انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 280)
جمعه 15/3/1388 - 22:28 -0 تشکر 119453
اظهارات دولتی و نقدها

سلام بر عزیزان "روشن‌گر" "تبیانی"هم‌چنان که جدول پخش مناظره‌ها وگفت‌و‌گوهای نامزدها در صفحه‌ی دوم جام‌جم 31اردیبهشت آمد(رجوع شود به بایگانی‌وبی آن نشریه)، جمعه ساعت 19:30 به آقای مهندس موسوی اختصاص داده‌شده‌بود. پیرو آن(پس مشاهده بخش اعظم آن گفت‌و‌گو) چند نکته را قابل‌ذکر می‌دانم:

-ایشان در عنوان‌کردن برنامه‌های خود غالباً به بایدها و نبایده‌های مدیریتی اشاره کردند و موارد عنوان شده شاخص‌های برنامه‌ای را نداشتند.

-برخی مواضع، غیرروشن می‌‌نمود؛ هم‌چون اشاره‌ای که به اظهار کردن طلب‌کاری یا بده‌کاری مردم نسبت به کمک‌ها شده و آن را از عوامل فساد اقتصادی دانستند در حالی که عنوان کردن آن بیشتر جنبه‌ی روانی و اعلانی دارد.

-ایشان مضاف بر تأکید بر مواضع و خواندن عناوین مرتبط با دولت، در آخر کلام معرفی مفسدین متعدد کلان را مذموم دانسته و دستگیری و حساب‌رسی یک یا دو تن و بری کردن دیگران متضمن امنیت ملی دانستند؛ که تعجب دامنه‌دار بنده را به‌دنبال داشت.


به یاری خدا در این مبحث، تحلیل‌ها و نظرهای شما عزیزان پیش از انتخابات به اظهارات نامزدها در رسانه‌ ملی و پس از آن به جلسات نقد و پاسخ‌گویی رییس‌جمهور اختصاص یابد.
در پناه پناه‌گاه بی‌پناهان

يکشنبه 17/3/1388 - 1:20 - 0 تشکر 119852

مناظره‌ی دو نامزد ریاست جمهوری را یک‌شنبه شب بی‌گمان دیدید؛

با توجه به رغبت مردم به آقای احمدی‌نژاد چه زیباست که ایشان با وجود فشارهای‌وارده، سعه‌ی‌صدر بیشتری به‌خرج‌دهند و علی‌وار صبر پیشه کنند و با جدیت در فراهم کردن ابزارهای قانونی و پی‌گیری چند مورد بعد از انتخابات، زمینه‌ی برگشت‌ سرمایه‌های بعدی و عدالت را فراهم کنند، و هم‌اکنون بر اصول و برنامه‌ها متمرکز شوند. هم‌چنان‌که آن جانشین خلف حضرت رسول(ص) بعد از آن‌که دشمن در مبارزه آب‌دهان انداخت، بلافاصله حمله‌ور نشد، و فکر مقابله‌کنندگی را از میان‌برداشت.

درپناه پناه بی‌پناهان


دوشنبه 18/3/1388 - 9:31 - 0 تشکر 120232


مناظره‌های یک‌شنبه و دوشنبه‌‌شب را که نماینده اصلاح‌طلب مقابل نماینده‌های اصول‌گرا(جنبش مردمی) و اصلاح‌طلب‌اصول‌گرا(البته مواضع متفاوت ایشان امکان وقف در یکی یا رسیدن به موضع منسجمی را صلب کرده و خودشان نیز در تشریح آن ناتوان بودند) صورت گرفت را دیدید. در این دو، مواضعی مطرح شد که گاه یکی متمم دیگری بود؛ آقای کروبی جلسه دوم پاسخ دادند؛

در جلسه اول، نماینده‌ی اصول‌گرا موضوع پول بی‌حساب 300 میلیارد تومانی اختلاص‌گری را پیش کشید که پرونده آن درقوه‌ی قضائیه مطرح و حکم آن صادر شده بود؛ ایشان در جواب، به تضییع اجر کار نیک با اظهار آن، در شریعت اشاره کردند و هم‌چنین نگفتن کار خیر همسر خود را ضایع شدن حق او توصیف کردند(!) و جواب اصولی ایشان به‌تلویح، گرفتن وجوهات و هبه را برای افرادی که مجاز هستند و صرف در امور شرعی، بود که به صراحت و مورد مصرف آن مال را نگفتند. و در پاسخی که در درخواست به معرفی اموال ایشان شده بود به ارایه کردن آن در سالی از ادوار مجلس اشاره کردند؛ به اجاره کردن سه دانگ آن اشاره شد، ولی موضع ایشان مشخص نشد؛ با توجه به گفته‌ی حیرت‌انگیزشان که اگر دولت از مردم حساب‌رسی کند نیمی از مردم دزد شناخته خواهند شد(با اصطلاح مترکردن‌ خانه)، قریب به یقین درخواست را رد کردند. در اشاره به زندانی افراد در بنیاد شهید محتاطانه به داشتن مجوز آن اشاره کردند(که البته نگفتند مجوز میانجی‌گری است یا زندان). در اظهاری که به هزینه‌ی بیست میلیارد تومانی تبلیغات پیامک ایشان شده بود اظهار شد که از گروهشان پرسیدند و آن‌ها مقدار هفت میلیون تومان را بیان کردند؛ باید دید که ایشان برای خرج بیت‌المال هم این‌قدر بی‌اطلاع خواهند بود و هم‌چنان در تراکنش پول‌خوردهای این‌چنینیِ واگذار کننده به گروه خود؛ آیا نباید اطلاع می‌داشتند؛ برگشت سرمایه‌ها چگونه صورت خواهد گرفت؟، شاید که گروهشان وجوهاتی جدید به نمایندگی از ایشان برای صرف در چنین امور مشروعی اخذ کرده باشند؛ در این بازار سر که کلاه نمی‌رود!(!)
این نماینده اصول‌گرا در جلسه‌ی دوم به نامنظمی جلسه‌ی قبل و چون روزهای قبل از امتحان محصلین، آشفته و با اوراق درهم نبود با این حال از ایشان و جناب نماینده‌ی اصلاح‌طلب‌اصول‌گرا هم‌چنان ضعف‌های گفتار و زبان ناصحیح باقی بود؛"خواهد مصرف کرد"‌،"گراف"(عمد در به‌ کارگیری آن با کاربردی اشتباه) و هجو "برعلیه" ؛ با کمال تعجب آقای مهندس برای چندمین بار این عبارت را در مناظره به کاربردند.

در جلسه اول نماینده اصلاح‌طلب، به‌تلویح به حذف سازمان برنامه و بودجه اشاره‌کردند(برخی با عنوان بی‌برنامگی به آن اشاره کرده‌اند)‌؛ رییس‌جهور اصول‌گرا در شب‌پانزدهم در گفت‌وگوی شبکه‌ی دو در تشریح سازمان، به بخشی اشاره‌کردند که با وجود تعریف نشدن پاسخ‌گویی آن، کارهای‌ مختلفی از آن انتظار می‌رفت و با آشفتگی، کشور را نیز از سیر رشد بازمی‌داشت؛ در این دولت بازوهای متداخل در قوا حذف شد و به آن مسئولیت نظارتی و پیشنهادی دادند؛ چیزی که برخی با عنوان اتاق فکردر برنامه‌هایشان به آن اشاره می‌کنند.


سخنانی نیز که به عنوان گفتمان صد-تا-یه-غاز مطرح است و گاهی با فله‌ای بودن شناخته‌می‌شوند مطرح شد؛ چنین مواردی بعد از اشاره شاکیان به مصداق آن شفاف‌تر می‌شود؛ 
بهتر است به انتخابات هم‌تایان امریکایی اشاره شود که رویکرد برنده، که تغییر بود پیشه این دو رقیب ایرانی نیز واقع شده و به مصاف دولتی رفته‌اند که علی‌رغم ایجاد ساختارهایی جدید و برنامه‌های کوچک‌سازی دولت، به کم‌ترین میزان عدم تطبیق با قانون اساسی رسیده و نسبت‌به چهار سال قبل به میزان نصف و حدود سه درصد دست‌یافته. درپی‌آن برخی آزادسازی اسیران انگلیسی را خلاف قانون و هزینه‌بر ارزیابی می‌کنند؛ در همین راستا آقای مهندس یک‌بار دیگر بر بی‌قانونی تصریح کرد و با تذکر دو و چند باره ناظر مواجه شد؛ گویی که داور فوتبال است، نیازی به یادآوری دوباره بود؟ و البته اصرار مهندس در نقد نکردن برنامه‌ی آقای کروبی بی‌نظیر بود؛ شاید آن تَشَر باید اظهار می‌شد تا میزان ایستادگی قامت ایشان مقابل مشکلات نشان‌داده‌‌شود؛ و با بغضی گران به دارایی رییس‌جمهور - تمام سایت‌ها، شبکه‌های تلویزونی و صدهامیلیارد بودجه تصریح شود و به آن‌هایی که از شبکه‌های‌بیگانه و جامعه بی‌خبرند، محرومیت رسانه‌ای و بودجه‌ای ایشان تلقین.

از دلایل برخی آمارهای غیرصحیح، به گفته نماینده‌ی اصول‌گرا، به‌دلیل محاسبه هزینه‌ها با موارد پیشبینی‌شده و مصوب بود؛ حال آن‌که آن‌چه در اجرا به‌کار می‌رود میزان‌صحیح است. در این راستا ایشان نموداریی را نشان دادند، که از آن‌جمله میزان تورم بود و مقایسه‌ی چهارساله‌های دولت‌ها را به‌نمایش‌می‌گذاشت، که این مقدار اخیر با وجود استقراض معکوس از بانک‌مرکزی و خلاف رویه‌ی دولت‌های قبل بود. مهندس اصلاح‌طلب‌اصول‌گرا با اشاره به سخن امام صادق(ع) که به بی‌ایمانیِ دروغ‌گو اشاره می‌کرد، به مقایسه‌‌ی نمودارجینی پرداخت و بدون عنایت به گفته‌های قبلی رییس‌جمهور، برای مقایسه‌ی تورم مقدار میانگین‌چهارساله قبل را ناشیانه با تک‌سال 87 مقایسه کرد و در اشاره به نمودارها آنان را گراف خواند*(!) 

سخن کم نیست؛ آقای کروبی با وجود رابطه‌ی نزدیک سیاسی خود با او، که در رسانه‌ها نیز خبر می‌داد، در حالی که در مناظره‌ی قبل سعی‌داشت بر حزب‌جدای خود تأکید کند، امشب به موضع تکیه بر اصلاح‌طلبان صحه گذاشت؛ و جواب بی‌محتوایِ موسوی را در جواب سؤالی در تبیین مشی خود با تأییدات مشفقانه خود، و با تکان‌های سر همراه ساخت؛ او به کنایه با اشاره به اوضاع وخیم کشور در طول سال‌های غیابت و عدم حضور موسوی در صحنه با وجود اصرار او (و به نوعی به‌اجبار برای بی‌معنی نشدن معنای مناظره) حضور نیافتند و البته لبخند و آرامش‌ غیرعادی موسوی در مناظره خبر ازتبانی این دو رقیب صوری را می‌داد(تا جایی که کروبی به‌کنایه اصرار داشت بگوید من برای تو کنار نمی‌روم)؛ بنا به گفته‌های مطلعین، ایشان با علاقه وافر به هنر، فرصت فکر در امور این‌چنینی و بزعم خود دنیوی را نداشتند- و "الآن برای این کرسی‌های بی‌ارزش نیامده‌اند"(!)؛ در مناظره‌ی قبل نیز اصرارشان براین بود که از سر دلسوزی آمده‌اند و نه . . . **
درجایی از بحث حجةالاسلام‌والمسلمین[با اجازه‌های اجتهادی] کروبی با اشاره به این‌که تکیه او ابتدا به خداوند است و بعد مردم؛ ادامه می‌دهد که رکن و تکیه‌گاه مردم هستند؛ مشروعیت از آن برآمده.

می‌توانید فهرست‌های بایدونبایدهای مدیریتی موسوی را، که ترجمه‌ی عمل اوبامااست، کمی بعد تهیه کنید.
دیگر منش‌های این بزرگواران را خود کاوش کنید.
در پناه خردکننده‌ی مستکبران


____________

*وقتی که یک حدبالا هنرمند، مهندسی مدیریتی می‌کند؛ نمودار میله‌ای نیز خط و نقطه‌ی گرافی(رسم) می‌شود؛ تصور کنید چهره‌ی حامیان انگلیس را با درک نامزدهایی چنین فرهیخته!

** مشک آن است که ببوید / نه‌ آن‌که عطار بگوید


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی