انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 290)
پنج شنبه 8/5/1388 - 11:45 -0 تشکر 137059
عمل به توصیه رفسنجانی؟؟

 آیا مسؤولان در حال عمل به توصیه های هاشمی اند ؟

 

 

عصر ایران – در چند روز گذشته تحرکاتی در سطح حاکمیت برای مقابله با ابعاد و پیامدهای بحرانی که بعد از انتخابات  پدیدار گشته است، به چشم می خورد که از آن جمله می توان به نامه های سران دو قوه قضاییه و مجریه در خصوص حفظ حقوق بازداشت شدگان و آزادی آنها ، فعال شدن مجلس در این خصوص ،تعدیل نسبی برنامه های سیاسی صدا و سیما ،تعطیلی بازداشتگاه کهریزک و ... اشاره کرد.

این درحالی است که با پدیدار گشتن شکاف در بین نیروهای حامی دولت در هفته گذشته ، فعالان سیاسی اصلاح طلب از جمله دو کاندیدای معترض همچنان بر مطالبات خود پافشاری کرده اند و به طور تلویحی این بحران ها را مصنوعی و خود ساخته و برای فرار از بحران اصلی (که از نظر آنها نارضایتی از نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری است ) خوانده اند .

با این وجود اگر نگاهی به خطبه های نماز جمعه دو هفته پیش آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان رهبری شود ، وقایع چند روز اخیر در آزادی عده ای از دستگیر شدگان ، متوازن تر شدن برنامه های صداوسیما و نیز تعطیلی بازداشتگاه کهریزک و... را می توان به عنوان نشانه هایی از عمل  حاکمیت به خواست و توصیه های هاشمی رفسنجانی دانست .

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه 26 تیر خود ، توصیه هایی را برای برون رفت از بحران موجود ارایه داد که آزادی بازداشت شدگان ، دلجویی از خانواده هایی که عزیزانشان در جریان ناآرامی ها کشته شده اند ، رفع سانسور مطبوعات و رسانه ها و  نیز مناظره آزادانه گروه ها و جریانات سیاسی و نامزدهای معترض در صداوسیما از اهم آنها بود .

بخشی از این توصیه ها دقیقا همان کارهایی است که در چند روز اخیر در حال انجام است و امید است با عمل کامل به آنها راه حل هاشمی رفسنجانی  برای برون رفت از شرایط کنونی به محک آزمون گذارده شود.
 
 اقدامات انجام  شده در روزهای اخیر از دو سناریوی محتمل  خارج نیست :
 
1- یا مسئولان به توصیه های هاشمی رفسنجانی عمل می کنند که در این صورت باید گفت که اگر توصیه های ایشان چنین راهگشا بوده پس چرا در دو هفته گذشته  و پس از ایراد خطبه های نماز جمعه از سوی هاشمی رفسنجانی سیلی از انتقادات و تهمت ها از سوی برخی از مسؤولان و نزدیکان آنها علیه رییس مجلس خبرگان رهبری روانه شد؟
 
2- حالت دوم این است که این اقدامات در عمل به توصیه هاشمی رفسنجانی نیست بلکه جمع بندی مسؤولان در هفته های اخیر و به ویژه پس از آشکار شدن برخی از ابعاد برخوردهای صورت گرفته با بازداشت شدگان ، فشار افکار عمومی ، شکاف در میان نیروهای حامی دولت ، قضیه مشایی و توفان عزل و استعفاها در کابینه نهم است که آنان را واداشته تا در جمع بندی و تحلیل نهایی وضعیت کنونی کشور و دورنمای تحولات آینده دست به انجام اقداماتی بزنند که از سر اتفاق دقیقا در جهت عمل به توصیه های هاشمی رفسنجانی است که در  صورت صحت فرضیه دوم  هم باید گفت که این امر نشان دهنده نبوغ سیاسی و فکری بیش از پیش هاشمی رفسنجانی است چرا که او پیش از اینکه عده زیادی از مسؤولان در درون حاکمیت به این دوراندیشی برسند ، با رصد بهتر تحولات کشور پیشنهاداتی داد که مسئولان تازه دو هفته پس از مطرح شدن آن متوجه ضرورت عمل به توصیه های رییس مجلس خبرگان رهبری شدند.
 
به هر روی در صورت صحت هر دو فرض ، بار دیگر هاشمی به عنوان یک چهره کلیدی و بسیار موثر نظام از پرده به در آمده و نشان داده که ظرفیت های این رجل سیاسی و مذهبی برای مدیریت بحران های نظام بسیار بیش از اندازه تصور بوده است .

حال باید منتظر ماند و دید که سیر سریع تحولات به کدامین سو در حال حرکت است اما امید است که در نهایت تمامی تحولات به نفع مردم ، کشور ، نظام و انقلاب باشد .

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی