انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 617)
شنبه 17/5/1388 - 19:41 -0 تشکر 140068
روایت سایت رهبری از تنفیذ

تحلیل سایت دفتر رهبرانقلاب از حاضران و غایبان مراسم تنفیذ

سایت دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در گزارشی با عنوان "مراسم تنفیذ به روایتی دیگر" نوشت:

از ابتدا نیزمعلوم بود مراسم تنفیذ دهمین رئیس جمهور دارای نكات پر اهمیتی خواهد بود. همچنان كه پیش از این مراسم، پیش بینی می شد حتی برای هر نكته حاشیه ای آن تحلیل های زیادی گذاشته شود و مشخص بود تحلیل محتوای حكم و بیانات "آقا" مهمترین بخش آغاز رسمی پرونده دولت دهم محسوب می شود. بحث های شروع شده در پایان جلسه درباره كلیدواژه های مطرح شده توسط "آقا" نشان دهنده درستی این پیش بینی ها بود.

حاضران و غایبان مراسم
در جلسه تنفیذ آنقدر چهره های روحانی و دانشگاهی، فرهنگی و هنری، سیاسی و ورزشی و لشگری و كشوری حضور داشتند كه جای خالی چندانی برای غایبان نمانده بود. (البته آن ها كه دعوت شده بودند و نه آن ها كه معلوم نیست دعوت شده و یا دعوت نشده بودند ولی گفته بودند كه نمی آیند.) از این میان نبود هاشمی رفسنجانی چندان غیرمنتظره نبود و البته غیرقابل توجیه بود. غیرمنتظره نبود همچنان كه وی در عید سعید مبعث هم كه جمعی از مسئولان و مردم با "آقا" دیدار داشتند غایب بود. دلخوری و ناراحتی هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد نسبت به یكدیگر اگر به گذشته خیلی دور برگردانده نشود در طول 4سال گذشته دولت نهم نمودهای عینی داشت.

محمود احمدی نژاد در بسیاری از جلسات مجمع تشخیص مصلحت شركت نمی كرد و هاشمی رفسنجانی هم در بعضی از جلساتی كه احمدی نژاد به نمایندگی از جمع سخن می گفت شركت نمی كرد كه یكی از مهمترین این جلسات، كه در سال گذشته و قبل از انتخابات اخیر برگزار شد دیدار مهم هرساله كارگزاران نظام با آقا بود كه هاشمی رفسنجانی در آن شركت نكرد.....

اعتبار تمام تنفیذها تا جائیكه...
بعد از اتفاقات اخیر همه منتظر بودند ببینند در حكم چه میزان از آقای احمدی نژاد تعریف می شود. آیا اصولا تمجیدی صورت می گیرد، آیا وجه تعریفی آن همانند گذشته پررنگ است یا....

برای من كه قبل از جلسه احكام پنج دوره تنفیذ روسای جمهور فعلی، سابق اسبق را مرور كرده بودم طبیعی بود كه طبق روال احكام تنفیذ همه منتخبان، "آقا" واژه هایی مثبت درباره منتخب ملت به كار خواهند برد.
هرچند انتخاب واژه های تعریفی از هر رئیس جمهور نسبت به دوره قبل همان رییس جمهور و دیگر روسای جمهور جای بررسی و دقت نظر دارد.

اما فراز آخر حكم به گونه ای بود كه در نگاه اول، در نزد برخی از حاضران، اثر واژه های مثبت به كاربرده شده در حكم را كمتر می كرد. چرا كه در فراز آخر، تصریح شده بود "رای مردم و تنفیذ رهبری تا هنگامی است كه آقای احمدی نژاد بر این صراط قویم(گفتمان انقلاب و...) پایدارباشند." دلیل این برداشت نیز پیش زمینه های ذهنی برخی مخاطبان بود. در حالیكه با مرور احكام تنفیذ قبلی، بازهم به روشنی روشن می شد كه این فراز همواره و در تمام موارد به شكلی مشابه در دیگر حكم های تنفیذ روسای جمهور پیشین نیز بوده است و به نوعی شرط تنفیذ روسای جمهور می باشد.

احمدی نژاد شانه "آقا" را بوسید
بودند كسانی كه چند روز پیش از مراسم تنفیذ با توجه به تجربه سوء استفاده رسانه های بیگانه از دست بوسی احمدی نژاد، معتقد بودند بهتر است او، این بار دست "آقا" را نبوسد. اما اتفاقات هفته اخیر باعث شد زمانی كه آقای احمدی نژاد هنگام گرفتن حكم به بوسیدن شانه "آقا" بسنده كند، برخی زیرلب به شكلی انتقادی آنگونه كه كناردستی شان بشنود به این موضوع اشاره كنند. یكی از فرزندان محمود احمدی نژاد نیز كه در جلسه حضور داشت اما زاویه دید مناسبی نداشت از كناردستی اش پرسید: آیا دست رهبر را بوسید؟ و البته این مسئله در پایان جلسه نیز از حاشیه های برخی از گفتگوهای ایستاده و چند نفره بود. هر چند، خبرهای منتشره در برخی سایت ها بیانگر آن بود كه ملاقات هفته گذشته رییس جمهور با آقا به دلیل سرماخوردگی احمدی نژاد انجام نشده بود در دست داشتن دستمال پارچه ای از ابتدا تا انتهای مراسم توسط احمدی نژاد و سرفه های گاه و بیگاه او به هنگام سخن گفتن، گواهی بر عدم بهبودی كامل وی در این جلسه محسوب می شد. در این چند روز، این مریضی به گونه ای بوده است كه وی هنگام همكلامی اش با "آقا" سعی كرده است چند متری از ایشان فاصله بگیرد.

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی