انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1513)
دوشنبه 15/4/1388 - 10:14 -0 تشکر 129541
تفاوت تطبیقی داستان كودكی حضرت یوسف (ع) در قرآن و تورات

   نام حضرت یوسف ( ع) در قرآن 27 بار آمده است .  این داستان به طور متمركز در سوره یوسف (ع) [جزء 12-13 قرآن ] آمده است .  این داستان تنها قصه ای است كه تقریبا" یك سوره كامل قرآن را به خود اختصاص داده است .  این داستان در بیان تفاسیر عمومی و خصوصی ، شیعه و سنی و اسرائیلیات جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است و در هر كدام از این تفاسیر توجه خاصی به این سوره معطوف شده است .   گذشته از این تفاسیر ، كتابهای داستانی متعدد در قالب قصص قرآن یا قصص انبیاء به طور ویژه به این داستان اختصاص داده شده است .  اهمیت موضوع تحقیق برای همگان این است ، در جامعه ای كه ما در آن زندگی می كنیم فقدان مباحث اخلاقی در تمام شئون فردی و اجتماعی بسیار احساس می شود.  علت این امر دوری ما از قرآن و مباحث اخلاقی موجود در این كتاب آسمانی است .   از طرف دیگر به گفته اساتید اخلاق ، «سوره یوسف (ع) » در بر دارنده مهمترین مباحث اخلاقی است ، به گونه ای كه منبع جلسات اخلاق ، این سوره مهم قرآنی می باشد .  اینجانب با توجه به نیاز جامعه كنونی و منبع قوی اخلاقی سوره یوسف (ع) بر آن شدم تا در این رابطه چند نكته ذكر كنم ، تا بتوانیم از آن استفاده ببریم .ادامه مطلب انشاءالله روز آینده 

 

سه شنبه 16/4/1388 - 0:4 - 0 تشکر 129826

اهداف بررسی 

بین قرآن و تورات مقایسه ای در زمینه این داستان انجام گیرد تا : 1- وجوه اشتراك و افتراق مشخص شود . 2- بوجود تحریفات در این زمینه پی برده شود . 3- اثر پذیری بعضی متون اسلامی از این تحریفات مشخص شود .

رویای ملكوتی حضرت یوسف (ع)

قرآن : ( اذقال یوسف لابیه یا ابت انی رایت احد عشر كوكبا و الشمس و القمر رایتهم لی ساجدین) یوسف / آیه 4 ترجمه : ( «بخاطر بیاور هنگامی را كه یوسف به پدرش گفت : پدرم ! من در خواب دیدم كه یازده ستاره ، و خورشید و ماه در برابرم سجده می كنند!» ) داستان یوسف (ع) در قرآن با ذكر رویای یوسف (ع) شروع می شود . رویایی كه خبر از تحول عظیم می دهد . حضرت یوسف (ع) در خواب می بیند كه یازده ستاره بهمراه خورشید و ماه به زمین می آیند .و بر او سجده می كنند . تفاسیر مقصود از سجده ستارگان و ماه و خورشید را خضوع و خشوع و تعظیم آنها در مقابل حضرت یوسف (ع) می دانند . این خواب حكایت از مقام نبوت و برتری حضرت یوسف (ع) بر برادرانش است.

ادامه انشاءالله روز آینده

سه شنبه 16/4/1388 - 18:21 - 0 تشکر 130037

کربلا خواهی اگر از زینب کبری بگیر

چون کلید کربلا در اختیاز زینب است

فرا رسیدن سالروز شهادت عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری سلام الله علیها را خدمت شما دوستدار این خاندان تسلیت عرض میکنم

سلام دوست عزیز ...

سعی کنیم مطالب ثبت شده ما در انجمن دارای زیبایی ظاهری هم باشه

تا مخاطب برای مطالعه آن بیشتر جذب شود

ممنونم از توجهتون

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی