انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 343)
جمعه 8/3/1388 - 16:59 -0 تشکر 117177
برنامه مهندس موسوی برای مهار تورم اعلام شد

با سلام

برنامه های میر حسین عزیز یكی یكی داره اعلام میشه

قابل توجه كسانی كه میگم اعلام برنامه نمیكنند ایشون و فقط انتقاد می كنند.

 برنامه كامل اقتصادی میر حسین رو اینجا بخونید

و

متن کامل برنامه میرحسین موسوی برای بهبود محیط کسب و کار و ارتقای جایگاه بخش خصوصی رو اینجا..

و

اینجا برنامه‌های میرحسین موسوی برای اصلاح الگوی مصرف انرژی، افزایش توان صادرات انرژی و ایجاد اشتغال

ایلنا: برنامه‌های مهندس میرحسین موسوی برای مهار تورم اعلام شد.
به گزارش ایلنا، متن كامل این برنامه‌ها به این شرح است:
تورم، بیماری مزمن اقتصاد ایران در سه دهه اخیر بوده است. بیماری‌ای که علائم آن از سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در پی افزایش قیمت نفت آغاز شد و تاکنون تداوم داشته است. شاخص تورم به جز دو سال؛ یعنی سال 1364 با کمتر از 6 درصد و نیز سال 1369 با نزدیک به 9 درصد در تمامی سال‌های سه دهه اخیر، دو رقمی بوده است.
آثار موفقیت چشمگیر دولت هشتم در نزولی نمودن روند رشد قیمت‌ها و رساندن آن به اندکی بیش از 10 درصد در سال 1384، با سیاست‌های نادرست دولت نهم از میان رفت و سیر صعودی قیمت‌ها به اندازه‌ای شد که در سال گذشته (1387) مردم ایران تورم بیش از 25 درصدی را تحمل کردند؛ این به معنای از دست دادن یک چهارم قدرت خرید درآمدهای مردم است.
چنین سطحی از افزایش قیمت‌ها دولت را ناگزیر به بالا بردن حقوق و دستمزد، هر چند با تأخیر می‌كند كه چون خود به گرانی بیشتر دامن می‌زند و از قدرت خرید كاركنان و كارگران می‌كاهد، گرهی از كار آنان نمی‌گشاید و آنها را چشم‌انتظار افزایش‌های بعدی و بی‌حاصل حقوق‌ها و دستمزدها نگه می‌دارد.
متخصصان، یكی از مهمترین عوامل مؤثر بر بسیاری از آسیب‌هایی را كه خانواده‌های ایرانی امروزه به لحاظ اقتصادی و اجتماعی با آن مواجهند، نرخ‌های بالای تورم می‌دانند. این پدیده در كنار یافتن شغل مناسب به اصلی‌ترین نگرانی‌های آنها تبدیل شده است. بنابراین، دستیابی به نرخ تك‌رقمی تورم هدفی اجتناب‌ناپذیر برای دولت دهم است.
برای مقابله با تورم، باید نخست عوامل موثر بر آن را شناخت و آنگاه بر مبنای آن به جستجوی راه‌حل‌ها رفت. جدولی كه در پی می‌آید، اصلی‌ترین شاخص‌های پولی و بانکی موثر بر شکل‌گیری این پدیده در سال‌های اخیر را توضیح می‌دهد:

ارقام به هزار میلیارد ریال:
بر اساس این جدول:
1. وضعیت رشد نقدینگی در اقتصاد ایران در سال‌های گذشته حاكی از آن است كه سیاست پولی مدبرانه‌ای نداشته‌ایم. پول در موارد عدیده‌ای حالت منفعل به خود گرفته، یعنی پول از روی اضطرار و غیرعامدانه، مثلاً به دلیل فروش نرفتن ارزهای خریداری شده توسط بانك مركزی، كسر بودجه‌های آخر سال، مابه‌التفاوت نرخ‌های ارزهای در موقع دریافت و بازپرداخت دیون، انتشار یافته است. البته انواع وام‌های معوقه بانكی نیز به رشد نقدینگی كمك كرده است.
2. میزان بدهی بانك‌ها به بانك مركزی كه تا سال 1383 روند نزولی داشت، از سال 1384 روندی افزایشی به خود گرفت و از رقم 2/35916 میلیارد ریال به 216275 میلیارد ریال تا پایان آذر ماه 1387 رسید. افزایش بدهی بانك‌ها به بانك مركزی، علاوه بر آثار تورمی آن در اقتصاد كلان، حاكی از كاهش نسبت خوداتكایی بانك‌ها (نسبت سپرده‌ها به تسهیلات) و افزایش وابستگی آنها به بانك مركزی است كه موجب افزایش هزینه‌های بانك و كاهش كارایی و سودآوری بانك‌ها می‌شود.
3. آمارهای 30 سال گذشته نشان‌دهنده این است كه ما یا مازاد ارزی داشته‌ایم (یعنی قدرت جذب كامل ارزها را نداشته‌ایم) كه این خود در ترازنامه بانك مركزی منعكس و موجب رشد پایه پولی و نقدینگی ‌شده و آثار تورمی آن مثل اثر چاپ پول بدون پشتوانه بوده است و یا با كمبود ارزی مواجه بوده‌ایم كه این خود موجب گرانی ارز و تحریك انتظارات تورمی و رواج معاملات سوداگرانه ارز ‌شده و ما را در تأمین مواد اولیه و كالاهای با تكنولوژی بالا دچار مشكل كرده است.

راه‌كارهای مقابله با تورم
نرخ تورم تك رقمی با اجرای سیاست‌های زیر قابل دستیابی است:
1. محدود كردن پایه پولی؛ با:
• اعمال مدیریت تولید محور بر منابع ارزی
• انضباط بخشیدن به حساب ذخیره ارزی
2. كاهش كسری بودجه با:
• اصلاح نظام بودجه‌ریزی (در این خصوص برنامه جداگانه‌ای ارائه شده است)
• اصلاح نظام مالیات ستانی
• افزایش انضباط و شفافیت در عملكرد شركت‌های دولتی
3. تقویت بنیه‌های تولید؛ از جمله با:
• جهت‌دادن تسهیلات اعتباری به سمت فعالیت‌های مولد
• بهبود فضای كسب و كار (در این خصوص برنامه جداگانه‌ای ارائه شده است)
4. اصلاح نظام تصمیم‌گیری پولی و اعتباری؛ از طریق:
• احیا و تجدید ساختار شورای پول و اعتبار
• ارتقای اقتدار بانك مركزی
5. اجتناب از اجرای سیاست‌های تورم‌زا به‌ویژه در قیمت‌گذاری كالاها و خدمات دولتی.

 زنده باد موسوی زنده باد خاتمی

 

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی