انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 565)
يکشنبه 21/4/1388 - 13:35 -0 تشکر 131806
|| سای چه دلیكا||

 
سلام

«سای چه دلیکا»، اسم یک ماهی عجیب است !

 

ماهی ای که هم اسم عجیبی دارد و هم رفتارهای عجیبی از خودش نشان می‌هد. این ماهی شگفت‌آور، برای اولین بار، دی ماه سال 86 ، توسط غواص‌هایی که در اطراف جزیره اندونزی در حال گردش بودند، کشف شد. آنها برای شناسایی این آبزی، عکس‌های زیادی از آن گرفتند و به نزد یکی از ماهی شناسان معروف دنیا در دانشگاه واشنگتن بردند. اما در کمال ناباوری جوابی که گرفتند این بود: «این ماهی اسم ندارد!» بعد از آن تحقیق‌های گسترده‌ای برای شناخت این ماهی آغاز شد. در جدیدترین گزارشی که از بررسی این ماهی 5/10 سانتی‌متری ارائه شده، این نتیجه به دست آمد که سای چه دلیکا با تمام ماهی‌هایی که تا به حال شناخته شده است ، فرق دارد!


اولین ویژگی این ماهی نارنجی رنگ که حدس می زنند بتوان آن را در گونه قورباغه ماهی‌ها قرار داد، این است که بر خلاف ماهی‌های دیگر می‌پرد! در فیلمی که از حرکت این ماهی کنار صخره مرجانی به دست آمده، به خوبی می‌توان دید که مقدار کمی آب مثل فواره در اطرافش ایجاد می‌شود که نشان می‌دهد حرکت ماهی شنا کردن نیست ، بلکه پریدن یا به عبارت دیگر جست و خیز کردن است!


ویژگی دیگر این ماهی، که باعث شده اسم آن سر زبان‌ها بیفتد، این است که سای چه دلیکا می‌خزد! در واقع در دو طرف بدن ماهی، باله‌هایی وجود دارد که بیشتر مثل پا عمل می‌کنند تا باله! یعنی اول کمی ورجه ورجه کردن و بعد قدم زدن، ورجه وورجه کردن، قدم زدن!

 

اگر به دقت به صورت این ماهی نگاه کنید، متوجه ویژگی شگفت‌آور دیگری خواهیدشد؛ این که چشم‌هایش مثل چشم انسان در کنار یکدیگر و روی یك صفحه قرار دارد.بر خلاف ماهی‌های دیگر که چشم‌هایشان در دو طرف سرشان قرار دارد، چشم‌های سای چه دلیکا، بر روی صورت صاف و تختش جای دارد و دید متفاوتی از ماهی‌های دیگر به آن می‌دهد.


نکته دیگری که درباره این ماهی می توان گفت، این است که نمی تواند تغییر رنگ دهد. بیشتر قورباغه ماهی‌ها بنابر محیطی که در آن شنا می‌کنند، رنگ خودشان را عوض می‌کنند، اما این ماهی شگفت‌آور بدون هیچ اعتنایی به محیط، جست و خیز می‌کند! 

 

منبع : همشهری انلاین

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...  


 

 

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

يکشنبه 21/4/1388 - 18:28 - 0 تشکر 131873

به نام خدا

دوستان سلام

جل الخالق

به حق چیزای ندیده و نشنیده

دنیای ما انقدر بزرگ است كه ما انسانها عاجز از شناخت یك هزارم ان هستیم

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
يکشنبه 21/4/1388 - 22:46 - 0 تشکر 131941

سلام به همه

فقط میتونم بگم:جل الخالق!!!

اینکه شبیه آدمه که!!!!

مطمئنی راس راسکی هستش؟؟؟!!!!

مواظب خودتون باشید

خدافس!!

 

همدان پايتخت تاريخ و تمدن ايران زمين

 ***

خدايا به خاطر داده ها و نداده هات شکر

 

که داده هات از سر لطف بوده و نداده هات از سر حکمت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی