انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 616)
جمعه 12/4/1388 - 11:27 -0 تشکر 128761
توصیه برای زندگی اجتماعی

20 توصیه برای ساده زندگی کردن

   

ریخت و پاش‌ها را مرتب کنید ، وسایلی قدیمی را جمع کنید و استرس را کاهش دهید . تصور کنید ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح شنبه است ولی شما احساس می‌ کنید ظهر است . این احساس به خاطر این است که شما می‌خواهید شبیه خانم‌ های دیگر باشید . هزار تا کار را در یک برنامه زمانی کوتاه قرار داده‌اید . احتمالاً ماشین ظرفشوئی را خالی می‌کنید ، تخت را مرتب می‌کنید ، حمام را تمیز و جمع‌ و جور می‌کنید ، لباس ‌ها را در ماشین لباس ‌شوئی می ‌اندازید ، کیف مدرسه بچه‌ها را چک می‌کنید ، صبحانه را روی میز می‌چینید ، ۱۵ دقیقه روی دوچرخه ثابت ورزش می ‌کنید . وقتی ساعت ۸ می‌شود ، شما کاملاً خسته هستید در حالیکه تازه اول روز است.

آیا هیچ وقت آرزو کرده ‌اید فرشته ‌ای مهربان از راه برسد و به شما در این کارها کمک کند تا کمی زندگی ‌تان ساده شود ؟!

ما به شما قول نمی ‌دهیم فرشته مهربان به سراغتان بفرستیم ، اما راه ‌هائی را پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید کارهایتان را بازنگری کنید:

برخی از کارها را شب قبل انجام دهید

ناهار روز بعد را آماده کنید و لباس‌ های خودتان و بچه‌ ها را آماده کنید ، سپس کارهای باقیمانده را روی کاغذ بنویسید و آن را جلو چشم مثلاً روی در کابینت بچسبانید تا هیچ چیز را فراموش نکنید . کت‌ها ، کیف‌ ها و کوله ‌پشتی ‌ها را نزدیک در بگذارید.

اگر عادت دارید صبح ‌ها چای‌ یا قهوه بنوشید ، از قبل دستگاه را آماده کنید و لیوان ‌تان را کنار آن بگذارید.

محدودیت قایل شوید

اگر دیدید دائم در حال کلنجار رفتن با بچه ‌ها هستید ، برای اینکه کمی کارهایشان منظم شود ، برای غذا‌ خوردن و رفتن به آشپزخانه زمان بگذارید یا قوانین محکمی وضع کنید و مواظب باشید تا همه به آن پایبند باشند . زمان را از پا در آورید.

محکم کاری کنید

می ‌توانید هر کاری را که باید انجام دهید نظیر نامه‌ هائی که باید پست شوند ، CD  هائی که باید پس داده شوند ، لیست خرید یا هر چیز دیگر را شب قبل در ماشین بگذراید تا صبح که با عجله بچه ‌ها را به مدرسه می‌ برید کاری را از قلم نیندازید.

بچه ‌ها را هم در کار شریک کنید

اگر خودتان به تنهائی تمام کارها را انجام می ‌دهید ، بدانید که به فرزندان خود خیانت می ‌کنید . بچه ‌ها برای اینکه مسئولیت ‌پذیر شوند نیاز دارند در کارها همکاری و مشارکت داشته باشند ، پس برای سبک ‌تر شدن کارهای خود برخی از آنها را به دوش بچه ‌ها بگذارید ؛ مثل شستن ظرف‌ های صبحانه ، بیرون گذاشتن زباله ‌ها و جمع و جور کردن اتاق ‌نشیمن.

کارهایتان را اولویت ‌بندی کنید

اگر کاری در درجه اول اولویت نیست ، پس خودتان را برای انجامش به آب و آتش نزنید . می ‌توان تمامی کارهای خسته کننده روزانه را اولویت ‌بندی کرد . مثلاً در اورژانس بیمارستان هم بیماران به ترتیب وخامت حال معاینه می ‌شوند . و این بستگی به نیاز بیمار دارد . پس شما هم می ‌توانید به کارهایتان همین طور فکر کنید.

تقویم خانوادگی درست کنید

ابتدا مسئولیت را تقسیم کنید و به ‌جای اینکه قبل از همه کارها را به ‌عهده بگیرید ، بگذارید تا دیگر اعضای خانواده برای مشکلات چاره‌ای بیندیشند . قسمتی از دردسر و استرس خانم ‌ها مربوط به بخشی است که می‌ ترسند کاری از کنترل‌ شان خارج شود.

جای همه چیز را در خانه معین کنید

این کار به اعضاء خانواده کمک می‌ کند تا هر چیزی را که نیاز دارند راحت پیدا کنند و مهمتر از آن، می ‌دانند که هر چیزی را کجا بگذارند تا بعداً کار شما چند برابر نشود.

اضافه‌ها را دور بریزید

می ‌توانید نامه‌ هایتان را مثلاً در همان حیاط روی در سطل زباله مرتب کنید . در این صورت فقط نامه‌ هائی را با خود به داخل خانه می ‌آورید که واقعاً مهم هستند و بقیه نامه ‌ها را دور می ‌ریزید.

برنامه‌ریزی کنید

اول هر هفته راجع به غذائی که می ‌خواهید بپزید ، خرید از سوپر مارکت و وسایل مورد نیاز بچه ‌ها ، تصمیم بگیرید و برای کل هفته برنامه‌ ریزی کنید.

به مزاحمان گوش نکنید

هنگام کار می‌توانید با همکارانتان قرار بگذارید و علامتی را انتخاب کنید ، تا مزاحمتان نشوند . مثلاً عینکتان را بزنید یا از مچ بند استفاده کنید . این یک علامت غیر کلامی ساده است که کمک می‌ کند دیگران حریم خصوصی شما را رعایت کنند.

لوازم اضافی در منزل داشته باشید

همیشه برخی اجناس اضافی را در خانه نگه دارید مثل کادوهای کوچک ، عروسک ، کاغذ کادو در این صورت وقتی فرزندتان به تولد دعوت شد به تقلا و زحمت نمی‌ افتید تا کادوئی مناسب تهیه کنید.

پوشه‌های مختلف تهیه کنید

می ‌توانید برای قبض‌های مختلف یا حتی کارهای مربوط به بچه ‌ها، پوشه تهیه کنید. مثلاً در مورد کلاس‌های مختلف بچه‌ها می‌ توانید دو تا کاغذ کوچک بردارید و روی آنها یادداشت کنید. یکی را روی یخچال بگذارید . البته سعی کنید فقط یادداشت کارهای خیلی مهم را نگه دارید.

کیف مخصوص وسایل مورد نیاز تهیه کنید

در واقع اگر سراغ کمد خودتان یا بچه ‌ها بروید همیشه لباس و کفش‌ هائی پیدا می ‌کنید که دیگر نمی ‌پوشید.

می ‌توانید آخر هر ماه پس از مرتب کردن کمدها این وسایل را درون کیف مخصوص بگذارید و آنها را به افراد نیازمند بدهید.

همین حالا انجامش دهید

اگر همین‌طور که پیش می‌ روید کارهایتان را هم انجام دهید هرگز احساس آشفتگی و بی ‌نظمی نمی ‌کنید.

همه جوراب ‌ها را یک رنگ بخرید

در این صورت اگر یک لنگه گم یا سوراخ شد بلافاصله می‌ توانید آن را جایگزین کنید.

دیر بله بگویید

هیچ وقت با هیچ کاری به سرعت موافقت نکنید . بهتر است به خود زمان بدهید تا وقت، انرژی و علاقه‌تان را نسبت به کار به ‌خصوصی بسنجید.

زنگ تفریح داشته باشید

حتی دور شدن از محیطی که در آن هستید به اندازه ۵ دقیقه می ‌تواند ذهنتان را باز کند و راندمان کارتان را بالا ببرد.

کدهای رنگی بگذارید

می ‌توانید برای هر یک از اعضای خانواده ، حوله ، ملحفه ، روبالشی و سبد مخصوص لباس‌ های کثیف را با رنگ‌ های جداگانه بخرید. در این صورت متوجه می‌ شوید مثلاً کدامیک بیشتر و سریعتر به خشکشوئی نیاز دارند و بچه‌ها هم متوجه می‌ شوند که چه موقع باید لباس ‌ها را درن سبد بریزند.

اولویت‌بندی کنید

فهرستی از ۱۰ کار مهم روزانه تهیه کنید، از ۱ تا ۱۰ اولویت‌ بندی کنید و آن را روی کامپیوتر جلوی چشم قرار دهید.

از مراکز خرید دوری کنید

کمپانی یا شرکتی را در نظر بگیرید که لباس‌های آن همیشه مناسب و سایز شما بوده است . سپس از بروشورها یا خرید مستقیم استفاده کنید

 

هر قدمی که از خداوند دور شوی،ده قدم از بشریت دور شده ای.

معاش خود را چنان تامین کن که باعث قطع معاش دیگری نشود.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی