انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 387)
دوشنبه 4/3/1388 - 22:10 -0 تشکر 116047
تصاویر خاتمی، موسوی را نجات می‏دهد؟

تصاویر خاتمی، موسوی را نجات می‏دهد؟

گروه سیاسی- اکنون این سومین انتخابات است كه كاندیدای مورد حمایت افراطیون اصلاح طلب با پس زمینه عکس خاتمی در پوسترهایشان می خواهند محبوبیتی برای خود دست و پا کند.

اصلاح طلبان نوستالژی دوم خرداد را هنوز برفضای جامعه حاكم می بینندو لامحاله چاره ادامه حیاتشان را در ارتزاق از آن.

اما در این "قبر" آیا مرده ای هست تا برایش "گریه كردن" سودمند افتد؟

تجربه انتخابات هایی كه پس از دوم خرداد برگزار شد نشان داد كه استفاده از عكس و حمایت خاتمی از آن جهت كه "منتخب 20 میلیونی مردم" بود،كارگر می افتد.

این امكان حتی اگر احتمال آن ضعیف،آنقدر جذاب بود كه خاتمی را هم به صحنه بكشد و اودر راستای اجرای منویات طراحان این استراتژی حتی سخنرانی 22بهمن ماه سال 78 خود را به "حمایت علنی و قاطع" از لیست مشترك "جبهه دوم خرداد" اختصاص دهد و البته نتیجه هم بگیرد.

با این حال "دور فلك" یكسان نگذشت و نوبت به دور دوم ریاست خاتمی بر جمهور كه رسید،"آسمان تپید."

انتخابات دومین دوره شوراهای شهر و روستا بود كه نشانه‌های اولیه این رویگردانی عمومی از گفتمانی كه حاكم بود آشكار گشت.

با این حال عبرت آموزی دركار نبود و انتخابات هفتم مجلس،لیست اصلاحات حتی به زور چاپ عكس خاتمی بر تارك پوستر نتوانست در شهرهای بزرگ و علی الخصوص تهران حتی یك كاندیدا را در معرض مقبولیت مردم قرار دهد.

با این حال این روند ادامه پیداكرد و خاتمی ترجیح داد تا برای شكستن حلقه شكستها، "خود" وارد صحنه شود.

رئیس دولت هشتم به این منظور خطوط قرمز قانونی را هم درنوردید و در انتخابات كلیدی ریاست جمهوری در سال 84 مستقیما وارد صحنه شد.

خاتمی اگرچه پیش از آن احراز این پست را"كلاه گشاد" نامیده و از "صف كشیدن كاندیداها برای آن كه چنین كلاهی بر سرشان رود"ابراز تعجب كرده بود،اما ترجیح داد برای تداوم اهتزاز پرچم اصلاحات بر حاكمیت،"از خودش" هزینه كند.

در این راستا اعلان حمایت رسمی محمد خاتمی از معین درحالی صورت گرفت که او رئیس جمهور بود. یک گمانه وجود داشت و آن این بود که خاتمی از هر کسی حمایت کند، مردم او را برمی گزینند.

این اعلام حمایت در پوسترها نقش بست اما بی اعتنایی مردم به معین خیلی زود پرده از یک واقعیت اجتماعی برداشت.

این رفتار مردم به درستی فهم نشد و بلافاصله و در دور دوم بود که اعلان حمایت و پوسترهای دو نفری هاشمی و خاتمی بر هر کوی و برزنی نصب شد تا بخت خاتمی برای جلب حمایت مردمی به سوی نامزد مطلوبش یك بار دیگر آزموده شود. این بار نیز نتیجه قبلی تكرار شد و رای آورد كسی كه از دیدگاه اصلاح طلبان نباید.

به هر حال با روی كارآمدن احمدی نژاد بسیاری از انگاره ها و نظریات جامعه شناختی حامیان خاتمی و البته خودش "خدشه دار" شد.با این حال آنان سعی كردند تا این واقعه تاریخی را با "یك اتفاق" و "كودتای نرم" و ... تحلیل كنند و از كنار این "خاطره تلخ" رد شوند.

این شد كه خاتمی به درخواست حامیانش دو سال بعد یعنی در اسفندماه سال 86،باردیگر "عكس انتخاباتی" گرفت تا لیست موسوم به "یاران خاتمی" پوسترشان را هم به "دست خط حمایتی" و هم به "عكس" وی بیارایند.
اما این بار هم استفاده و هزینه از "خاتمی" اسب تراوای اصلاحات نشد و شكست سنگین مجلس هفتم برای اصلاح طلبان به طور سنگین تری تكرار شد.

این شاید یک "رفراندوم عمومی" بود تا خاتمی میزان نفوذ اجتماعی خودش را برای آخرین بارببسنجد.

پس از شکست فاحش لیست "یاران خاتمی" در دور اول انتخابات هشتم مجلس،البتهآنها تلاش كردند تا برای جلوگیری از القاءكاهش محبوبیت اجتماعی خاتمی،دور دوم این انتخابات را در فروردین 87 "بدون نام خاتمی" برگزار كنند. حذف این نام اما همان اندازه در موفقیت "یاران خاتمی" بی تاثیر بود که درج آن.

از این جا به بعد بود كه كم كم زمزمه "تمام شدن دوره محبوبیت خاتمی" در اردوگاه اصلاح طلبان هم پیچید.

این نكته را برخی از بزرگان اصلاح طلبان هم فهمیده بودند هر چند كه از بیان آن محذور داشتند.

منتجب نیا اما چنین محذوری نداشت چراکه به اعتماد ملی پیوسته بود و رابطه اعتماد ملی و خاتمی هم برای همگان مشخص.

وی در این باره به خاتمی نامه نوشت و وی را كه نه در انتخابات نهم و نه انتخابات دهم ریاست جمهوری سرسازگاری با كاندیدای حزب "اعتمادملی"نداشت،چنین نصیحت كرد:" خاتمی عزیز ظرفیت شما آن نیست كه در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس برای شكست یك نفر و پیروزی چند نفر هزینه شوید."

اکنون و در روزهای آغازین تبلیغات انتخاباتی برای انتخابات دهم ریاست جمهوری "آزموده دو انتخابات پیشین" دوباره"درحال آزموده شدن" است.

این بار البته پوسترهای تبلیغاتی ای برای موسوی چاپ شده كه در آن ها خاتمی و موسوی كنار هم ایستاده اند و نشسته اند و ...

باید منتظر ماند و نتیجه انتخابات دهم را دید؛ و این كه این بار هم اگر اصلاح طلبان شكست انتخاباتی بخورند و میرحسین از ورود به پاستور "جا" بماند،خاتمی بالاخره به توصیه منتجب نیا تن می دهد و برای انتخابات مجلس نهم طرح جدیدی در می اندازد یا نه.

در این میان نباید از نظر دور داشت كه شاید هزینه كردن های پیاپی از نام و عكس خاتمی به تجویز تبلیغاتی استراتژیست های جنگ روانی در جبهه افراطیون انجام می شود كه در این صورت به نظر می رسد "سوال"مذكور را بیش و پیش از خاتمی باید از استراتژیست های تبلیغاتی اصلاح طلب پرسید.

منبع:رجا نیوز

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی