انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 437)
دوشنبه 26/5/1388 - 20:7 -0 تشکر 142727
ماموریت مدارگردهای کره ماه سازمان ناسا

تصاویر ارسالی جان کلر به مهر/
گزارش تصویری تشریحی از ماموریت مدارگردهای کره ماه سازمان ناسا
"جان کلر" قائم مقام علمی پروژه مدارگرد اکتشافی ماه LRO و LCROSS که ماموریت جدید سازمان ناسا با هدف بازگشت انسان به کره ماه محسوب می شود تصاویری جالب از پروژه دو مدارگرد را به گروه فناوریهای نوین خبرگزاری مهر ارائه کرده که با توضیحاتی منتشر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ماموریتهای جدید سازمان ناسا با هدف بازگشت انسان به کره ماه از 18 ژوئن 2009 آغاز شده است که طی آن دو مدارگرد LRO و LCROSS به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای یافتن بهترین مکان برای فرود فضاپیما پرداخته و در جستجوی نشانه هایی از حضور آب در این کره درخشان خواهند بود.

مدارگردهای LRO و LCROSS پس از گذشت یک ماه و چند روز از آغاز ماموریت خود در وضعیت ثابت و مطلوبی قرار دارند.

جان کلر قائم مقام علمی پروژه مدارگرد اکتشافی ماه - LRO - که به مدت 20 سال است با سازمان ناسا همکاری داشته و در پروژه های مختلفی از جمله تجهیزات تحقیقاتی بادهای خورشیدی و تعامل آنها با زمین شرکت داشته است در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت این دو ماهواره و اطلاعاتی که تا کنون توسط آنها دریافت شده توضیحاتی را ارائه کرد.

به گفته کلر ماموریت این دو ماهواره اکنون در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و تجهیزات ماهواره ها فعال شده و به جمع آوری اطلاعات مشغولند. در حال حاضر مهندسان ناسا در تلاشند این تجهیزات را به دقت تنظیم کرده و با نشانه رفتن آنها به سوی ستارگان و سیاره زمین حداکثر نقطه تمرکز آنها را برروی اجرام کیهانی به دست آورند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدارگردهای LRO و LCROSS که فراهم آوردن اطلاعات مقدماتی پروژه بازگشت به ماه سازمان ناسا را به عهده دارند، به دور از هیاهوی زمینیان در مدار زمین به جمع آوری اطلاعات و ارسال آنها به زمین مشغولند.

جان کلر قائم مقام علمی پروژه این دو مدارگرد در سازمان ناسا با ارائه توضیحاتی در رابطه با چگونگی تنظیم مدارگردها و اطلاعات ارسال شده توسط آنها تصاویری جالب توجه از پروژه این دو مدارگرد ارائه کرده که توسط خبرگزاری مهر منتشر می شود.

محل ماموریت آپولو 14 در کره ماه

تصویر فوق که از وضوح بالایی نیز برخوردار نیست اولین تصویری است که توسط مدارگرد LRO از منطقه ماموریت آپولو 14 به زمین ارسال شده است.

کلر در توضیح این عکس به مهر گفت: این تصویر با کمک دوربین NAC که بر روی مدارگرد LRO نصب شده به ثبت رسیده است.

به گفته کلر قسمتی که با کلمه LM مشخص شده است اتاقک شماره 8 اکتشافی ماه سازمان ناسا را نشان می دهد که توسط فضانوردان ماموریت آپولو14 بر روی ماه به جا مانده است. بخش ALSEP نیز نشان دهنده بسته آزمایشگاهی است که از این ماموریت بر روی کره ماه باقی مانده است.

کلر در رابطه با فاصله قابل توجهی که میان این دو منطقه وجود دارد اینگونه توضیح داد:" فاصله قابل توجهی که میان این دو ابزار باقی مانده از ماموریت آپولو دیده می شود در اثر استفاده از وسیله نقلیه ای است که فضانوردان برای انتقال تجهیزات به لندر یا فضاپیما به وجود آمده است."

تصویری از رشته حفره های ثانویه کره ماه

تصویر فوق تصویری از رشته حفره های ثانویه کره ماه است. جان کلر در رابطه با این عکس به مهر توضیح داد: در این تصویر که توسط دوربین مدارگرد LRO به ثبت رسیده است می توان رشته ای از حفره های ثانویه را که از حفره ای انفجاری، در قسمت شمالی کره نشات گرفته است را مشاهده کرد. وسعت این تصویر 4.5 کیلومتر است. 

تابش لیزر برای تنظیم مدارگردها

جان کلر با اشاره به این موضوع که مهندسان ناسا با استفاده از شیوه های مختلف در تلاش برای تنظیم سازی نهایی این مدارگردها هستند درباره این تصویر گفت: مدارگردها به منظور تعیین دقیق موقعیت با استفاده از تابش لیزر تنظیم می شوند که در این تصویر به خوبی می توان عملکرد سیستم تنظیم لیزری را مشاهده کرد.

 

مدارگرد LRO و شاتل اندیور

آخرین تصویری که توسط جان کلر ارائه شده است تصویری از مدارگرد LRO قبل از آغاز ماموریت و بر روی سکوی پرتاب است که در پس زمینه آن می توان شاتل اندیور را نیز در مسافتی دورتر مشاهده کرد.

-------------------------------------------
    تصاویر تهیه شده توسط جان کلر 
    گفتگو: سمیرا مصطفی نژاد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی