ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 1612)
سه شنبه 16/4/1388 - 0:15 -0 تشکر 129829
اینترنت و فواید آن - قسمت اول

حجم روز افزون منابع اطلاعاتی و نیاز شدید به این اطلاعات در سراسر دنیا از یك سو و دنیای شگفت انگیز ارتباطات رایانه ای از سوی دیگر موجب به وجود آمدن شبكه های گوناگون و بزرگ رایانه ای در سطح بین المللی شده است . یكی از بزرگترین و عمومیترین شبكه ها ، شبكه موسوم به اینترنت ( Internet ) می باشد . شروع و گسترش شبكه اینترنت به اواخر دهه 1960 میلادی زمانی كه ارتباط شبكه ای بین چند شبكه كوچك و تعدادی محدود و خاص بود باز می گردد . اكنون این ارتباط بین هزاران هزار شبكه كوچك و بزرگ وجود دارد و پیش از 12000000 از رایانه های موجود در دنیا به این شبكه متصل می باشند . سادگی و انعطاف پذیری قوانین و قراردادهای موجود در شبكه و نحوه اتصال و استفاده از آن سبب وسعت و همه گیر شدن آن شده است . باید اشاره كرد قوانین و قراردادهای پایدار و قوی كه به عنوان زیر بنای ایجاد شبكه اینترنت مطرح هستند ، در ساخت و ایجاد شبكه های خصوصی از این زیر ساخت الهام گرفته می شود و در آینده ای نه چندان دور پیوستن شبكه خصوصی به شبكه جهانی تحقق می یابد . بدین ترتیب با پیوستن شبكه های گوناگون و متنوع به شبكه جهانی گستردگی ، تنوع و اهمیت شبكه مادر احساس می شود . در واقع اینترنت ، از ارتباط و اتصال شبكه های موجود در اقصی نقاط دنیا به یكدیگر می تواند از طریق فیبر نوری ، آنتنهای ماهواره ای و یا كلیه خطوط مخابراتی قابل مطرح صورت پذیرد كه در نیتجه آن شبكه های خصوصی و عمومی بزرگ یا كوچك خواهد بود .وسعت و گستردگی شبكه اینترنت به قدری است كه مردم اكثر امور روزمره شان را در منزل یا محل كار از طریق این شبكه انجام می دهند . امروزه بحثهای چون تجارت ، تبادل اطلاعات ، گفتگو ، آموزش ، ارسال و دریافت الكترونیكی پیام و ... همگی از طریق این شبكه صورت می پذیرد . در واقع می توان گفت یكی از مزایای این شبكه دسترسی و استفاده آسان از آن می باشد به طوریكه حضور فیزیكی در یك محل مشخص و ثابت مانع دسترسی افراد به آن نمی شود . وتوزیع ، انتقال اطلاعات و اطلاع رسانی از این طریق نه تنها باعث دسترسی سریع و آسان به اطلاعات و منابع شده است ، بلكه انواع منابع اطلاعاتی و تنوع موضوعات سبب شده تا از پر طرفدار ترین و جذاب ترین شبكه ها در دنیا محسوب گردد. آنچه كه در مورد جذابیت و علاقه مندی نسبت به شبكه اینترنت مطرح می شود گوناگونی و تنوع موضوعات در زمینه های مختلف است ، اما این شرط كافی و لازم برای آن نخواهد بود بلكه درست استفاده كردن و چگونگی استفاده از آن برای دسترسی سریع و آسان به اطلاعات مورد نظر و گم نشدن در این شبكه هیجان و علاقه مندی را دو چندان كرده است .  

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی