انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 1147)
دوشنبه 25/3/1388 - 11:15 -0 تشکر 122644
بد عاقبتی و عوامل آن

سلام علیکم

افراد زیادی در تاریخ بودند که زندگیشون پر بوده از خدمات به اسلام و دین ولی در آخر به بدترین وجهی از دنیا رفتند 

این مساله سوالی در ذهن انسان ایجاد می کنه آیا خدا عادل نیست که کسی با این صفات قبلی خوب رو به یکدفعه اینطور عوض می کنه که مثل کفار و بلکه بدتر از دنیا بره ؟

چه عاملی باعث این عاقبت بد می شه 

و بخاطر اینکه به آنها رحمت کند آفریدشان 

دوشنبه 25/3/1388 - 13:38 - 0 تشکر 122748

به نام خدا

تاریخ و آیات قرآن و احادیث ما شامل گزارشهای زیادی از سوء عاقبت کسانی است که مردم هیچگاه گمان نمی کردند که روزی اینها خودشان کافری تمام عیار بشوند .

کسانی در تاریخ بوده اند که حتی از همراهان نزدیک پیامبر بوده اند ولی بعد از مدتی چنان عوض شده اند که ... بگذارید از زبان قرآن بگویم 

قرآن در مورد بلعم باعورا می فرماید :

(مردى به نام" بلعم باعورا" بوده است كه در عصر موسى ع زندگى مى‏كرد و از دانشمندان و علماى مشهور بنى اسرائیل محسوب مى‏شد، و حتى موسى ع از وجود او به عنوان یك مبلغ نیرومند استفاده مى‏كرد، و كارش در این راه آن قدر بالا گرفت كه دعایش در پیشگاه خدا به اجابت مى‏رسید، ولى بر اثر تمایل به فرعون و وعد و وعیدهاى او از راه حق منحرف شد و همه مقامات خود را از دست داد، تا آنجا كه در صف مخالفان موسى ع قرار گرفت‏)

وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ یَلْهَثْ ذلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذینَ كَذَّبُوا بِآیاتِنا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَكَّرُونَ (176)

اگر خواسته بودیم به سبب آن علم كه به او داده بودیم رفعتش مى‏بخشیدیم، ولى او در زمین بماند و از پى هواى خویش رفت. مثَل او چون مثَل آن سگ است كه اگر به او حمله كنى زبان از دهان بیرون آرد و اگر رهایش كنى بازهم زبان از دهان بیرون آرد. مثَل آنان كه آیات را دروغ انگاشتند نیز چنین است. قصه را بگوى، شاید به اندیشه فرو روند. (176)

قرآن آن دانشمند بزرگ را که بخاطر هوای نفسش از راه منحرف شد و در مقابل موسی قرار گرفت را مانند سگ می داند و طبیعی است وقتی قرآن درباره کسی چنین تعبیری بکار می برد این شخص هیچوقت رستگار نمی شود .

و بخاطر اینکه به آنها رحمت کند آفریدشان 

چهارشنبه 27/3/1388 - 10:59 - 0 تشکر 123328

سلام علیکم و رحمه الله

آقا هادی عزیز

من فکر می کنم این اطمینان کاذب و هواهای نفسانی هستند که ادم رو به معنای واقعی بیچاره میکنند و انسان رو از یاد خدا غافل می کنند.

غفلت از یاد خدا و پیروی از هواهای نفسانی و امیال شهوانی بلایی هست که بعضی  بزرگان ما هم تا به الان از اون در امان نبودند

یا علی

چهارشنبه 27/3/1388 - 11:4 - 0 تشکر 123330

سلام علیکم

یکی دیگه از نمونه هایی که همه می دونید طلحه و زبیر هستن که زمان پیامبر جزء بهترین ها بودند و خدمات زیادی انجام دادند و لقب های بزرگی گرفتند مثل طلحه الخیر و زبیر سیف الاسلام ولی بعد از مدتی حدود بیست سال که از پیامبر گذشت کم کم تغییر کردند و طوری شدند که کاملا برگشتند .

شاید بشود گفت که طلحه خیلی با امیرالمومنین میانه خوبی نداشت و در شورای شش نفری هم به عثمان رای داده بود اما زبیر که اینطور نبود .

برای آشنایی بیشتر با شخصیت زبیر چند نمونه از خدمات او را بیان می کنیم :

زبیر در چند مورد که خیلی ها جا زدند او مقاومت کرد و از اسلام دفاع کرد مثلا

در جنگ احد که فریاد آمد که پیامبر کشته شده فقط چند نفر دور پیامبر بودند و تا پای جان جنگیدند و یکی از آن افراد طبق بعضی از نقل ها زیبر بود .

در زمانی که آمدند خانه حضرت زهرا را آتش بزنند زبیر آمد و شمشیر کشید و آماده جنگ شد ولی پایش لغزید و افتاد و او را گرفتند ( توجه دارید که در این زمان کمتر کسی پیدا می شد که از معصومین دفاع کند )

در شورای شش نفره هم زبیر به حضرت علی رای داد و آنجا هم با امیرالمومنین بود

اما چه چیزی سبب این عاقبت سوء در زندگی زبیر شد که در راه جنگ با امیرالمومنین کشته شد و نگون بخث شد؟

ادامه دارد.... 

و بخاطر اینکه به آنها رحمت کند آفریدشان 

چهارشنبه 27/3/1388 - 12:12 - 0 تشکر 123354

به نام خدا

چون متاسفانه همیشه ثروت وقدرت به گونه ای انسان را تحریک میکند حتی به مملکت خویش خیانت میکند

چهارشنبه 27/3/1388 - 23:56 - 0 تشکر 123515

می گن سعادت و شقاوت ادما توی آخرت بستگی به اون حالی داره که باهاش دم مرگ این دنیارو ترک می کنند!!

در این مجلس آن کس به کامی رسید...که در دور آخر به جامی رسید

نمی دونم چه جوری می شه که ادمایی که تو زندگشیون خوب بودن دم اخر یهو خراب می شه اوضاعشون و عاقبتشون بد می شه؟!

من که نمی دونم اما ان شاالله توی این بحث برسم به جوابش

پنج شنبه 28/3/1388 - 20:30 - 0 تشکر 123768

سلام علیکم

خداوند متعال بین انسانها هیچ فرقی قائل نیست و برای کسی امتیاز ویژه ای قائل نشده مگر اینکه برای همان امتیاز از او توقع ویژه هم دارد و این باعث می شود که هر کسی بتواند با تلاش خود به جایگاههای بالا برسد .

خداوند متعال به انسان اراده داده و خودش فرموده ما راه رو نشان دادیم انسان یا شاکر خواهد بود یا کافر و این به اراده خود انسان است .

با این اوصاف هر کسی روند زندگی خود را آنگونه که عمل می کند پایه ریزی می کند یعنی انسان خود تعیین می کند که گمراه شود یا سعادتمند و این مساله در تمام زندگی انسان جریان دارد .

خداوند متعال در قرآن می فرماید آیا مردم گمان می کنند که وقتی بگویند ایمان آوردیم رها می شوند و امتحان نمی شوند؟

یکی از سنت های خدا در جهان که حتما اجرا می شود این است که انسان ها را امتحان می کند و هیچ کسی از این مساله مستثنا نیست پس هر انسانی تا زمانی که خود را مقید می داند که به امر خدا عمل کند از این امتحان ها سربلند بیرون می آید و اگر سهل انگاری کند شکست می خورد و همین شکست می تواند او را برای گمراهی های بعدی آماده کند .

پس این خدا نیست که انسان را گمراه می کند بلکه خود انسان است

فقط سوال این است که آیا انسانی که تمام زندگیش خوب بوده ممکن است یکدفعه بد شود و با بد بختی از دنیا رود ؟

جواب :

خدا به هیچ کسی وعده نداده که اگر در یک زمانی صالح باشد قطعا خدا او را از همه گناهان حفظ می کند بلکه باید خودش هم تلاش کند و خدا او را در راه درست کمک می کند پس ممکن است کسی که هفتاد سال صالح بوده در چند ماه آخر زندگی بکلی عوض شود و کافر شود و این اثر اعمال خود اوست .

مساله ای که در این جا باید ذکر شود این است که معمولا انسان  با یک گناه بد بخت نمی شود اما همین یک گناه می تواند راه او را عوض کند مثل زندگی بلعم باعورا که با یک گناه به سمت گناهان دیگر رفت و کم کم کافر شد .

چیزی که خیلی مهم است این است که کسی که گناهی انجام داده آیا به سرعت از گناه خود توبه می کند یا نه ؟

اگر توبه کرد و به سرعت به سمت خدا برگشت می تواند در راه راست بماند اما اگر توبه را به تاخیر انداخت یا بدتر از آن گناه خود را نپذیرفت و ناراحت نشد آن وقت است که هر چه زمان می گذرد از راه دور تر می شود تا جاییکه از بدترین کافران می شود .

مساله دیگر این است که گناهان افراد بزرگ اثر تخریبی بیشتری دارد همان طور که ما توقع نداریم کسانی مثل آیت الله بهجت گناه کنند خدا هم از آن ها نمی پذیرد که گناه کنند و خدا برآنها بیشتر غضب می کند اگر گناه کنند .

ادامه دارد.... 

و بخاطر اینکه به آنها رحمت کند آفریدشان 

سه شنبه 2/4/1388 - 19:16 - 0 تشکر 125408

« اللّهمّ أجعَل عواقبَ اُمورِنا خیراً بحقِّ محمّدٍ و آله الطّاهرین »  

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی