انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 622)
پنج شنبه 14/3/1388 - 10:14 -0 تشکر 118754
خودرویی با قابلیت تبدیل به هواپیما

 
سلام

خودروی جدید، آخرین مدل از خودروهای پرندهای است که قرار است در فرودگاه ها به زمین بنشیند. تقریبا از زمانی که خودرو اختراع شده، در مورد خودروی پرنده نیز صحبت شده و حالا نمونه ساخته شده توسط یک شرکت آمریکایی کوچک، آماده است تا این رویا را به واقعیت تبدیل کند.

 

63422181342481951581761431668914418320911067

 

مبدل ترافوگیا، هواپیمایی با قابلیت حمل ۲ سرنشین است که با فشار یک دکمه تبدیل به خودرو میشود. این مدل قرار است تا یک سال دیگر در نمایشگاهها جای بگیرد.

 

رییس ترافوگیا، کارل دیتریچ با افتخار میگوید: « این خودرو مانند یک مبدل کوچک است. این اولین طرح کامل واقعی است که در آن بالها به طور خودکار جمع میشوند و تمام قطعات در یک خودرو جای گرفتهاند. فقط کافیست بالها باز شوند؛ به همین دلیل تغییر حالت از پرواز به رانندگی ۱۵ ثانیه بیشتر طول نمیکشد

 

دیتریچ در مورد اقتصادی بودن این هواپیمای جادهای دلایل بسیاری دارد. آنها قول دادهاند که خودروی جدید امکان تعاملات درونشهری سریعتری را فراهم کند، در یک گاراژ معمولی جا شود (که به معنای حذف هزینه آشیانه هواپیماست) و با سوخت بنزین بدون سرب کار کند. با این حال وی مهمترین دلیل هیاهوی این مبدل را در صنایع خودروسازی و هواپیماسازی از قلم انداخت!

 

 582019153224752511401712418920313118084

 

 با این حال خودرو ترافوگیا بیشتر شبیه چیتیچیتی بنگبنگ هستند تا جتسونز. این مدل مبدل که در کارگاه کوچک ترافوگیا واقع در ووبرن ماساچوست توسط گروهی از مهندسان جوان تازهکار ام.آی.تی و ناسا ساخته شده، از موتوری به قدرت یکصد اسب بخار سود میبرد که هم چرخها و هم پروانه هواپیما را به حرکت در میآورد. این خودرو دارای چرخ، شتابدهنده و پدال ترمز معمولی است، اما به جای استفاده از جعبه دنده مجهز به سیستم انتقال قدرت متغیر پیوسته، cvt است.

 

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...  

 

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

پنج شنبه 14/3/1388 - 10:22 - 0 تشکر 118758

سلام

درست است که این خودروی پرنده میتواند با بالهای باز و پروانهای گردانش از هر فرودگاهی بلند شود، اما نمیتواند از روی جادهها بلند شود. در تمام ایالاتمتحده به جز آلاسکا که جمعیتی بسیار پراکنده دارد، این کار ممنوع است. این هواپیما با مخزن پر از سوخت و در سرعت حدود ۱۱۵ متر بر ثانیه میتواند تا ۸۰۰ کیلومتر پرواز کند؛ حداقل قرار است که این طور باشد. با این که در آزمونها سرعتش به ۹۰ متر در ثانیه هم رسیده، اما هنوز از زمین بلند نشده است.
این امر دلیل فنی ندارد. بلکه به خاطر قوانین متعدد جادهای و فرودگاهی است که نمیدانند این مورد را در چه دستهای جای دهند.

این شرکت تا کنون سفارش ۴۰ هواپیما را دریافت کرده و امیدوار است تا اواسط سال آینده اولین خودروی پرنده را روانه بازار کند. دیتریچ میگوید: «اکثر مشتریان ما زوجهای بازنشسته یا در حال بازنشستگی هستند که خودرویی جالب برای گشتن اطراف کشور میخواهند. آنها تمام زندگیشان را سخت کار کردهاند و حالا میتوانند یک خودروی پرنده داشته باشند. این فناوری را از وقتی بچه بودند، در فیلمها و تلویزیون به آنها وعده داده بودند. ما حتی در بین مشتریانمان زوجی داریم که خلبانی بلد نیستند، اما به خاطر این خودرو تصمیم گرفتهاند که یاد بگیرند. آنها پولشان را روی خودرویی گذاشتهاند که حتی هنوز پرواز نکرده است.»

مبدل ترافوگیا برای آنها دویستهزار دلار آب میخورد. دیتریچ میافزاید:« این قیمت به عنوان یک هواپیما منطقی است؛ اما برای یک خودرو خیلی گران است. ماجرا از همین جا شروع میشود. هنوز نمیتوان یک خودرو پرنده دههزار دلاری ساخت. قرار هم نیست که یک شبه همه چیز تغییر کند، حداقل به این زودیها به تولید انبوه نخواهد رسید! اما در درازمدت قادر خواهیم بود با قیمتی معادل یا نزدیک به خودروهای فعلی و با صرفهجویی زمانی بهمراتب بیشتر، سفر هوایی را برای افراد امکانپذیر سازیم. این کار تغییری اساسی در رانندگی و پرواز ایجاد خواهد کرد.»

سالها است که ساخت خودروی پرنده از لحاظ فنی ممکن شده، اما تنها ۴ سال است که راه قانونی آن هموار شده است. نیروی هوایی فدرال آمریکا دستهای جدید از هواپیماها را با نام هواپیمای ورزشهای سبک تصویب کرد. این هواپیماها نسبت به هواپیماهای سنتی، قوانین کمتری دارند و خلبان پس از تنها ۲۰ ساعت آموزش، یعنی نصف دوره آموزش قبلی میتواند با آنها پرواز کند.

در همین زمان، پیشرفتهای صنعت هوانوردی و استفاده از سامانههای ناوبری جدید که اداره هواپیما را ممکن میکند، پرواز را سادهتر کرد. آن زمانی که اطاقک خلبان شبیه لولهای پر از دکمههای چشمکزن و عقربههای متعدد بود، گذشت. در عوض با فناوری جدید، اطاقک خلبان فقط کمی با یک خودرو مجلل تفاوت دارد. با استفاده از جی.پی.اس میتوان هواپیما را هدایت کرد، الگوهای هواشناسی را میتوان روی یک صفحه رنگی دید و جریان سوخت اتوماتیک، کنترل هواپیما را سادهتر کرده است.

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

پنج شنبه 29/5/1388 - 12:56 - 0 تشکر 143713

سلام

آزمایش موفقت آمیز اولین خودروی پرنده (گزارش تصویری)

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

پنج شنبه 29/5/1388 - 12:58 - 0 تشکر 143714

سلام

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی