دانش و فن آوری (بازدید: 616)
شنبه 27/4/1388 - 20:54 -0 تشکر 133621
چرا سقف نیروگاه های اتمی گنبدی شكل است؟

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

آیا می دانید : سقف های گنبدی بسیار محكم تر از سقف های معمولیست ؟؟
سوخت یك نیروگاه هسته ای ، اورانیوم است. اورانیوم عنصری است كه در اكثر مناطق جهان از زیرزمین استخراج می شود. اورانیوم بعداز مرحله كانه آرایی بصورت قرصهای بسیار كوچكی در داخل میله های بلند قرار گرفته و داخل رآكتور نیروگاه نصب می شوند. كلمه «Fission» به معنی شكافت است. در داخل رآكتور یك نیروگاه اتمی ، اتمهای اورانیوم تحت یك واكنش زنجیره ای كنترل شده ، شكافته می شوند. در یك واكنش زنجیره ای ، ذرات حاصل از شكافت اتم به سایر اتمهای اورانیوم برخورد كرده و باعث شكافت آنها می گردند. هریك از ذرات آزاد شده مجدداً باعث شكافت سایر اتمها در یك واكنش زنجیره ای می شود. درنیروگاههای هسته ای ، معمولاً از یك سری میله های كنترل جهت تنظیم سرعت واكنش زنجیره ای استفاده می گردد. عدم كنترل این واكنشهامی تواند منجربه تولید بمب اتم شود. اما در بمب اتم ، تقریباً ذرات خالص اورانیوم 235 یا پلوتونیوم (باشكل و جرم معینی) باید با نیروی زیادی در كنارهم قرار گیرند. چنین شرایطی در یك رآكتور هسته ای وجود ندارد.
واكنشهای زنجیره ای همچنین باعث تولید یك سری مواد رادیواكتیو می شوند. این مواد در صورت رهایی می توانند به مردم آسیب برسانند. بنابراین آنها را به شكل جامد نگهداری می كنند. این مواد در گنبدهای بتنی بسیار قوی نگهداری می شوند تا در صورت بروز حوادث مختلف ، خطری بوجود نیاید .
واكنشهای زنجیره ای باعث تولید انرژی گرمایی می شوند. این انرژی گرمایی برای جوشاندن آب در قلب رآكتور مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین ، به جای سوزاندن سوخت ، در نیروگاههای هسته ای ، اتمها از طریق واكنش زنجیره ای شكافته شده و انرژی گرمایی تولید می كنند. این آب از اطراف رآكتور به قسمت دیگری از نیروگاه فرستاده می شود . در این قسمت كه مبدل گرمایی نامیده می شود، لوله های پر از آب حرارت داده شده و بخار تولید می كنند. سپس بخار حاصله باعث گردش توربین و درنتیجه تولید برق میشود.
رئیس شركت دولتی ایمنی امور نظارت فنی روسیه گفت كه نیرو گاه هسته ای توسط روسیه در بوشهر در حال ساخت است بدون هیچ تردیدی ایمن است و همه استانداردهای بین المللی معاصر را برآورده می كند .
ولادیمیر كوزلوف رئیس شركت دولتی ایمنی امور نظارت فنی روسیه (Rostekhnadzor) در گفتگویی با خبرگزاری ایتارتاس گفت كه مسئله اصلی در باره ایمنی نیروگاه بوشهر حفاظت آن در مقابل تاثیرات جوی است .
وی گفت : نیرو گاه اتمی بوشهر باید به طور موثر در یك صدم درصد رطوبت و چهل و پنج درجه دمای هوا كار كند . مثل اینكه در یك حمام روسی دائمی قرار داشته باشد .
این كارشناس روسی گفت : این نیروگاه همچنین تمامی اصول ایمنی دیگر را برآورده می كند و بویژه در مقابل زلزله مقاوم است ومی تواند سقوط یك هواپیما از ارتفاع چند هزار كیلو متری را تحمل كند و از تهدیدات تروریستی نیز حفاظت می شود .
وی با بیان این مطلب كه واحد های انرژی اتمی این نیرو گاه كه توسط روسیه ساخته شده است یكی از بهترین واحدهایی است كه در جهان ساخته شده گفت : در نیرو گاه بوشهر كه از هر ده كارشناس آن پنج تن آنها روسی هستند به طور دائم كیفیت این نیرو گاه در برابر هرگونه نشت و سوراخ كنترل می كنند و هر ساله دهها كارشناس روسی از ساختمان این سایت بازدید می كنند .
رئیس شركت (Rostekhnadzor) گفت ما برتولید تمامی تجهیزات لازم نظارت كامل داریم و بخشهایی ازاین تولیدات را به 130 شركت روسی كه در طرحهای بوشهر سهیم هستند واگذار كردیم .
شایان ذكر است ولادیمیر كوزلوف كه شركت وی قراردادهای جداگانه ای با ایران برای كمك به امور بازرسی هسته ای این نیرو گاه امضاء كرده است و این قرارداد در سال 1996 به امضاء رسیده و از همان سال تا سال 2008 اعتبار دارد . طبق این قرارداد كارشناسان روسی بازرسی از نقشه و نصب نیروگاه بوشهر ، آموزش پرسنل و تایید اسناد كنترل كیفی لازم را انجام می دهند.
منبع :www.daneshju.ir
به نقل از: شبکه فیزیک هوپا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 28/4/1388 - 14:2 - 0 تشکر 133753

حالا یک چیز جالب :

آیا می دانید فشار هوا در نیرو گاههای هسته ای کمتر از فشار محیط بیرون نگهداری می شود ،ولی در کارگاههای تولید ادوات نیمه هادی بر عکس است ؟

علت این است که اولویت در نیروگاههای هسته ای نشت نکردن مواد رادیو اکتیو است. ولی در کارگاههای تولید ادوات نیمه هادی اولویت کم کردن هر چه بیشتر  ناخالصی موجود در محیط است.

(نکته : گازها از جای با فشار بیشتر به جایی که فشار کمتر است می روند و منظور از ادوات نیمه هادی آی سی های الکترونیکی است. )

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی