انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 844)
يکشنبه 3/3/1388 - 19:29 -0 تشکر 115700
كمترین شكاف طبقاتی برای دولت موسوی ثبت شد

با سلام

ایلنا: دولت میرحسین موسوی در كاهش شكاف طبقاتی موفق‌ترین دولت بعد از انقلاب بود.
به گزارش خبرنگار ایلنا، ضریب جینی یا شاخص توزیع عادلانه ثروت و درآمد یكی از ملاك‌های سنجش عدالت اجتماعی بین طبقات اجتماعی محسوب می‌شود. بررسی‌های انجام شده توسط بانك مركزی نشان می‌دهد كه دولت میرحسین‌ موسوی علی‌رغم شرایط جنگی بیشترین موفقیت را در توزیع عادلانه درآمد دركشور داشته است. براساس این گزارش درسال‌های 63 و 64 كه سال‌های اوج جنگ تحمیلی به شمار می‌رود و درآمد نفت در پایین‌ترین حد گزارش شده، ضریب جینی معادل391/0 صدم درصد و در سال 64 این رقم 394/0 صدم گزارش شده است. اگرچه پس از این دوره ضریب جینی به دلیل سال‌های پایانی جنگ و فشار هزینه‌های جنگ افزایش یافته اما میانگین ضریب جینی در دولت مهندس موسوی نسبت به دولت‌های بعد تا به امروز در پایین‌ترین حد قرار دارد. پس از دولت مهندس موسوی، دولت سید محمد خاتمی بیشترین توفیق را در كاهش ضریب جینی و كاهش فاصله طبقاتی داشته است.
دولت اصلاحات
براساس گزارش‌های رسمی منتشر شده توسط بانك مركزی، در طول 8 سال دولت اصلاحات تنها در سال‌های 81 و 82 ضریب جینی از میانگین 39/0 درصد بالاتر رفت. با این حال روند توزیع درآمد و كاهش فاصله طبقاتی در دولت اصلاحات روند نزولی داشت. در برنامه چهارم توسعه نیز در دستیابی به این ‌هدف تاكید شده است. اما شاخص ضریب جینی كه در زمان آغاز به كار دولت نهم 3996/0 رسیده بود، درسال 85 ناگهان افزایش یافت. این درحالی است كه دولت نهم در دستیابی به درآمدهای نفتی پرپول‌ترین دولت بعد از انقلاب است كه حتی بر وعده خود برای آوردن نفت برسرسفره‌ها باقی نماند.
این گزارش می‌افزاید؛ دولت نهم با شعار عدالت و توزیع عادلانه منابع در شهریور 84 برسركار آمد. با وجودی كه در ابتدای كار و پس از ابلاغ سیاست‌های كلی اصل 44 با ارسال نامه‌ای به رهبری خواستار جایگزین كردن سهام عدالت در موضوع واگذاری‌های صدر اصل 44 شد و از سوی دیگر با سفرهای استانی، كاهش دستوری نرخ بهره و طرح بنگاه‌های زودبازده و همچنین توزیع پول بین اقشار جامعه، سعی در دنبال كردن شعارهای عدالت‌خواهانه داشت اما نتیجه پیگیری این شعارها در سال آخر ریاست جمهوری نشان داد كه مهمترین شعار دولت نهم ناكام مانده است.
دولت اصلاحات و پیش از آن دولت مهندس موسوی با مشكل كاهش شدید درآمدهای نقتی در آغاز راه روبرو بودند. به طوری كه دولت سید محمد خاتمی در سال 77 با درآمد نفت 9 دلار در هر بشكه به سختی مخارج جاری دولت را توانست تامین كند، این درحالی بود كه بیشترین حجم عملیات عمرانی در 8 سال دولت اصلاحات در كشور صورت گرفت كه مهمترین شاخص آن منطقه ویژه پارس جنوبی است. دولت نهم در تمام سال‌های اداره كشور حتی یك بار نتوانست ضریب جینی را به زیر 40/0 درصد كاهش دهد. گزارش بانك مركزی حاكی است كه در سال 85 ضریب جینی 4023/0،درسال 86 این رقم به 4004/0 و در سال 87 به 4045 افزایش یافت. این درحالی است كه روز گذشته محمود احمدی نژاد در كنفرانس خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا مدعی شد كه ضریب جینی را در چهار سال گذشته كاهش داده است، اما آمارهایی كه بانك مركزی و دستگاه‌های دولتی منتشر می‌كنند خلاف گفته رییس جمهور را اثبات می‌كند.
ضریب جینی شاخصی است كه بر مبنای آن میزان توزیع درآمد بین اقشار جامعه را نشان می‌دهد. این شاخص در اقتصادهای دنیا ملاك توزیع عادلانه ثروت است. بر اساس اصول اولیه علم اقتصاد، مفهوم شاخص «ضریب جینی» (Gini Index)عددی است، بین صفر و یک و برابر است با خط توزیع کاملاً برابر درآمد. بر این اساس در صورتی که منابع و ثروت‌های جامعه به صورت کاملاً عادلانه بین افراد توزیع شده باشد،‌ ضریب جینی برابر صفر می‌شود. برعکس اگر توزیع کاملاً نابرابر ثروت در یک جامعه انجام شود، این شاخص بالاتر می‌رود.

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی