انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 909)
پنج شنبه 25/4/1388 - 0:17 -0 تشکر 132975
چرا روحانیون كار نمی كنند؟

 فراوانی علوم، وجود مكتب‌های متفاوت، طرح شبهات فراوان راجع به مسائل دینی، به وجود آمدن مسائل جدید مانند باروری مصنوعی، پیوند و فروش اعضای بدن، تغییر جنسیت و... سبب شده علما و روحانیون برای انجام وظیفه خطیر خود، وقت فراوانی را صرف فراگیری علوم و مجهز شدن به فنون متفاوت مورد نیاز جامعه و پاسخگویی به پرسش‌های مردم كنند.
 امروزه مسائل مورد نیاز را در پنجاه جلد هم نمی‌توان گردآوری كرد. این مسائل نیاز به بحث و بررسی و استدلال دارد كه وقت و فرصت زیادی را می طلبد، همان طور كه پزشكی امروز با پزشكی یك هزار و چهار صد سال قبل،‌ از جهت كثرت مسائل قابل مقایسه نیست.
علوم اسلامی مانند فقه و تفسیر و عقائد چنین می باشند. توجه دارید مسائل اقتصادی كه امروز در جامعه مطرح می باشد و بسیار پیچیده و گوناگون است، باید از نظر فقهی بحث شود. همان‌طور كه از یك استاد دانشگاه یا محقق یا نویسنده و یا هنرمند، توقع نداریم كشاورزی كند، از یك عالم و روحانی نیز كه بخواهد وظیفه خود را به خوبی انجام دهد،‌نباید این توقع را داشته باشد، به تألیف و نگارش بپردازد.

پنج شنبه 25/4/1388 - 17:5 - 0 تشکر 133105

با سلام

سالها پیش وقتی حرف از روحانیت میشد فكر میكردم یك روحانی وقت آزاد زیادی داره. شغلی كه ندارن مثل بقیه مردم. همیشه فكر میكردم پس تو این وقت آزاد چیكار میكنن؟  تا اینكه یك روز مادربزرگم از مرحوم پدرشون گفتن.

میگفتن پدرشون روحانی بودن. ولی هیچ وقت بیكار نبودن. مهر میساختن. خطاطی میكردن. تدریس میكردن. اما اون زمان خیلی زمان دوریه. 

در این زمان حاضر قضیه فرق میكنه. همونطور كه شما گفتید. وقت آزاد زيادي وجود نداره براي يك روحاني. البته اگر به قول شما اون روحانی بخواهد وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

مثلا اگر سوالی در مورد نجوم بشه، یا نانوتكنولوژی یا مثلا یك سوال در مورد آخرین داروهای كشف شده در دنیا كه مواد تشكیل دهنده آن حلال است یا حرام؟

مثل یكی از قرص های مسكن كه در كانادا هست و مسلمون های شیعه كه در اونجا زندگی میكنن میگن كه در مواد تشكیل دهنده آن از خوك هم استفاده شده!

روحانی باید علمش به روز باشه. نه در تمام رشته ها. ولی تا جائی كه میتونه. حتی اگر یك علم رو كامل یاد بگیره. و محقق اون رشته باشه. كلی از سوالات  مردم و جامعه پاسخ داده میشه.

به نظرم بستگی داره چقدر اون روحانی به هدف والائی كه داره ایمان داشته باشه. چقدر از دنیا و مسائل دنيائي فاصله بگيره. اگر نگيره، كم كم درگیر مسائلي میشه و .....

مثل یكی از روحانیونی كه من میشناسم. ایشون بعد از اینكه ازدواج كردن، یواش یواش درگیر مسائل اقتصادی زندگی شدن و ... چند وقت پیش شنیدم لباسشونو در آوردن و به عنوان كارمند در یك شركت كار میكنن. نمی دونم باز هم میشه از این دست روحانیون سوالی پرسید و راهنمائی خواست یا نه؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی