انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 250)
سه شنبه 29/2/1388 - 13:45 -0 تشکر 114271
وعده پرداخت سهام نفت عوام‌فریبانه است

ایلنا: محسن صفایی فراهانی گفت: وعده سهام نفت و پرداخت یارانه نقدی شعارهای عوام فریبانه است.
عضو اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن ایران در گفت‌وگو با خبرنگارایلنا، درباره وعده‌های انتخاباتی برخی از كاندیداهای ریاست جمهوری درباره پرداخت سهام نفت اظهارداشت: فضای انتخاباتی این دوره شرایطی را بوجود آورده كه كاندیداهایی كه افكار پوپولیستی دارند، مردم را با وعده درآمدهای موقت و شعارهای عوام‌فریبانه تحت تاثیر قرار می‌دهند.
وی افزود: یارانه نقدی، سهام نفت و یا پرداخت 80 هزار تومان سود سهام عدالت همه بحث‌های عوام فریبانه‌ای است كه از سوی كسانی كه می‌خواهند قدرت را بدست بگیرند، مطرح می‌شود.
معاون وزیراقتصاد در دولت اصلاحات با اشاره به اینكه 80 درصد از اقتصاد كشور دولتی است و از نفت تغذیه می‌شود، خاطرنشان كرد: هركس كه دولت را بدست بگیرد بخش قابل توجهی از ابزارهای قدرت را به صورت خود آگاه یا ناخود آگاه بدست می‌گیرد، درحالی كه به كسی هم پاسخگو نیست.
وی تصریح كرد: نفت درآمدی نیست كه قابل توزیع باشد زیرا نفت ثروت ملی است، بنابراین كسانی كه این وعده‌ها را مطرح می‌كنند، نفت را با یك شركت سهامی اشتباه گرفته‌اند.
صفایی فراهانی با تاكید بر اینكه باید از نفت برای تولید استفاده شود، عنوان داشت: از سرمایه‌ای كه نفت در اختیار كشور قرار می‌دهد باید صرف تولید شده كه به افزایش ثروت بیانجامد، بنابراین حق نداریم نفت را تبدیل به سود یا سهام كنیم.
وی ادامه داد: باید با یك مكانیزم منطقی ثروت نفت تبدیل به سرمایه شده و با ایجاد اشتغال مولد همه سود ببرند. این روش منطقی است و در تمام دنیا نیز دولت‌ها كمتر در اقتصاد سهم دارند و این سهم بیشتر در اختیار مردم است.
صفایی فراهانی گفت: راه حل مشاركت مردم در اقتصاد از طریق یارانه و اعانه و یا روش‌های كمیته امدادی روش علمی نیست.
او با اشاره به استفاده نروژ از صندوق توسعه سرمایه برای ذخیره كردن درآمد نفت، یادآورشد: نروژ از لحاظ درآمد سرانه جزء پنج كشور اول دنیاست اما آیا آنها پیت نفت درخانه‌های مردم برده‌اند؟ آیا آنها قول پرداخت پول نفت و یا سهام داده‌اند؟
عضو جبهه مشاركت با تاكید بر اینكه حق نداریم نفت را بفروشیم و خرج هزینه‌های جاری كنیم، اظهار داشت: اینكار درست مثل این است كه خانه خود را بفروشیم و خرج روزمره كنیم، بعد هم فكر كنیم كه درآمد اضافی داریم.
وی ادامه داد: درآمد نفت درآمد اضافه نیست و اگر روزی تمام شود تبدیل به افراد محتاج می‌شویم.
قائم مقام اسبق وزارت اقتصاد، استفاده از ثروت نفت را تنها درجهت برنامه‌های توسعه‌ای كشور مفید دانست و خاطرنشان كرد:پرداخت سود نفت به صورت سهام كار كوتاه‌مدتی نیست بلكه بر مطالبات نیز دامن می‌زند كه در بلندمدت كشور را دچار مشكل می‌كند. بنابراین طرح وعده‌هایی مثل سهام نفت در شرایط فعلی كشور به صلاح نیست.

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی