انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 4081)
پنج شنبه 28/3/1388 - 19:42 -0 تشکر 123759
* شادی در قرآن *

 آیات قرآن درباره ی «شادی» دو دسته اند:دسته ای از آیات،مؤمنین را دعوت به شادی نموده؛مانند آیه ی:* قل بِفضل الله و ِبِرحمَتهِ فَبذلِک فَلیفرَحوا هُو خیرٌ ممّا یجمَعون*(58/یونس)*ای(پیامبر)به خلق بگوکه شما باید منحصراً به فضل و رحمت خدا(و به نزول قرآن) شادمان شوید،که آن بهتر است از ثروتی که برای خود اندوخته اید* همچنین قرآن کریم،زمانی که وعده ی إلهی مبنی بر نصرت و پیروزی رومیان اهل کتاب بر مشرکان مجوس محقّق می شود،می فرماید:* و یومَئذٍ یَفرحُ المؤمنون بِنصرالله *(روم/4و5)*و در آن روز-که رومیان فاتح شوند-مؤمنان،شاد می شوند به یاری خداوند * بنابراین،شادی ها بر اساس ارزش ها و اهداف مقدّس،قرآن،و پیروزی موحّدین بر مشرکین است.دسته ای دیگر از آیات قرآن،شادی را مذمّت نموده.شادی های بیهوده ای که بر اساس ضدّ ارزش هاست.در اینجا به دو نمونه از آنها اشاره می شود:1-قرآن کریم در داستان «قارون»-که فردی خودخواه و مغرور بود و شادی های مستانه داشت- از زبان قومش می فرماید: * إذ قالَ لُهُ لا تَفرَح أنَّ اللهَ لا یُحِبُ الفَرِحین *(76/قصص)*به خاطر بیاور هنگامی که قوم قارون به او گفتند:اینهمه شادی مغرورانه مکن که خداوند شادی کنندگان مغرور را دوست نمی دارد*2-قرآن کریم ضمن بیان عذاب های دوزخیان می فرماید: * ذلکُم بِما کُنتُم تَفرَحونَ فی الأرض بِغیر الحقّ و بِما کُنتم تَمرَحون *(75/مؤمن)*این به خاطر آن است که به ناحق در زمین شادی می کردید و از روی غرور و مستی به خوشحالی می پر داختید* جالب این که در آخر آیه می فرماید:* بِما کُنتُم تمرَحون *که به معنای شادی به خاطر مسائل بی اساس است.بنابراین،آنجا که شادی مذمّت شده به جهت همراه بودن شادی با گناه،غفلت و فساد است.

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

پنج شنبه 28/3/1388 - 21:0 - 0 تشکر 123773

دستت درد نکنه!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی