فرهنگ پایداری (بازدید: 427)
سه شنبه 5/3/1388 - 22:32 -0 تشکر 116412
آیا "جومونگ ایرانی " را هم میشناسیم؟!

با سلام

اکنون که میخواهید این مطلب را بخوانید رو به یکی ازکودکان اطرافتان کرده و ازاو بپرسید :

"جومونگ "قویتراست یا "حسن باقری"؟!

قطعا جواب او با حرکتی سریع وقابل تامل "جومونگ" خواهد بود.ماهها است که اسطوره های به نام جومونگ با دردسرهایی که میکشد وزیرکی هایی که بکار میگیرد تلاش زیادی میکند تا نام کره را از بن بست آسیای شرقی خارج و نام آنرا تا مرزهای هالیوود غربی  بکشاند.

گذشته ازاینکه واقعا در37سال قبل ازمیلاد مسیح کره درچه شرایطی بوده وآیا چنین افسانه ای که امروز صدای چین را هم درآورده وجود خارجی داشته یاخیربی شک استفاده مناسب از فیلمنامه ودوربین توانسته است امروز نام کره را برسرزبان کودکان زیادی دراقصی نقاط جهان جاری سازد.

شخصیت پردازی صحیح کارگردان کره ای ازیک جوان نوبالغ به نام جومونگ به قدری قوی ودارای محاسن وافر اخلاقی ،فردی و اجتماعی است که هربیننده ای را درهر رده سنی پای جعبه شیشه ای به تمجید از او وامیدارد.

جومونگ افسانه ای ،شخصیتی برجسته ،متفکر،دلاور،غیرت مند ،آرمانگرا با سجایای بسیار اخلاقیست که با کمی چاشنی عشقی ،در اذهان بیننده به راحتی برای خود خانه ای ابدی میسازد.

شایدبرای توضیح وتفسیرنام جومونگ درافسانه های ثبت شده وادبیات کرده چندسطی بیشترنتوان یافت ،اما به بهترین روش ممکن 90ساعت ازچنین نامی شخصیت سازی شده تا علاوه برارایه یک محصول فرهنگی عریضترین بزرگراه برای برون رفت کره بسوی هالیوود محیا گردد.

اینکه کشوری مانندکره بتواند ازچندسطرچنین اعجازی بیافریندحقا جای تمجید دارد ولی آیا وقت آن نرسیده تا چشم مسوولین فرهنگی کشور را به روی "جومونگهای " واقعی کشورمان که خداحافظی آنها ازخانواده و دوستانشان به 20سال هم نمیرسد وبسیاری هستند که هنوز خاطرات وتصاویرآنها را جلوی دیده گانشان مجسم میکنند،بااستفاده ازابزارمناسب نه به کشورهای دیگر بلکه درحداقل ترین شرایط به فرزندان خودمان معرفی شوند؟

حسن باقری یکی ازاین شخصیتهاست که باوجود داشتن تمامی امتیازات جومونگ کره ای درعین غربت هنوز دربین ایرانیان بانگاه ملی یا مذهبی ناشناخته باقی مانده است.

عدم پرداختن مناسب به پتانسیل 8ساله دفاع مقدس منجر به آن شده تا افسانه ها براحتی بتوانند برحقایق چیره شوند ودستگاه اطلاع رسانی کشور با یدک کشیدن نامهای پرمحتوایی چون "رسانه ملی" عملا به ابزار غربی مبدل شود .

جوانترین فرمانده جبهه های ایران کسی است که باسفر به تمام نقاط مرزی و درگیرکشورمان ازشمالی ترین نقطه خوزستان تا خلیج فارس کاملترین نقشه جغرافیایی را باکمترین امکانات وابزارهای علمی ترسیم میکند.

این نقشه مهمترین منبع برای عملیاتهای نیروهای ایرانی درطول 8سال دفاع مقدس تبدیل شده وهم اکنون نیز باوجود ترسیم نقشه های دقیقترین بعنوان محصولی ملی ازیک جوان غیرتمند علاوه برنمایش مورد استفاده قرارمیگیرد.

"جومونگ ایرانی ازتولد تا تشکیل ارتش افسانه ای"

25اسنفد 1334فرزندی نحیف درتهران به دنیا میاید که کسی امیدی به زنده بودنش نداشت ولی او خیلی زود نام خود را درتاریخ ایران ابدی میکندبطوریکه درسال 51باوجودی سن پائین فعالیتهای سیاسی خود را علیه امپراطوری وقت و نجات اهالی ایران باستان آغاز میکنددرسال 55وارد دانشگاه ارومیه شده ویکسال بعد لباس سربازی را به تن میکند.

درسال 57 بااستفاده ازغفلت حاکم ومامورین دربار بفرمان ندای درونش ازسربازی فرار کرده وباگذشتن ازامواج سلاح و ذره بین های تیزبین ساواک زیرباران کلام امامش وارد سرزمینی میشود که قراراست زنده کننده امپراطوری حقیقی جهان باشد.

درسال 58باورود به روزنامه جمهوری درسرویس فرهنگی وسیاسی فعالیت جدیدی را آغاز کرده ویکسال بعد به استخدام سپاه پاسداران درمیآیدودرهمان سال با آغاز فعالیتش در اطلاعات سپاه تازه تاسیس نام حسن باقری را برای خود برمیگزیند.

اوبانمایش قدرت وتفکرعمیقش یکسال بعد فرماندهی قرارگاه کربلا وجانشینی فرماندهی کل درقرارگاه های جنوب را ازآن خود میکند.

"جومونگ ایرانی و عملیاتهای پیچیده"

درحالیکه صدام باتوان بدون وصف وپشتیبانی بسیاری ازکشورها آنچنان مغرور وارد خاک ایران شدکه بارها گفت : "اگر ایرانیان خرمشهر را پس بگیرندکلید بصره را خودم تقدیمشان میکنم"این سوی مرزها جوانی 27ساله درحال ترسیم عملیاتهای پیچیده جنگی بود که بااجرایی شدن آنها ژنرالهای صاحب نام دفاعی در کشورهای دیگر را انگشت به دهان کرد.

پس از فتح خرمشهر « حسن باقری » به دلیل آنكه نیروهایش دچار غرور وباورهای غلط نشوندرو به آنها می گوید:

« برادران ! مبادا غرور این پیروزیها شما را بگیرد . خودتان را گم نكنید ، فكر نكنید ما این كار را كرده ایم ، همه اش خواست خدا بوده است. »

هنوز طعم خوش پیروز دربیت المقدس اززیرزبان رزمندگان ایرانی خارج نشده که بمنظور تثبیت پیروزی واستفاده بهینه از روحیه نیروهای مستقر عملیات رمضان ازسوی حسن باقری ترسیم میگردد.

این عملیات میتوانست توطئه ها و تجاوزات دشمن را برای بازپس گیری مناطقی كه از دست داده خنثی نمایند و ضمن دور نمودن حجم آتش آن از شهرهای جنوبی كشور ، ماشین جنگی آن را به كلی منهدم سازند.

ازهمین رو باقری رمضان را طراحی میکند تا در این عملیات كه در ساعت 21:30 دقیقه روز بیست وسوم تیرماه 13361 در منطقه عملیاتی شلمچه كه شرق بصره محسوب می گردید ، با عبور از تله های انفجاری و مین و در هم كوبیدن مواضع دشمن ، پیشروی را تا آنجا ادامه داده شود که با وارد كردن تلفات و خسارات سنگین به بعثیون در كمال ناباوری آنها را به عمق 27 كیلومتری خاك دشمن برساند و آنقدر به شهر بصره نزدیك شوند كه چراغهای شهر را به وضوح دیده شود.

"جومونگ ایرانی" اولین فرماندهی بود كه در عملیات رمضان قدم به ارتفاعات كانال ماهیگیری گذارد و در حالی كه نبرد تن به تن میان دوطرف بود و آتش پر حجمی روی سر نیروهای ایرانی وجود داشت وضعیت منطقه را به قرارگاه كربلا گزارش می داد.

باهوشیاریها ورشادتهای شخص باقری عملیات رمضان ظرف 15 روز به پایان رسیده و موقعیت ایران را نسبت به مهاجمین معکوس میکند.

پس از پایان عملیات رمضان محسن رضائی فرمانده وقت  سپاه « باقری » را به سمت فرماندهی قرارگاه كربلا و جانشین فرماندهی كل قرارگاههای جنوب منصوب میکندو به دنبال آن در شرایطی كه طرح عملیات از جنوب به غرب منتقل شد ، همزمان با عملیات مسلم بن عقیل « جومونگ ایرانی » در قرارگاه كربلا عملیات محرم را ترسیم و پیگیری مینماید كه با موفقیت به سرانجام میرسد.

لیاقت وشایستگی این جوان او آنچنان بروز مینماید که در اداره ساختار رزمی و نظامی سپاه به فردی نامدار تبدیل میشود و مسئولیت « جانشینی فرماندهی یگان زمینی سپاه » به او سپرده می شود و به دنبال آن قرارگاه كربلا عملیات « والفجر مقدماتی » را كه در آن لشگرهای « علی بن ابی طالب (ع) » ، « ولی عصر (عج) » ، 5 نصر و 25 كربلا به همراه جهادگران گیلان و اصفهان و سایر نیروهای ایرانی در منطقه عملیاتی جنوب فكه شركت داشتند سازماندهی و تدارك میبیند.

او با استفاده ازخلاقیتها ونبوغ جوانی برنده "جنگ موانع" درجنوب کشور میشود .

همه این وقایع درکمترازدوسال بوقوع میپیونددتااینکه پس ازیک سفر 24ساعته به مشهد او به آرزوی دیرینه اش برسد.

 اینا همه اش چیزی نیست جزء مظلومیت بزرگ مردان كشورمون...

با تشكر

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


يکشنبه 10/3/1388 - 15:23 - 0 تشکر 117747

سلام

حیف شهید باقری نیست با این یارو بی دین و بی مذهب مقایسه کنید

یا علی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی