انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1645)
جمعه 29/3/1388 - 18:57 -0 تشکر 123964
7- چرا روز عاشورا باران نبارید؟

سلام

سوال:

چرا روز عاشورا باران نبارید؟

و یا یه طور دیگه بپرسم

چرا هنگام ظهر عاشورا كه عطش تشنگی بر خاندان آل رسول(ص) فشار آورده بود به امر خداوند آب از زمین جوشیدن نگرفت همچون هنگامه ای كه عطش تشنگی در خانه خدا تاب و تحمل اسماعیل و مادر بزرگوارشان هاجر را بریده بود به امر خدا آب از زمین جوشیدن گرفت؟

 

منتظر پاسخ های شما دوستان هستیم.

جا داره از همکاری دوستان گل انجمن قرآن و عترت مثل:

 گلها و jtayebe و پنجره خیال و انیاک و خیال باف و moorche22 عزیز که در بحث های قبلی همکاری کردند تشکر کنم.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 29/3/1388 - 19:33 - 0 تشکر 123985

با سلام

به نظرم دلیلش اینه که این واقعه زنده بمونه و به صورتی باشه که همیشه تو هر دوران ازش به بزرگی یاد بشه و مردم جهان براش خیلی ارزش قائل بشند در ضمن امام میتونست با یه نفرین همه دشمنانش رو بکشه ولی این کار و نکرد چون اگه این کار و می کرد به هدفی که براش به امامت رسیده نمیرسید و همچنین در دل معصومین هیچ وقت این تفکر ها جای نداره ولی هر چی بگیم باز نمیتونیم اون درک و تفکر و اون جهان بینی که این عزیزان داشتند رو به خوبی بفهمیم.

و دلیل دیگه شاید به این خاطر بود تا مظلومیت ائمه ما نشون داده بشه.

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
شنبه 30/3/1388 - 11:13 - 0 تشکر 124104

این مشیت و خواست خداوند متعال است که برای رفع عظش اسماعیل و مادر بزرگوارش هاجر آب از زمین بجوشد و آنها را سیراب کند و خانه خدا که قبله گاه و همسو کننده همه مسلمین جهان است ایجاد گردد. و در روز عاشورا امام حسین(ع) و یارانش تشنه قطره ای آب باشند. امام حسین(ع) قبل از آنکه به کوفه سفر کند به تمام ماجراهایی که قرار بود در دشت کربلا رخ دهد آگاه بود اما این سفر باید انجام می شد تا حسین(ع) اسوه و الگوی رشادت و شهید تاریخی جهان اسلام در تمامی اعصار معرفی گردد. چنانچه آمده است چون شب عاشورا به پایان رسید و سپیده روز دهم محرم دمید حضرت سیدالشهداء علیه السلام نماز بگذاشت پس از آن به تعبیه صفوف لشكر خود پرداخت و به روایتی فرمود كه تمام شماها در این روز كشته خواهید شد و جز علی بن الحسین (ع) كس زنده نخواهد ماند.(کتاب منتهی الامال ازحاج شیخ عباس قمی) او دو راه داشت: یا آنکه شمشیر کشیده و در میدان مبارزه وارد می شد و یا لباس مذلت را می پوشید که خداوند هیچگاه به پذیرش ذلت برای بندگان خود رضا نمی دهد.

آن حضرت در روز عاشورا فرمود: سوگند با خدای كه شما بعد من فراوان و افزون از مقدار زمانی كه پیاده سوار اسب باشد زنده نمانید، روزگار آسیای مرگ بر سر شما بگرداند و شما مانند میله سنگ آسیا در اضطراب باشید این عهدی است به من از پدر من از جد من، اكنون رأی خود را فراهم كنید و با اتباع خود همدست شوید و مشورت كنید تا امر بر شما پوشیده نماند پس قصد من كنید و مرا مهلت مدهید همانا من نیز توكل كرده‌ام بر خداوندی كه پروردگار من و شما است كه هیچ متحرك و جانداری نیست مگر آنكه در قبضه قدرت اوست و همانا پروردگار من بر طریق مستقیم و عدالت استوار است جزای هر كسی را به مطابق كار او می‌دهد.

پس زبان به نفرین لشگر دشمن گشود و گفت ای پروردگار من باران آسمان را از این جماعت قطع كن و برانگیز برایشان قحطی زمان یوسف (ع) كه مصریان را به آن آزمایش فرمودی و غلام ثقیف را برایشان سلطنت ده تا آنكه برساند به كامهای ایشان كاسه‌های تلخ مرگ را زیرا كه ایشان فریب دادند ما را و دست از یاری ما برداشتند و توئی پروردگار ما، بر تو توكل كردیم و به سوی تو انابه نمودیم و به سوی تو است بازگشت همه. پس از ناقه به زیر آمد و طلبید مرتجز اسب رسول خدا صلی الله علیه و آله را و بر آن سوار گشت و لشكر خود را تعبیه فرمود.

دل دریای من بی تو مرداب است

 

شنبه 30/3/1388 - 11:33 - 0 تشکر 124111

به نام هستی بخش عالم

سلام

چرا روز عاشورا باران نبارید؟

نباریدن باران در روز عاشورا حکمت الهی بود ....چون حضرت سید الشهدا ع با علم به این امور وارد میدان شده بودند ....

درعالم ذر خداوند همه پیامبرا ن وامامان رو جمع کردند واز انان سوال کردند من میخواهم چنین کاری کنم کدامیک از شما این

امر را میپذیرید ؟؟؟

تنها کسی که قبول کرد این امر الهی سید الشهدا ع بود حتی خداوند چند با راین سوال را مطرح کردند بازهم جز امام حسین علیه السلام

کسی نپذیرفت

امام حسن علیه السلام کافی بود از خدا چنین چیزی رو بخواد بعید بود خداوند نپذیرد ..چون مقام امام حسین ع از مقام اسماعیل بالاتر بود

اینطور نبود روز عاشورا اب نباشد بلکه شب عاشورا امام حسین ع دستور دادند تا چاهی کندند وبه امر الهی همه سیراب شدند

بلکه حکمت الهی براین بود تاانجام این کار به مقام امام حسین ع بیافزاید وشقاوت وقساوت دشمنان رو نشون بده و

این کار روال طبیعی خودش رو طی کنه وگرنه برای خدا سخت بنود که با معجزه داستان رو به نفع امام حسین ع تغییر بده

بلکه با خون مقدس امام حسین ع اسلام زنده داشته شد وزنده ماند ........

حتی جبریل روز عاشورا پیام اورد از خداوندبه امام ع که من حاضرم به عهد خود وفا کنم وشما میتوانی به عهد خود وفا نکنی

ولی امام حسین ع نپذیرفتند ....وراضی شدند به رضای پروردگار پس حکمت الهی بود که ما با دیدن اب به یاد این امام

ع وبه یاد اسلام بیافتیم ولعنت کنیم دشمنان این خوبان را .....چرا وقتی آب مینوشیم مستحب است بگوییم

به یاد لب تشنه حسین ع ولعنت بر قاتلان حسین ع

همه اینها برای زنده داشتن اسلام تا روز قیامت است .........

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 30/3/1388 - 17:5 - 0 تشکر 124201

سلام

اگر حضرت(ع) برای پیروزی ونصرت خویش نیز دعا می کردند ، قطعا مستجاب می شد ؛ اما :

1 - حضرت(ع) می خواست در کربلا برای همه مسلمانان ، تسلیم در برابر حق را به نمایش گذارد و درس عملی تسلیم را تا ابد به مردم بیاموزد
.

2 - بنای حضرت(ع) بر این بود که در ماجرای عاشورا اسباب غیر عادی را به کار نگرفته تا این خود نیز درس دیگری برای مسلمانان شود تا وظیفه آنانی را که قادر به استفاده از اسباب غیر عادی نیستند ، در برابر ظلم وستم مشخص کند
.

3 - حضرت(ع) در ماجرای عاشوراتمام آن ها را به مشیت الهی واگذار کردند . این خود سبب نهایت مظلومیت برای حضرت شده و به همین جهت خبر شهادت آن حضرت(ع) در آن زمان که وسائل اخباری محدود بود ، به سرعت پخش گردید
.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 6/4/1388 - 14:45 - 0 تشکر 126588

سلام

از پاسخ هاتون استفاده کردم...پس بطور خلاصه منم یه پاسخ ثبت کنم:

كارهای خداوند متعال براساس حكمت بالغه انجام می شود. درباره هاجر و اسماعیل، چون آنها بر وادی غیر ذی زرع (كاملا خشك) وارد شده بودند و حكت الهی بر باقی ماندن آن دو و نشان دادن مقام آنها به دیگران بود كه به سرزمین مكه جلب شدند، آب را از چاه زمزم جوشاند.

اما در روز عاشورا به حكمت الهی بر این قرار گرفت كه كارها براساس روال عادی پیموده شود تا هم قدرت ایمان امام حسین(ع) و خاندان و اصحابش بر همگان روشن شود و آنها در این آزمون سخت پیروز بیرون بیایند و هم درنده خویی دشمنانشان روشن شود و آنها در این آزمون الهی كاملا مردود شوند.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

جمعه 19/4/1388 - 22:1 - 0 تشکر 131179

به نام هستی بخش عالم

سلام

امتحان امام حسین ( علیه السلام ) در عالم ( ذر)

حضرت امام جواد ( علیه السلام ) فرمودند :

... خداوند متعال درعالم (( ذر)) خطاب به همه خلق اولین وآخرین ازپیغمبران واوصیاء وملائكه وجن وانس وحیوانات و پرندگان و...فرمود :

بدانید و آگاه باشید كه ما امتی را بهتر ازامت پیغمبر آخرالزمان ایجاد ننموده ایم اما این امت مرحومه معصیت مارا بجا می آورند كه مستحق عذاب جنهم می شوند آیا درمیان این خلق هست كسی كه ایشان را از ما بخرد وشفاعت نماید كه نگذارد بدنهای ایشان درجنهم بسوزد؟

احدی ازخلق اولین وآخرین بعد ازشنیدن این ندا از جانب حق تعالی جوابی نداد و سخنی عرض نكرد باردیگر به همین مضمون ندا ازجانب حق تعالی آمد وهیچ كس جوابی نداد، دفعه سوم نداء عظیمی آمد كه ای خلق اولین و آخرین، ای پیغمبران وای اوصیاء و شهداء و صلحا و مؤمنین و ملائكه و جن وانس آیا درمیان شما كسی هست كه برخیزد واین امت مرحومه را خریداری نماید و درآخرت شفاعت نماید و ایشان را از آتش جهنم نجات بخشد؟ كه ناگاه درمیان خلق عالم از اولین و آخرین حضرت سیدالشهداء ابی عبدالله الحسین ( علیه السلام ) درجواب عرض كرد : لبیك ای خالق متعال من می خرم ایشان را.

ندا آمد كه یاحسین ( فبِم تشتریهم و تشفعهم وتعتقهم من النّار) .

ای حسین پس ایشان را به چه چیز می خری و شفاعت میكنی و ازآتش آزاد می گردانی ؟

عرض كرد كه ای پرودگار ( بِمَا هُوَ اَحَبُّ اِلَیكَ )

به هر چیز ی كه عزیزتر است درنزد تو آنرا میدهم و ایشان را میخرم و شفاعت میكنم.

ندا آمد ( مَا مِن شَیءٍ اَحَبُّ اِلَیَّ مِنَ النَّفسِ )

ای حسین هیچ چیز عزیزتر از جان نیست اگر راضی میشوی كه آن را فدا كنی من ایشان را به می بخشم .

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی