انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 626)
سه شنبه 27/5/1388 - 12:10 -0 تشکر 142952
خیلی محرمانه(شعبون بی مخ)

سلام

این مطلب را از سایت آینده می آورم / چون حالت خبری ندارد و یک واقعه ی تاریخی است / این مطالب در سایت  موسسه ی مطالعات و پزوهشهای سیاسی هم آمده که چون سایت آینده آنها را گردآوری کرده از همان سایت نقل می کنم      http://www.ir-psri.com/Show.php

 

 

همزمان با سالگرد کودتای 28 مرداد، مرکز پژوهشهای سیاسی یکی از اسناد ساواک را منتشر کرده که نشان می‌دهد علی امینی، نخست وزیر شاه از شعبان جعفری، مشهور به "شعبون بی مخ" تجلیل کرده است.

به گزارش خبرنگار «آینده»، در گزارش ساواک درباره جلسه ای که در منزل دكتر علی امینی از نخست‌وزیران محمدرضا پهلوی تشکیل شده، آمده است:بعد از ظهر روز گذشته در جلسه منزل دكتر علی امینی نخست‌وزیر پیشین عده‌ای در حدود 10 نفر و از جمله هادی اشتری وزیر مشاور و استاندار سابق ـ ناصری و نوحه‌دانی و سرمست اجتماع داشته‌اند.در این جلسه درباره وضع مدارس و روش آموزش و پرورش بحث شده و دكتر امینی گفته خیلی بهتر بود اگر در مدارس جوانان كار را با دانش توأماً می‌آموختند و ما در حال حاضر بنّا ـ نجار و یا خیاط باسواد نداریم و لذا كار مردم را خراب می‌كنند. چنان چه جوانان با كار آشنایی پیدا كنند بار دولت سبك می‌شود. دكتر امینی از شعبان جعفری تعریف كرده و افزوده این مرد نمونه شاهدوستی و وطن‌پرستی است و نوحه‌دانی خطاب به دكتر امینی اظهار داشته «شعبان بی‌مخ را می‌فرمایید» و امینی پاسخ داده از همه بامخ‌تر است و خدمتی كه او به مملكت می‌كند من و شما نمی‌كنیم وجود این قبیل اشخاص برای مملكت لازم می‌باشد. بررسی گردید و یك نسخه به كمیته فرهنگی ارسال شد.اقدام دیگری فعلاً ندارد. این اطلاعیه در پرونده هادی اشتری به كلاسه الف ـ ش ـ 69 بایگانی شود. اسدی 4/7/46
رئیس بخش 322 رشیدی 4/7

گفتنی است در روز 27 مرداد 1332 آیت الله كاشانی طی نامه‌ای به مصدق هشدار داد وقوع یك كودتا در تهران توسط زاهدی حتمی است و مصدق نیز بی‌اعتنا به این هشدار گفت‌: من مستظهر به حمایت مردم ایران هستم‌.در بخش دیگری از این اسناد، آمار و مشخصات متهمین وقایع 25 ـ 28 مرداد ۱۳۳۲ و سرنوشت قضایی آنها آمده که در راس آنها نام دكتر محمد مصدق دیده می‌شود که در سلطنت آباد برایش کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه احاله شده است.

جالب آن که برای اکثر افراد دیگر نظیر دكتر مهدی آذر، دكتر عزیزالله ملك‌ سمیعی، عبدالعلی لطفی، مهندس سیف‌الله معظمی، دكتر علی‌اكبر اخوی، دكتر ابراهیم عاملی، دكتر محمدعلی ملكی و ... منع پیگرد صادر شده است، اما دكتر حسین فاطمی که بر خلاف دیگران حاضر به تایید شاه نشد، اعدام شد.

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی