انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 228)
دوشنبه 4/3/1388 - 21:38 -0 تشکر 116032
مناظره مرعشی و زاكانی در دانشگاه شریف- 1

مناظره مرعشی و زاكانی در دانشگاه شریف- 1
زاكانی: خاتمی افسوس می‌خورد كه كاش هدفمند كردن یارانه‌ها را اجرا می‌كرد

خبرگزاری فارس: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: جریان اصلاحات با شعار سیاسی كار خود را آغاز كرد و در مقام عمل نتیجه‌ای نداشت و حتی خاتمی در آخرین مصاحبه خود افسوس خورد كه ای كاش در حوزه مسائل اقتصادی، هدفمند كردن یارانه‌ها را می‌توانست دنبال كند.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، علیرضا زاكانی نماینده مجلس هشتم و حسین مرعشی عضو حزب كارگزاران سازندگی ظهر امروز در نشست انتخاباتی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در آمفی‌تئاتر مركزی این دانشگاه حضور یافته و مناظره كردند.
زاكانی در ابتدای صحبت‌های خود به بررسی نسبت اصولگرایی و اصلاح‌طلبی با خط امام(ره) پرداخت و اظهار داشت: گفتمان اصلاحات به معنایی كه امروز مطرح می‌شود درست نیست و بر اساس گفته آقای تاجیك تعریف درستی از اصلاحات ارائه نشده كه مورد قبول باشد و در این سالها هر كسی از ظن خود یار اصلاحات شد.
وی با بیان اینكه بخش زیادی از مولفه‌هایی كه در هشت ساله دوم خرداد مطرح شد، مخالف اندیشه امام خمینی(ره) بود، ‌گفت:‌ می‌شود شعار خط امامی داد ولی نسبتی با امام نداشت كه مصادیق آن موجود است.
نماینده مجلس شورای اسلامی طیف عناصر موجود در جبهه دوم خرداد را ناهمگون خواند و ادامه داد: در حقیقت در این ناهمگونی نیروهای انقلاب نیز حضور دارند كه به مبانی امام(ره) اعتقاد دارند، اما بخش‌هایی نیز اعتقادی به اندیشه امام(ره) ندارند كه نمونه آن عناصر لیبرالی هستند كه به گفته امام خمینی(ره) تنها به فكر وابسته كردن كشور بودند. این ناهمگونی باعث شده كه دوم خرداد در مقام شعار باقی بماند و علیرغم هزینه‌های زیاد حاصلی برای ملت نداشته باشد.
زاكانی با بیان اینكه دوم خرداد برنامه درستی برای اداره كشور نداشت، یادآور شد: این جریان با شعار سیاسی كار خود را شروع كرد كه در مقام عمل نتیجه‌ای نداشت و حتی خاتمی در آخرین مصاحبه خود افسوس خورد كه ای كاش در حوزه مسائل اقتصادی، هدفمند كردن یارانه‌ها را می‌توانست دنبال كند.
وی درادامه اظهار داشت:‌در این دوران شعارهای سیاسی مطرح شد، اما این شعارها شكست سیاسی را به جامعه تحمیل كرد كه منجر به كاهش مشاركت مردمی در انتخاباتی مثل انتخابات شورای دوم در كشور شد، در حالیكه اصلا‌ح‌طلبان خود مجری آن انتخابات بودند.
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسیر رو به جلوی انتخابات در سی سال گذشته، خاطرنشان كرد: اگر جریانی برنامه اداره كشور را طراحی می‌كند باید لوازم آن را نیز در نظر بگیرد اما در دوره دوم خرداد جسارت انجام كارهای بزرگ در كشور از بین رفت. زمانی كه ما سهمیه‌بندی بنزین را اجرا كردیم خانم ابتكار گفت كه ما نیز می‌خواستیم این طرح را اجرایی كنیم ولی جرأت نكردیم.
زاكانی با بیان اینكه در مواجهه با شرایط جهانی، عدم تعادل در سیستم دوم خرداد دیده می‌شد، اظهار داشت: در آن زمان برخی می‌خواستند با طالبان هم تعامل كنند و در روزی دیگر همان افراد اعلام می‌كردند كه از آمریكای تا بن دندان مسلح می‌ترسیم. این جمله را آرمین در مجلس ششم مطرح كرد و بعد از آن شیرزاد نیز اعلام كرد كه تنها كسانی نمی‌ترسند كه شعور درك خطر ندارند.
وی با بیان اینكه نظام سلطه جهانی همه را وابسته به خود می‌خواهد ادامه داد: دولت نهم این معادله را عوض كرد و احمدی‌نژاد در خارج از كشور چیزی غیر از سخن امام مطرح نكرد و اگر دولت سودی در این زمینه برده تنها به خاطر تكرار سخنان امام خمینی بوده است.
نماینده مجلس شورای اسلامی با مثبت خواندن این نكته كه همه كاندیدای انتخاباتی ریاست جمهوری دهم افتخار وادعای تلاش ذیل گفتمان امام و رهبری را دارند تاكید كرد: چیزی كه برای ما مهم بوده، بیان درست انتظارات از این كاندیداهاست.

* مرعشی: اصولگرایی یك جریان اصیل است

* در ادامه این برنامه مرعشی با بیان اینكه ما برخلاف بعضی دوستان، اصلاح‌طلبان را غیرخودی نمی‌دانیم، اظهار داشت: ما اصراری نداریم كه حتی اصولگرایی را خارج از چارچوب انقلاب معرفی كنیم و آن را بخشی از سیاست در ایران می‌دانیم كه رقابت سالم با آن می‌تواند منافع حداكثری مردم كشور را تامین كند.
وی با بیان اینكه زمانی اصلاح‌طلبان قدرتمند هستند كه رقیبشان نیز قدرتمند باشد،‌ ادامه داد: بهتر این است كه اصولگرایان واقعی به رقیب خود چنین نگاهی داشته باشند. در حالی كه اصولگرایان هر جریانی غیر از خود را غیرخودی و وابسته به خارج می‌دانند كه با واقعیات فاصله دارند.
عضو حزب كارگزاران سازندگی با اشاره به اینكه اصولگرایی یك جریان اصیل است گفت: معتقدیم دوستان احمدی‌نژاد اصولگرایی را به نفع خود مصادره كرده است و نقد اصولگرایان از دولت نهم این را تائید می‌كند.
مرعشی افزود: احمدی‌نژاد 4 سال است مدیریت كشور را در اختیار داشته و هر تخریبی علیه ایشان به كل كشور صدمه می‌زند، ولی انتقاد را وظیفه خود دانسته و نمی‌توانیم بر روی واقعیات چشم پوشیده و مردم را با ابهام پای صندوق‌های رای بكشانیم.
وی در ادامه در خصوص تعریف اصلاح‌طلبی، یادآور شد: آنچه ما می‌شناسیم زدودن همه پیرایه‌هایی است كه به مسیر اصلی انقلاب وارد شده است. استقلال،‌ آزادی و جمهوری اسلامی 4 ركن اصلی انقلاب هستند كه از بین بردن هر گونه فاصله از آنها را لازمه اصلاحات می‌دانیم كه منجر به پایداری نظام جمهوری اسلامی می‌شود.
عضو حزب كارگزاران سازندگی با اشاره به اینكه آزادی، دغدغه 120 ساله ملت ایران بوده است، اظهار داشت: هیچ قانونی نمی‌تواند اصل آزادی مردم را زیر سوال ببرد.
مرعشی با بیان اینكه در بحث حق انتخاب مردم،‌ اختلافات جدی با اصولگرایان داریم، ادامه داد: مردم به امام(ره)، انقلاب و اسلام پایبند بوده و در انتخاب آزاد خود، مخالفین اسلام را انتخاب نمی‌كنند.
وی با انتقاد از استفاده ابزاری از دین خاطرنشان كرد: ‌محدود كردن انتخاب مردم را شایسته نمی‌دانیم و نظارت شورای نگهبان با نام نظارت استصوابی را جفا به خط امام می‌دانیم، بدنام كردن شخصیت‌های موثر نظام را خلاف عدل و مصلحت دانسته و قضاوت مردم را مهمترین ابزار كنترل حاكمیت می‌دانیم.
عضو حزب كارگزاران سازندگی افزود: ‌نظام اسلامی به معنی احترام به مقررات اسلامی در كشور است و نه به معنای نظام آسمانی، چون مسئولان را ما انتخاب می‌كنیم و آنها باید به مردم پاسخگو باشند.
مرعشی در ادامه به مباحث سیاست خارجی اشاره كرد و گفت: سیاست خارجی ما روشن است و بعد از تسخیر سفارت آمریكا عده‌ای می‌خواستند سفارت شوروی را نیز بگیرند اما امام خمینی(ره) جلوی آنها را گرفت .
وی با بیان اینكه عملكرد احمدی‌نژاد در سیاست خارجی هیچ سازگاری با منویات امام ندارد، خاطرنشان كرد: بدترین موضوع سیاست خارجی یعنی اسرائیل را از طریق مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید پیگیری می‌كردیم و آن یك كلمه بیشتر نیست یعنی رفراندوم برای ساكنان سرزمین فلسطین و هر چیزی غیر از آن خودخواهانه و در جهت تضعیف منافع ملی محسوب می‌شود.
عضو حزب كارگزاران سازندگی با تاكید بر اینكه كسی حق ندارد تندتر از رهبری حركت كند، یادآور شد: رهبری نقطه مشترك همه ما است و هر كسی كه جلوتر از ایشان حركت كند خط امامی نیست. خط امامی به كسی می‌گوید كه حرمت رهبری را حفظ كند و جلوتر از او حركت نكند.

* زاكانی: برخی اصلاح‌طلبان در مجلس از كردان حمایت می‌كردند

در ادامه این مناظره زاكانی با بیان اینكه ما دشمنان ملت را غیر خودی می‌خوانیم، اظهار داشت: همه ملت ایران خودی هستند اما نهضت آزادی را غیر خودی می‌دانیم.
وی با بازخوانی اظهارات سیدمحمد خاتمی در سال 63 در خصوص نهضت آزادی گفت: مگر از آن زمان نهضت آزادی چه تغییری كرده كه امروز با برخی از دوستان كه ادعای خط امامی دارند، دست در یك كاسه فعالیت می‌كند.
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات مرعشی در خصوص نقد درون گفتمانی اصولگرایان، خاطرنشان كرد‌: ‌افتخار می‌كنیم در مناسبات خود در دولت مماشات نكردیم و با 4 وزیر دولت معامله نكردیم. ما در مجلس هفتم تحقیق و تفحص از قوه قضائیه را انجام دادیم ولی وقتی می‌خواستیم آن را در صحن علنی قرائت كنیم عده‌ای از دوستان دوم خردادی در مجلس آبستراكسیون كردند كه ما مخالف این برخوردهای دوگانه هستیم.
زاكانی در خصوص انتقادات مطرح به كردان نیز گفت: ‌من در مجلس اولین مخالف كردان بودم ولی جالب است بدانید كه بعضی آقایان دوم خردادی در مجلس برای كردان رای جمع می‌كردند. ولی همین اصولگرایان درنهایت كردان را استیضاح كردند.
وی در ادامه با تاكید بر دفاع از حق انتخاب مردم اظهار داشت: اصولگرایان به ارزش‌های انقلاب تكیه كرده و آن را تكرار می‌كنند ولی برخی عملكردها را باید از این رویكرد جدا دانست ما هرگز به رای مردم اهانت نكرده‌ایم ولی برخی بحث دلفین و حركت‌های پوپولیستی را كه سرتاسر توهین به مردم بود مطرح كردم.

* مرعشی: جرأت ثبت‌نام در انتخابات را ندارم

* مرعشی در ادامه این مناظره با اشاره به اظهارات زاكانی در خصوص غیرخودی‌ها اظهار داشت: با این تعاریف ورود آقای زاكانی را به دایره اصلاح‌طلبان تبریك می‌گویم، اما اگر دشمنان را غیرخودی می‌دانیم و ملت ایران را خودی می‌دانیم رد صلاحیت‌های گسترده در انتخابات گذشته برای چیست. نهضت آزادی كه درانتخابات ثبت نام نمی‌كند ولی عیسی كلانتری، نوروززاده و برخی دوستان دیگر رد صلاحیت می‌شوند و خود من كه گفتمانم همراه با انقلاب است جرات ثبت نام در انتخابات را ندارم.
وی ادامه داد: باید پذیرفت كه یك جاهایی از ابزارهای نظارتی شورای نگهبان برای حذف رقبا استفاده می‌شود كه این به معنای محدود كردن است.
عضو حزب كارگزاران سازندگی با بیان اینكه من هم می‌توانم در مقابل طرح نهضت آزادی ، انجمن حجتیه را مطرح كنم، اظهار داشت: اصولگرایان یك طیف هستند كه ممكن است در آنها ناسازگاریهایی هم وجود داشته باشد و این مسئله در بین اصلاح طلبان نیز وجود دارد اما درست نیست كه ما هر روز اعتقادات خرافی انجمن حجتیه را به جریان اصولگرایان نسبت بدهیم چون می‌دانیم كه افرادی نظیر باهنر، توكلی، ناطق و حتی زاكانی با سایرین متفاوت هستند.
مرعشی در ادامه به تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضاییه اشاره كرد و گفت: شما به دنبال حل مسئله نبودید و می‌خواستید از هاشمی شاهرودی امتیاز بگیرید و قصد داشتید استقلال قوه قضاییه را ازبین ببرید كه هاشمی شاهرودی جلوی آن ایستاد. اما انتهای پرونده تحقیق و تفحص به پالیزدار ختم شد.
وی در ادامه بحث به كردان اشاره كرد و اظهار داشت: بخش زیادی اصولگرایان مجلس همراه احمدی‌نژاد نبوده اما باید بگوییم خدا در جای حقی نشسته و نمی‌شود یك دولتی همه دولت‌های قبل از خود را بد معرفی كند و پرونده‌ای مثل كردان در كاسه‌اش نگذارند.
منبع:http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8803041047

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی