انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 1669)
شنبه 17/5/1388 - 17:36 -0 تشکر 140019
آیا غیبت منحصر به امام زمان علیه اسلام می باشد ؟

او می آید

امــشــبــم دل در فـغـان آید همی

دیده‎گانم خونفشان آید همی

هــر دم از افــلاکـیـــان بــر خـاکیان

مژده می‎آید که جان آید همی

بــانــگ جــاءالـحــق بــه آواز فصیح

از درای کـــاروان آیــد هــمـی

قــاتــل دجــال و هـــم سـفـیـانـیان

مهدی صاحـب زمان آید همی
 

 
آیا غیبت منحصر به امام زمان علیه اسلام می باشد ؟
 
ممکن است در اذهان این سئوال نقش ببندد که آیا غیر از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، اشخاص دیگری نیز از نظرها غایب گشته اند؟
با مرور تاریخ درمی یابیم که برخی از انبیاء و اولیای الهی نیز به دلایل مختلفی غایب گشته اند که به ذکر نمونه هایی از آن غیبتها می پردازیم :
 
1- غیبت حضرت خضر :
به اعتقاد اکثر مسلمین جهان و نوشته مورخان ، خضر پیغمبر از زمان حضرت موسی علیه السلام تا کنون زنده است و کسی از مکان یارانش اطلاعی ندارد . داستان وی با حضرت موسی در قرآن آیات 59 تا 82 سوره کهف ذکر شده است.

2- غیبت حضرت موسی بن عمران (ع) :
ایشان از وطن، از فرعون و قوم او فرار نمود و داستانش در قرآن در سور مختلف آمده است. در طول غیبت هیچ کس از او اطلاعی نداشت و موسی را نمی شناخت، تا زمانیکه خداوند او را برانگیخت و او به دعوت خلق برخاست.

3- غایب شدن یوسف بن یعقوب :
با وجود آنکه یعقوب پیغمبر بود و به او وحی می شد، ولی از غیبت فرزندش یوسف خبر نداشت و دیگر فرزندانش نیز بی خبر بودند تا اینکه پس از سالها غیبت این راز فاش گردید .

4- غیبت حضرت یونس :
وقتی قوم او بر مخالفت افزودند و او را اطاعت ننمودند . یونس (ع) از میان آنان گریخت و از نظر قوم خود پنهان گشت . خدا او را در شکم ماهی پنهان نمود و او را زنده نگاه داشت، سپس او را بیرون آورده و سالم به سوی قومش بازگردانید .

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
شنبه 17/5/1388 - 17:40 - 0 تشکر 140022

5- داستان اصحاب کهف :
اینان به خاطر حفظ دینشان از ترس مردم فرار کرده و 309 سال از نظر قوم غایب شده و به حالت ترس به غاری پناه بردند، تا آنکه خدا آنها را از خواب بیدار نموده و به سوی قومشان بازگرداند.


6- داستان حضرت عزیز :
جریان ایشان در آیه 261 سوره بقره آمده که خداوند او و الاغش را صد سال می میراند و بعد او را زنده می گرداند در حالیکه آب و غذایش هنوز باقی و تغییری نکرده است .


7- غیبت حضرت عیسی :
یهود و نصاری بر کشته شدن ایشان اتفاق نظر دارند، اما خداوند با بیان اینکه او را نکشته و دار نزده اند بلکه مطلب بر آنان مشتبه گشته است ( نساء 156 ) ایشان را تکذیب کرد .
عیسی بن مریم هم اکنون زنده و غایب است و زمان ظهورحضرت مهدی ارواحنا له الفداه از آسمان به زمین فرود می آید . پیامبر اکرم صلوات الله علیه می فرمایند که در زمان ظهور، حضرت عیسی به امام زمان در نماز اقتدا می کند .


8- غیبت حضرت ابراهیم :
در زمان تولد حضرت ابراهیم ، آزر منجم ، خبر تولد نوزادی را داده بود که سلطنت نمرود را بر هم خواهد زد . پس نمرود تصمیم به کشتن او گرفت . به شهادت تاریخ بین 77 تا 100 هزار کودک پسر در این ماجرا کشته شدند اما نمرود نتوانست ابراهیم را بکشد . مادرش او را در غاری به دنیا آورد و همانجا بزرگ شد . گویند این غیبت 13 سال به طول انجامید.


9- غایب شدن حضرت صالح :
حضرت صالح بر قوم ثمود که مردمی بت پرست بودند، مبعوث گردید . شیخ صدوق در کمال الدین ، ج 1 ، ص 136 از حضرت صادق علیه السلام روایت می کند که :
صالح مدتی از نظر قومش غایب شد. صالح در روز غیبت مردی کامل و دارای شکمی هموار ، اندامی زیبا ، محاسنی انبوه و گونه هایی کم گوشت ، میانه رو و متوسط القامه بود. پس از غیبت ، وقتی به سوی قوم بازگشت تغییر کرده بود و او را نشناختند.
این مطالب نمونه هایی چند از غیبت انبیاء و اولیای الهی بود که به عنوان شاهد بر وجود غیبت در زمان قبل از ولی عصر (عج) ارائه گردید.

www.ghaemiyeh.com

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
شنبه 17/5/1388 - 22:40 - 0 تشکر 140114

با سلام

و حالا پرسش های ما از شما (در مورد مقاله ای که در بالا ذکر شد) :

* غیر از امام عصر(عج) کدام پیامبران در غیبت بودند؟

* طبق آیات  آیات 59 تا 82 سوره کهف کدام پیامبر تاکنون زنده مانده است؟

* کدام پیامبر از غیبت فرزند خود با خبر نبود؟

* اصحاب کهف چند سال از نظر مردم ناپدید شدند؟

* آیه 259 سوره بقره در مورد غیبت کدام پیامبر می باشد؟

* کدام سوره و کدام آیه در رد گفته یهودیان و نصرانیان در مورد اعدام حضرت مسیح (ع) آماده است؟

* غیبت حضرت ابراهیم (ع) چند سال طول کشید؟

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
يکشنبه 18/5/1388 - 8:20 - 0 تشکر 140186

به نام هستی بخش عالم

*سلام قولا من رب الرحیم*

* غیر از امام عصر(عج) کدام پیامبران در غیبت بودند؟

1.حضرت عیسی ع 2.حضرت یونس ع 3.حضرت خضر ع 4 .حضرت ابراهیم

5. حضرت صالح ع 6.حضرت یوسف ع 7.موسی بن عمران . 8.عزیر

* طبق آیات آیات 59 تا 82 سوره کهف کدام پیامبر تاکنون زنده مانده است؟

حضرت خضر ع

خضر را بیشتر بشناسید لطفا کلیک کنید

* کدام پیامبر از غیبت فرزند خود با خبر نبود؟

یعقوب پیامبر ع

* اصحاب کهف چند سال از نظر مردم ناپدید شدند؟

309سال

* آیه 259 سوره بقره در مورد غیبت کدام پیامبر می باشد؟

(ایه مربوطه 259 سوره بقره میباشد لطفا سوالتون روتصحیح کنید )

حضرت عزیر

یا چون آن كس كه به شهرى كه بامهایش یكسر فرو ریخته بود، عبور كرد؛ (و با خود مى)گفت: (چگونه خداوند، (اهل) این (ویرانكده) را پس از مرگشان زنده مىكند؟). پس خداوند، او را (به مدت) صد سال میراند. آنگاه او را برانگیخت، (و به او) گفت: (چقدر درنگ كردى؟) گفت: (یك روز یا پارهاى از روز را درنگ كردم.) گفت: ((نه) بلكه صد سال درنگ كردى، به خوراك و نوشیدنى خود بنگر (كه طعم و رنگ آن) تغییر نكرده است، و به درازگوش خود نگاه كن (كه چگونه متلاشى شده است. این ماجرا براى آن است كه هم به تو پاسخ گوییم) و هم تو را (در مورد معاد) نشانهاى براى مردم قرار دهیم. و به (این) استخوانها بنگر، چگونه آنها را برداشته به هم پیوند مىدهیم؛ سپس گوشت بر آن مىپوشانیم.) پس هنگامى كه (چگونگى زنده ساختن مرده) براى او آشكار شد، گفت: ((اكنون) مىدانم كه خداوند بر هر چیزى تواناست.) (259)

أَوْ كَالَّذِی مَرَّ عَلَى قَرْیَةٍ وَهِیَ خَاوِیَةٌ عَلَى عُرُوشِهَا قَالَ أَنَّىَ یُحْیِی هََذِهِ اللّهُ بَعْدَ مَوْتِهَا فَأَمَاتَهُ اللّهُ مِئَةَ عَامٍ ثُمَّ بَعَثَهُ قَالَ كَمْ لَبِثْتَ قَالَ لَبِثْتُ یَوْمًا أَوْ بَعْضَ یَوْمٍ قَالَ بَل لَّبِثْتَ مِئَةَ عَامٍ فَانظُرْ إِلَى طَعَامِكَ وَشَرَابِكَ لَمْ یَتَسَنَّهْ وَانظُرْ إِلَى حِمَارِكَ وَلِنَجْعَلَكَ آیَةً لِّلنَّاسِ وَانظُرْ إِلَى العِظَامِ كَیْفَ نُنشِزُهَا ثُمَّ نَكْسُوهَا لَحْمًا فَلَمَّا تَبَیَّنَ لَهُ قَالَ أَعْلَمُ أَنَّ اللّهَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ ﴿259﴾

* کدام سوره و کدام آیه در رد گفته یهودیان و نصرانیان در مورد اعدام حضرت مسیح (ع) آماده است؟

و گفته ایشان كه ما مسیح عیسى بن مریم پیامبر خدا را كشتیم و حال آنكه آنان او را نكشتند و مصلوبش نكردند لیكن امر بر آنان مشتبه شد و كسانى كه در باره او اختلاف كردند قطعا در مورد آن دچار شك شدهاند و هیچ علمى بدان ندارند جز آنكه از گمان پیروى مىكنند و یقینا او را نكشتند سوره نسا(157)

وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِیحَ عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ رَسُولَ اللّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَكِن شُبِّهَ لَهُمْ وَإِنَّ الَّذِینَ اخْتَلَفُواْ فِیهِ لَفِی شَكٍّ مِّنْهُ مَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّبَاعَ الظَّنِّ وَمَا قَتَلُوهُ یَقِینًا ﴿157﴾

* غیبت حضرت ابراهیم (ع) چند سال طول کشید؟

13 سال

موفق باشید ......

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی