• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 2555)
سه شنبه 9/4/1388 - 12:13 -0 تشکر 127705
آیا حضرت مهدی عج با شمشیر قیام خواهد کرد؟؟؟؟

 

به نام هستی بخش عالم

 

سلام

 

 

برخی سؤال میکنند که مطابق برخی روایات، امام زمان علیه السلام با شمشیر قیام خواهد کرد و با آن به مقابله با مخالفان حق و حقیقت و ظالمان خواهد پرداخت. این مسأله قابل پذیرش نیست، زیرا چگونه ممکن است یک نفر با شمشیر در مقابل تسلیحات کشتار جمعی جدید و مخرّب که میتواند کلّ کره زمین را چندین بار نابود کند ایستاده و مقابله کند؟

 

منتظر پاسخهای شما بزرگواران هستم

 

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

سه شنبه 9/4/1388 - 13:36 - 0 تشکر 127758

سلام.

فکر میکنم وظیفه ی دوستانی که اطلاعات دارند هست که بیاند و پاسخ بدند. من هم چیزی رو که میدونم میگم: در مورد امام زمان(ع) داریم:

«‏یسیر بسیرة جده»(طبق روش جدش رسول خدا(ص) رفتار میکند) منظورم این بود که ایشون هیچ گاه شروع کننده ی جنگ نیستند مثل جد بزرگوارشون.

اما من یک نقل شنیدم در مورد سلاح جنگی امام زمان(عج).اون هم این بود که ایشون با شمشیر ظهور میکنند اما با سلاح روز میجنگند البته نقل دیگری هم شنیدم که با ظهور ایشون سلاح ها از بین میرند و مردم مجبور میشند دوباره با شیشمیر بجنگند اما فکر میکنم مهم تر از همه ی اینها این باشه که به این توجه کنیم در قیامت خون شهدا رو وزن میکنند؛ مرکب قلم های علما رو هم وزن میکنند و مشخص میشه مرکب علما کار بیشتری کرده یعنی مهم تر از اینکه امام با چه سلاحی میجنگند این هست که امام چطور فرهنگ اسلام رو با تبلیغ گسترش میدند.

یا علی(ع). 


 

 

سه شنبه 9/4/1388 - 15:25 - 0 تشکر 127816

فقط شنیدم که ایشون طبق روش جدشون رسول خدا(ص) عمل می کنن و در زمان ظهورشون

تمام وسایل مدرن و پیشرفته از کار میفته و ایشون

 و حتی یارانشون هم از شمشیر برای جنگیدن

استفاده می کنن

بیشتر از این چیزی نمی دونم

 

*کاش به زماني برگردم که تنها غم زندگيم شکستن نوک مدادم بود*  

سه شنبه 9/4/1388 - 19:36 - 0 تشکر 127901

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام.من گشتم و مطالبی رو پیدا كردم.جواب دو سایت رو میگم:

1) http://users.allamehelli.ir/~r_nuri/My%20Web%20Sites/new_page_11.htm

از دقت در مجموعه روایات مربوط به معارف امام زمان ( ع) به وضوح معلوم است  که قیام، مسلحانه خواهد بود. زید بن شحّام می گوید: امام زین العابدین (ع) می فرمودند:
« در قائم ما چند سنت از سنن پیامبران وجود دارد... سنتی که از پیامبر اکرم( ص) دارن اینکه وی نیز همانند رسول اکرم (ص) با شمشیر قیام خواهد کرد»
عدم توجه به سایر قسمتهای این دسته از روایات سبب شده است که دوستان نا آگاه تصویری مخدوش و نا مناسب از مسأله ی ظهور امام در ذهن داشته باشند.

اگر در برخی از موارد سخن از شمشیر و مبارزه و جهاد به میان آمده است این به شرایط ویژه ای اختصاص دارد که شیوه های دیگر موثر و نتیجه بخش نیستند.بر این اساس امام زمان (ع) نیز همانند پیامبر اکرم (ص) و امیر مومنان علی (ع) نخست مخالفان را از طریق منطق و موعظه به پذیرش حقیقت دعوت می کنند و بر شبهات و سوالات و دغدغه های فکری و اعتقادی آنان مناسب ترین پاسخ را  ارائه می دهند و حجت را بر همگان تمام می سازند در نتیجه اغلب افراد حقیقت خواه و غیر مغرض نیز به راه راست هدایت می شوند. با این همه تعدادی هم به جهت پیروی از هواهای نفسانی چون این دعوت را متعارض با منافع  غیر مشروع خود می بینند با آنها به مخالفت برمی خیزندو از هیچ گونه ظلم و ستم و سرکشی فرو گذار نمی کنند. در چنین شرایطی که منطق و استدلال و ارشاد نتیجه ای نمی دهد  حضرت بالاجبار دست به شمشیر می برند و از آن طریق جلو تعدی و سرکشی ظلم پیشگی ظلم پیشه گان را می گیرند و محرومان و مستضعفان را به حقشان می رسانند.
در پاسخ به این سوال که شمشیر چگونه در مقابل ابزارهای پیشرفته نظامی مدرن می تواند کارایی داشته باشد احتمالاتی مطرح است:
1-     شاید خروج با شمشیر کنایه از جهاد باشد؛ یعنی امام زمان برای رسیدن به اهداف خود از قدرت و نیروی نطامی استفاده خواهند کرد.  بنا بر این دیدگاه مقصود از قیام شمشیر این نیست که سلاح جنگی امام زمان منحصر به شمشیر باشد و از به کار گیری دیگر ادوات جنگی خودداری خواهد نمود. چه بسا حضرت از بهترین  شیوه های جنگی و از مدرن ترین آلات و ابزار های نظامی موجود جهت پیشبرد نهضت خود استفاده کنند.
2-     احتمال دیگر این است که یا به جهت رشد فکری بشر و ارتقا سطح فرهنگ و اندیشه انسانها و برطرف شدن عناد و جهالت و .. در آن عصر، انسان از تولید سلاح های خطرناک کشتار جمعی دست بر خواهد داشت. و تمام سلاح های خطرناک را نابود خواهد ساخت و در نتیجه برای از بین بردن نارسایی های موجود  نیازی به استفاده از سلاح های پیچیده نخواهد بود. لذا برای استقرار عدالت و صلح و امنیت شمشیر معمولی هم کفایت می کند.
یا اینکه قبل از ظهور حضرت در نتیجه ی وقوع جنگهای بزرگ تمام دستاوردهای علمی و صنعتی نابود خواهد شدو بشر به واسطه از دست دادن تمام امکانات پیشرفته که حاصل هزاران سال تلاش و تجربه ی فکری و علمی انسان بوده است، از یک زندگی ابتدایی .و بسیار ساده برخوردار خواهد بود که شمشیر یک سلاح پیشرفته محسوب خواهد شد و برای ایجاد یک جامعه ی واحد کفیت خواهد کرد..
ویا به خاطر یک سلسله علل معنوی و مادی دیگر که برای ما معلوم نیست و مسائل جنگی پیشرفته در زمان ظهور امام بدون استفاده خواهند ماند. اما شمشیر در چنین شرایطی از  چنان کارایی بالایی برخوردار می شود که در سرتاسر عالم صلح و امنیت به کمک آن قابل تحقق است.

2)http://emaamzamaan.parsiblog.com/597427.htm

اولاً: چه اشکالی دارد که شخصی با شمشیر ولی همراه با اعجاز الهی که حضرت را مساعدت می کند با دشمنان خود به مقابله پردازد؟


ثانیاً: به احتمال زیاد مقصود از شمشیر، قوّت و اسلحه است زیرا مسلمانان در آن عصر یعنی قبل از هزار سال اسلحه ای به جز شمشیر نداشته و هرگز به ذهن آن ها چنین تسلیحاتی خطور نمی کرده است، لذا از «اسلحه» به شمشیر تعبیر شده است.

در این صورت دو احتمال وجود دارد:

الف. اینکه امام زمان نیز به قدرت و اعجاز الهی و یا از راه تسلط بر تسلیحات موجود بر ضد مخالفان و ظالمان استفاده می کند.

ب. احتمال دیگر آن است که امام زمان با تسلط بر مراکز تصمیم گیری و از کار انداختن وسایل جنگی آنها که با هسته های مرکزی ارتباط دارد، تمام آن ها را از راه اعجاز یا طریق عادی از کار می اندازد.

ثالثاً: مطابق برخی روایات، شمشیرهای اصحاب حضرت از آهن است، ولی نه مثل این آهن هایی که در دسترس ما قرار دارد، بلکه به گونه ای است که اگر یکی از آنان با شمشیر خود بر کوه زند، آن دو را نیم می کند. و بنا بر تعبیر دیگر، وسیله ی دفاعی آنان به گونه ای است که اسلحه دشمن هرگز بر آن ها کارگر نیست.

لذا ممکن است اسلحه ای را که حضرت و یارانش به کار می برند از وسایلی باشد که بتواند همه ی دستگاه های دشمنان را از کار بیندازد ولی در مقابل، هیچ دستگاهی بر آن کارگر نباشد، همان گونه که در این زمان، بشقاب پرنده ها و اشیای نورانی شناخته نشده را مشاهده می کنیم.

رابعاً: پیروزی عمده ی امام زمان و سیطره ی آن حضرت بر جهان از راه اقبال مردمی به سوی ایشان است. و دیگر از راه ترس و رعبی است که خداوند در قلوب مخالفان و ظالمان قرار می دهد تا تمام تسلیحات خود رابر زمین گذارده، فرار کرده یا تسلیم می شوند، خصوصاً آن که در ابتدای ظهور، وقتی مقداری از معجزات حضرت را مشاهده کردند می فهمند که امر او الهی است و نمی توان با مرد الهی مقابله کرد، بدین جهت تسلیم حضرت می شوند و گروه اندکی نیز که به مخالفت و مقابله می پردازند نابود می شوند.

خامساً: از کجا که در زمان ظهور حضرت مهدی ، این اسلحه خطرناک در اختیار بشر باقی مانده باشد؛ زیرا ممکن است که در اثر حوادث و آشوب ها و جنگ های جهانی که پیش از ظهور آن حضرت اتفاق می افتد این اسلحه ها نابود شود.

سادساً: جنگ ها و کشتار های بی رحمانه، نتیجه ی جهل و ضلالت و بی خردی بشر است. حال اگر در عصر ظهور، عقل مردم کامل شود، بر فرض که سلاح های خطرناک در اختیار داشته باشند آن را بر ضدّ یکدیگر به کار نمی گیرند؛ و نیروهایی که آن سلاح ها را در اختیار دارند پی به حقّانیت حضرت برده و یا با ایجاد رعب و وحشت که در دلشان قرار می گیرد از به کار بردن آن بر ضدّ حضرت خودداری می کنند.

موعود شناسی نوشته علی اصغر عرفانی

بنده عزیز من!وقت نماز منتظرت هستم...
پنج شنبه 11/4/1388 - 11:25 - 0 تشکر 128423

به نام هستی بخش عالم

سلام

باتشکر از پاسخگویی شما

______________________________

درمورد اینکه امام زمان عج با شمشیر قیام میکند یا نه ...علما دو گونه برداشت دارند ...

یک دسته بر این باورند که امام عصر عج با شمشیر ظهور میکند وبا شمشیر قیام میکند وهمه سلاحهای کفار از کار میافتد و

آنها نیز با شمشیر با حضرت جنگ خواهند کرد ....

ودسته دوم بر این باورند منظور از شمشیر ...قوت واسلحه است

زیرا مسلمانان در آن عصر یعنی قبل از هزار سال اسلحهای به جز شمشیر نداشته و هرگز به ذهن آنها چنین تسلیحاتی خطور نمیکرده است، لذا از «اسلحه» به شمشیر تعبیر شده است.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

يکشنبه 8/12/1389 - 19:42 - 0 تشکر 291467

به نام خدا
سلام
میتونید از این مباحث هم استفاده کنید

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

دوشنبه 9/12/1389 - 10:59 - 0 تشکر 291713

goolha گفته است :
[quote=goolha;394803;128423]

به نام هستی بخش عالم

سلام

باتشکر از پاسخگویی شما

______________________________

درمورد اینکه امام زمان عج با شمشیر قیام میکند یا نه ...علما دو گونه برداشت دارند ...

یک دسته بر این باورند که امام عصر عج با شمشیر ظهور میکند وبا شمشیر قیام میکند وهمه سلاحهای کفار از کار میافتد و

آنها نیز با شمشیر با حضرت جنگ خواهند کرد ....

ودسته دوم بر این باورند منظور از شمشیر ...قوت واسلحه است

زیرا مسلمانان در آن عصر یعنی قبل از هزار سال اسلحهای به جز شمشیر نداشته و هرگز به ذهن آنها چنین تسلیحاتی خطور نمیکرده است، لذا از «اسلحه» به شمشیر تعبیر شده است.

بنام خدای مهربونم

سلام ملکم

من نظر دسته دومی را تا حدی قبول دارم

اینم اضافه کنم : که حضرت(عج) به مبارزه با کسانی که وارد جنگ میشن میپردازن

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 9/12/1389 - 12:40 - 0 تشکر 291776

به نام خدا - سلام .

به نظرمن هم این دو نظر منطقیه هم نظر دسته ی سوم .
در سایت مذاهب دسته ی سومی هم تعریف کرده که عقیده دارند :

با توجه به تکامل خارق‏العاده علم در آن زمان، ممکن است سلاح‏هایی فراهم آید که هرگز در تصور انسان‏های امروز قابل درک نباشد. بنابراین آن به اهلش واگذاشته شده است.

البته این نظر را هم می توان به طوری جزو 2 دانست .

اما دلایل دسته ی اولم هم منطقی می خورد :

الف:برخی می‏گویند: اگرچه حضرت با شمشیر قیام می‏کند؛ ولی خداوند در آن شمشیر قدرت و اعجازی قرار داده که تمامی سلاح‏های موجود را مقهور نیروی خود می‏سازد.
ب:دسته دیگر می‏گویند: خداوند در عصر ظهور تمامی تسلیحات پیشرفته را از کار انداخته، مردم به ناگزیر در جنگ از همان سلاح‏های ابتدایی (یعنی شمشیر و مانند آن) استفاده می‏کنند و بنابراین حضرت مهدی‏«علیه السلام» با همان شمشیر می‏جنگد.

ج:به رغم آنکه تمامی تسلیحات در اختیار حضرت قرار می‏گیرد؛ ولی از آنجایی که استفاده از آنها به ناگزیر ظالمانه نیز خواهد بود؛ حضرت تنها از سلاح شمشیر بهره خواهد برد.

د:برخی دیگر گفته‏اند: به سبب جنگ‏های خونین فراوانی که در آستانه ظهور به وقوع می‏پیوندد، تمامی سلاح‏های پیشرفته از بین خواهد رفت و از آن پس در جنگ تنها از ابزارهای ساده استفاده می‏شود.

یکی از دلیل‏های این جمع این است که روایات فراوانی می‏گوید: «شمشیر آن حضرت همان شمشیر پیامبر است» و وقتی چنین شد نمادین بودن آن مشکل خواهد بود.

به نظر من هر سه نظریه ممکن است و نمی شود هیچ کدوم را رد کنیم .

این جمله هم در سایت تا ظهور بود که به نظرم جای فکر داره :

"حضرت سلیمان، انگشتری داشتند که با آن جن ها را به خدمت درآورده بودند و حکومتشان را اداره می کردند، حضرت موسی (ع) عصایی داشتند که کار مشابهی می کرد و دیگر پیامبران هم برای اداره ی قوم خود وسایل مختلفی داشتند. حالا این وسایل کجاست؟ دست امام زمان (عج) و مطمئن باشید اگر لازم شود در زمان قیام هم از آنها استفاده می کنند."

این جمله به نظریه 3 نزدیکتره .

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

دوشنبه 9/12/1389 - 22:1 - 0 تشکر 292041

سلام

به بهههه
ممنون از تحقیق قشنگت

بله نمیشه هیچ کدومو رد کرد
ولی دوتای اخیر انگار قوی تره

وقتی علم تا حد اعلا پیشرفت میکنه
چرا سلاحش نکنه؟

ولی اینم ممکنه... علم دلایل عمل مثلا" اون انگشتر رو بفهمه
هوم؟

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
سه شنبه 10/12/1389 - 10:7 - 0 تشکر 292139

به نام خدا - سلام .


ممنون از لطفتنون
راستش از شما تحقیق کردنو یاد گرفتم دیگه :D


به نظر من ما نمی دونم این علمی که داریم چقدر پیشرفت کرده .
چون ما هنوز نفهمیدیم که پیامبران براساس چه چیزی امعجزات را انجام می دادند . به نظر من خداییی که تمام دنیا رو بر نظم استوار کرده نمی شود کار بی نظمی انجام دهد . این معجزات هم حتما از قانونی پیروی می کنند که بشر از فهمش مانده .
بنا به احادیث علم در زمان حضرت مهدی کامل می شود . این جمله به نظریه ی 3 نزدیکتر است .


بعد به گفته ی احادیث یاران امام زمان که فوت کرده اند دوباره زنده می شوند و با حضرت همراه می شوند . پس اصلا نمی شه با منطق و علمی که بشر امروزه داره اون زمانو تصور کنیم .
به نظرم من نظریه دسته دوم که کامل کننده اش نظریه ی دسته ی سوم است درستر به نظر می یاید ولی این حکمی بر رد کردن نظریه ی اول نیست .

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

سه شنبه 10/12/1389 - 11:11 - 0 تشکر 292245

hamedjonami گفته است :

بنام خدا

سلام

[quote=hamedjonami;232940;292139]


به نظر من ما نمی دونم این علمی که داریم چقدر پیشرفت کرده .
چون ما هنوز نفهمیدیم که پیامبران براساس چه چیزی امعجزات را انجام می دادند . به نظر من خداییی که تمام دنیا رو بر نظم استوار کرده نمی شود کار بی نظمی انجام دهد . این معجزات هم حتما از قانونی پیروی می کنند که بشر از فهمش مانده .
بنا به احادیث علم در زمان حضرت مهدی کامل می شود . این جمله به نظریه ی 3 نزدیکتر است .


بعد به گفته ی احادیث یاران امام زمان که فوت کرده اند دوباره زنده می شوند و با حضرت همراه می شوند . پس اصلا نمی شه با منطق و علمی که بشر امروزه داره اون زمانو تصور کنیم .
به نظرم من نظریه دسته دوم که کامل کننده اش نظریه ی دسته ی سوم است درستر به نظر می یاید ولی این حکمی بر رد کردن نظریه ی اول نیست .

hamedjonami گفته است :
[quote=hamedjonami;232940;292139]

به نام خدا - سلام .


ممنون از لطفتنون
راستش از شما تحقیق کردنو یاد گرفتم دیگه :Dبله
شدیدا با نظرتون موافقیم
البته در حقیقت چون به اون علم واقف نیستیم نمیتونیم نظر اول رو رد کنیم
باز نیز متشکر

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی