• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 385)
پنج شنبه 14/3/1388 - 13:0 -0 تشکر 118845
12 دقیقه طوفانی موسوی تکلیف انتخابات را مشخص کرد

آفتاب: سرانجام شب موعود فرا رسید و مناظره داغی که از مدت‌ها قبل هواداران موسوی و احمدی‌نژاد منتظر آن بودند برگزار شد.

احمدی‌نژاد از همان ابتدا تلاش کرد با نام بردن آشکار از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به عنوان کسی که در سایه، صحنه رقابت با او را مدیریت می‌کند، و نیز قرار دادن نام حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی در کنار موسوی، اذهان عمومی را از به سمت اشخاصی غیر از مهندس میرحسین موسوی، که مخاطب اصلی در این مناظره بود، هدایت کند.

این در حالی بود که مهندس میرحسین موسوی، نخست‌وزیر محبوب امام (ره)، با وقار و متانتی مثال‌زدنی که از او انتظار می‌‌رفت، به جای وارد شدن به بازی زشت و نامناسب رقیب به بیان مسائل و مشکلات به وجود آمده در سال‌های اخیر پرداخت و مدیریت احمدی‌نژاد را در زمینه سیاست‌های خارجی و اقتصاد به چالش کشید.

موسوی با طرح مثال‌هایی درباره ملوان‌های انگلیسی، نامه‌های بی‌جواب به رؤسای کشورها و نیز درخواست‌های مکرر احمدی‌نژاد از پادشاه عربستان برای دعوت شدن به آن کشور، همچنین اهانت به رئیس‌جمهور اسلامی ایران در ژنو، ثابت کرد که عزت ایران در سال‌های اخیر در مجامع جهانی مخدوش شده است.

احمدی‌نژاد در عوض ضمن اتهام زنی مجدد به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی، مسائل مطرح شده را بدون ارائه هیچ‌گونه شواهد متقنی، نادرست دانست و مدعی شد که سیاست‌های خارجی‌اش باعث عزت کشورشده است.

موسوی به احمدی‌نژاد گفت که ستاره‌دار کردن دانشجویان، خط کشی مردم به خودی و غیرخودی باعث ترس و نگرانی جامعه شده است و من به همین دلیل وارد عرصه شده‌ام. موسوی تأکید کرد که قانون‌شکنی‌های بی‌شمار دولت احمدی‌نژاد باعث شده است که او علی‌رغم میل شخصی‌اش و تنها زمانی که کارد به استخوان رسید و پس از 4 سال سکوت تصمیم بگیرد که برای جلوگیری از این قانون شکنی‌ها وارد عرصه شود.

با این‌حال احمدی‌نژاد که به اذعان آگاهان و تحلیل‌گران سیاسی خطر سقوط را در یک قدمی خود احساس می‌کرد، در ادامه مناظره حرمت‌شکنی‌ها و اتهام‌زنی‌ها را علنی‌تر کرد و با اسم بردن از فرزندان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شخص حجت‌الاسلام ناطق نوری و فرزندش و مهندس محسن صفایی فراهانی آن‌ها را به فسادهای مالی گسترده متهم کرد.

احمدی‌نژاد همچنین دست به یک اشتباه استراتژیک تاریخی زد و برای فرار به جلو در بحث مدرک تقلبی کردان، مدرک دکتر زهرا رهنورد استاد تمام علوم سیاسی و مدرس برجسته دانشگاه را زیر سؤال برد!

در تمام این مدت مهندس موسوی با آرامشی مثال‌زدنی به سخنان احمدی‌نژاد گوش داد.

12 دقیقه طوفانی موسوی
پس از پایان وقت قانونی احمدی‌نژاد برای ادامه ادعاهایش و در حالی که او از پایان این وقت عصبانی به نظر می‌آمد، مهندس میرحسین موسوی، شروع به صحبت کرد.

موسوی از 12 دقیقه پایانی وقت خود به خوبی استفاده کرد و باید گفت که این 12 دقیقه، به عنوان 12 دقیقه طلایی در تاریخ و اذهان مردم ایران ثبت خواهد شد.

موسوی در ابتدای این بخش از سخنانش گفت: «یکی از مشکلاتی که در صحبت کردن با احمدی‌نژاد مشخص است، غیرعادی بودن سخنان وی است که به طور مثال از دیوان عدالت اداری می‌خواهد یک مصوبه‌ای را لغو کند».

در واکنش به این سخن، احمدی‌نژاد گفت که "غیرقانونی بوده است" و موسوی به وی گفت: «شما نباید در وقت من وارد شوید، همین روحیه شما که در حال حاضر پیداست و در صدا وسیما و رجانیوز می‌‌دانیم چه کسانی هستند و چگونه عمل می‌کنند».

وی گفت: «آیا این راه برخورد با دیوان عدالت اداری، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام است؛ جائی که ریش‌سفیدهای نظام در آنجا نشسته‌اند، جایی که مشروعیت خود را از قانون اساسی و رهبری می‌گیرد. آیا به این ترتیب می‌توان مسأله کشور را اداره کرد، در مواردی که روشن است باید به گونه‌ای عمل کنیم که اولاَ بگوییم به سمت این برویم که اشتباه کرده‌ایم».

موسوی اظهار کرد: «ایشان می‌گویند که چرا می‌گوئید من دیکتاتور هستم، من این را نگفتم؛ اما این روش قطعاًَ به دیکتاتوری می‌انجامد و اینکه رأی خود را به رأی تشخیص مصلحت ارجحیت دهید».

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به اعلام اسامی افراد از سوی احمدی‌نژاد اشاره کرد وگفت: «شایسته یک مسؤول دولت نیست که کسانی که در قوه قضائیه را محکوم نشده‌اند نام ببرد؛ چرا که مطرح شدن نام آنها جرم است. ما از آنها نام می‌بریم در حالی که آنها قدرت دفاع از خودشان داشته باشند. شما افکاری را مورد حمله و هجوم قرار می‌دهید که در این صحنه حضور ندارند و آن را قاطی سرنوشت من می‌کنید. گویا موردی از من نداشتید که آمده‌اید مرا وصل به دو دولت قبل کردید. اگر نخواهم از آنها دفاع کنم واقعاَ به آنها حق می‌دهم که از دست شما عصبانی باشند. مردمی که این صحنه را می‌بینند، این صحنه را از رئیس‌جمهور خود نمی‌پذیرند».

وی خطاب به مردم ایران گفت که مردم باید بدانند در تمامی جوامع قوه قضائیه است که گناهکار بودن و یا بی‌گناهی آنان را اثبات می‌کند، و اگر کسی در قوه قضائیه گناهکار شد بقیه افراد جامعه بری از اتهام هستند. موسوی خطاب به احمدی‌نژاد گفت که شما که ادعای مسلمانی می‌کنی چه‌گونه در پیشگاه جمعیتی بالغ بر 50 میلیون نفر که پای تلویزیون نشسته‌اند و این مناظره را می‌بینند، به افرادی که نمی‌توانند و این فرصت را ندارند که از خود دفاع کنند، اتهام وارد می‌کنی؟

موسوی خطاب به احمدی‌نژاد گفت: «صدا و سیما که طرف شما است! پس به جای این‌گونه اتهام‌زنی‌ها بهتر است از دوستان خود بخواهید که کسانی را که اینجا متهم می‌کنید به مناظره با شما دعوت کند».

موسوی خطاب به ملت ایران گفت که ملت بدانند که یکی از دلایل مهمی که من وارد عرصه شده‌ام همین پرونده‌سازی‌هایی است که این دولت تلاش دارد به انحاء مختلف علیه افراد و آبروی آن‌ها مطرح سازد.

موسوی تصریح کرد: «یکی از مشکلات کنونی کشور این است که معاون اجرایی رئیس‌جمهور به جای اینکه مشغول حل مشکلات مردم باشد، مشغول رفتن و سر کشیدن به این پرونده و آن پرونده و از این مکان تا آن مکان است تا پرونده‌ای ساخته و به درد امشب بخورد و ما را اذیت کند».

وی با بیان اینکه شما از ابتدای کار خود اعلام کرده‌اید که در کشور هزاران مفسد وجود دارد که پرونده آنها را باز و نامشان را اعلام خواهید کرد، گفت: «رئیس بانک پارسیان را اینگونه لجن‌‌مال کردید و بعد آن رامشاور خود کردید. اینها گناه دارند و ما مسلمان هستیم و نمی‌توانیم همینطور نام افراد را اعلام و متهم کنیم».

وی درواکنش به ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر واگذاری زمین‌های هکتاری گفت: «این کار غلطی است، چه ربطی به من دارد؟ شما اعلام می‌کنید که چرا آنها از من حمایت می‌کنند. من اعلام کرده‌ام هر شهروند یک ستاد. مثل بعضی دوستان که بنرهایشان سطح جهان را پوشانده و از تمام امکانات و ادارات دولتی، وزارت کشور و صدا و سیما استفاده می‌کنند، من استفاده نکردم. ما در آنجا را به روی هسته بسیار سالمی باز کرده‌ایم که یک نفر هم نمی‌تواند در مورد آن هسته حرف بزند، چرا که افراد بسیار وارسته، معتقد و مؤمن وجود دارند که اگر موردی در آنجا بود، به دلیل روحیه‌تان نام آنها را برده و آنها را محکوم می‌کردید».

موسوی با بیان اینکه هر کسی از ما حمایت ‌کند، از آن استقبال می کنیم، ادامه داد: «دلیلی بر عدم استقبال وجود ندارد، ما از همه ملت استقبال می‌کنیم که از من حمایت کنند تا رأی بالا بیاوریم و تغییر ایجاد کنیم».

موسوی با اشاره به اتهام ناروای احمدی‌نژاد علیه دکتر زهرا رهنورد از او به عنوان یکی از زنان بسیار روشنفکر و برجسته کشور و جهان اسلام و قرآن پژوهی انقلابی نام برد و گفت که او برای رساله دکترایش حداقل 10 سال زحمت کشیده و اسناد و مدارک این موضوع وجود دارد.

موسوی به احمدی‌نژاد که سعی داشت با پریدن در سخنانش از وقت او استفاده کند، دو بار هشدار داد که ساکت باشد و سعی کند حداقل در این فرصت اندک قانون را رعایت کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم با اشاره به سخنان احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه ستاره‌دار شدن دانشجویان مربوط به زمان معین است، گفت: «به ستاره‌‌دار کردن دانشجویان در زمان وزارت معین کاری نداریم اما فکر نمی‌کنم در آن موقع این‌گونه دانشجویان دستگیر و کتک زده می‌شدند».

احمدی‌نژاد در واکنش به این سخنان میرحسین گفت که این چه حرفی است که می‌زنید که موسوی پاسخ داد: «شما نباید در وقت من دخالت کنید. ما می‌خواهیم عادلانه برخورد کنیم. بنده 4 سال در مورد شما صحبت نکردم. وقتی از نظر وظیفه، کارد به استخوانم رسید و دیدم که شما کشور را به خطر می‌اندازید، وارد عرصه شدم».

وی ادامه داد: «بنده در برنامه‌های آینده مسائل اقتصادی را مطرح می‌کنم که شما با چه روشی کشور را اداره می‌کنید. همان انحلال شورای پول واعتبار عملاَ بانک‌ها را به حیاط خلوت شما تبدیل کرده است».

موسوی اینگونه سیاست‌ها را سیاست دوران قجری عنوان کرد و گفت: «میرزا آقاسی دست خود را به خزانه می‌کرد و آن را به این و آن اختصاص می‌داد. شورای پول و اعتبار برای این است که من و شما را محدود کند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای این است که اجازه ندهد شما هر کاری خواستید بکنید».

وی مدیریت هیجانی، بی‌ثبات، نمایشی، شعاری و خرافه‌گرایی را از سیاست‌های مدیریتی دولت نهم عنوان کرد و گفت: «بنده 4 سال است که می‌شنوم اسرائیل، فرانسه و آمریکا در حال فروپاشی است. بر اساس همین سیاست خارجی را تدوین می‌کنیم که بی‌شک به بیراهه می‌رویم».

موسوی یکی دیگر از سیاست‌های مدیریت این دولت را خودمحوری و قانون‌گریزی عنوان کرد و گفت: «اگر انسان خودمحور نباشد قانون‌گریزی نمی‌کند و از راه قانونی مشکلات را حل می‌کند. بنده اعتقاد دارم خسارت‌هایی که در این 4 سال دیده‌ایم خسارت‌های بسیار سنگینی است که همه اینها توجیه‌گر حضور من هستند».

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در پایان سخنان خود مردم را به عمیق‌بودن و بازگشت به ارزش‌ها دعوت کرد وگفت: «مردم را خوار کردن، با یک نامه آنها را به دنبال ماشین خود کشیدن، روش کار نیست و باید برای مردم تولید و کار ایجاد کنیم وصنعت خود را تقویت کنیم نه اینکه برنج باسماتی، رشت را فراگیرد. ما باید حداقل عرق ایرانی داشته باشیم که بگوییم تحقیر‌آمیز است که صنعت کشاورزی و فرهنگ‌ ما در کنار این همه نابسامانی‌ها قرار گیرد».

در تمام مدت مناظره احمدی‌نژاد بسیار عصبانی به نظر می‌آمد و در عوض سعی داشت با لبخندهای تصنعی خود را آرام جلوه دهد.

مجری برنامه، بلافاصله پس از اتمام سخنان مهندس میرحسین موسوی، در حالی که احمدی‌نژاد سعی داشت با سر وصدا به پا کردن جو استودیو را برهم بزند، با بینندگان خداحافظی کرد.

منبع

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی