقا برگه را می‌بیند با بیان اینكه حواسم نبود وقت گذشته است، به سخنان خود پایان می‌دهد. دانشجویانی كه در هنگام سخنرانی آخرین نماینده دانشجویان با فرستادن صلوات‌های مكرر خواستار اتمام آن و آغاز سخنان رهبر انقلاب بودند، این بار اصلاً حواسشان به ساعت و گذشتن از وقت افطار نبود. شاید این شب از معدود شب‌هایی است كه حاضرین دوست نداشتند وقت افطار به این زودی‌ها فرابرسد. حرف‌ها شیرین و شنیدنی بود.

* دانشجویان نماز را پشت سر مقتدایشان به جا می‌آورند و سپس بر خوان مولایشان افطار می‌كنند. مانند همیشه زرشك‌پلو با مرغ است ولی انصافا خیلی می‌چسبد...

* در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، محمدمهدی زاهدی وزیر علوم، كامران باقری لنكرانی وزیر بهداشت، واعظ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و برخی دیگر از مسئولان كشوری حضور داشتند. زاهدی و لنكرانی در بیشتر زمان‌ها از سخنان رهبر انقلاب و دانشجویان یادداشت‌برداری می‌كردند كه با توجه به عدم معرفی آنان به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی، احتمالاً باید یادداشت‌های خود را در اختیار وزرای علوم و بهداشت بعدی قرار دهند.

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی