انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 248)
يکشنبه 27/2/1388 - 21:16 -0 تشکر 113666
هشدار خاتمی درباره پوست خربزه رقیب برای ایجاد اختلاف میان اصلاح‌طلبان

کلمه: رئیس بنیاد باران اظهار داشت: «بدون اینکه بخواهیم به کسی اهانت کنیم یا خدای نکرده بگوییم دیگران بد هستند معتقدیم کشور بد اداره می‌شود و می‌تواند بهتر اداره شود».

به گزارش آفتاب، وی در دیدار با جمعی از دختران و زنان جوان؛ متخصص و آزاداندیش، گفت: «نسل امروز ما و به خصوص دختران آن در فضایی قرار گرفته‌اند که خیلی امیدوارکننده است در عین حال نگران کننده نیز هست».

خاتمی درمورد علت این توصیف اظهار داشت: «سوالاتی جدی برای آنها مطرح شده که جای امیدواری است چرا که اگر انسان اصل وجودش تفکر است؛ تفکر با پرسش شروع می‌شود ولی اگر این پرسش‌ها پاسخ درست داده نشود باعث دلسردی و دلخوری می‌شود و اگر انسانهای آگاه دلخور شوند مشکلاتی که برای جامعه ایجاد می‌شود بیشتر است».

رئیس دولت اصلاحات به وجود آمدن این سئوالات را نشان دهنده رشد جوامع و جامعه ایرانی دانست و گفت: «امروز در جامعه ایرانی نسل جوان احساس هویت و حضور می‌کند گرچه معتقدم در این مقطع تاریخی آن گونه که باید و شاید تعریفی از هویت به خصوص برای نسل جوان ما نشده است».

وی با تاکید بر اینکه باید هویت بیش از آنچه امروز تعریف شده است تبیین شود، گفت: «متاسفانه در این زمینه کم کار شده و آشفتگی ذهنی وجود دارد که امیدواریم در آینده این شور و دیدگاه و احساس حضوری که در عرصه ایجاد شده؛ساماندهی بیشتر و بهتربشود و به سوی آینده بهتر حرکت کنیم».

خاتمی ‌تصریح کرد: «انتخابات مساله‌ای است که در مقطعی ایجاد می‌شود و تمام می‌شود ولی باید به آن فکر کرد؛ گرچه هیچگاه نباید مسائل اساسی را از نظر دور داشت».

وی ادامه داد: «مساله انتخابات مساله مهمی ‌است چون در سرنوشت ما موثر است و بالاخص انتخابات ریاست جمهوری که تعیین کننده تکلیف یکی از قوای سه گانه است».

رئیس جمهور سابق کشورمان با تاکید بر اینکه در مقطع کنونی همه ذهن‌ها باید متوجه عبور موفق از مرحله انتخابات باشد، گفت: «عبور کردن ما از این مرحله انتخابات یعنی حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای».

خاتمی ‌افزود: «امروز احساس می‌کنم در جامعه ما کسانی هستند که نمی‌خواهند مردم زیاد پای صندوق‌های رای بیایند چون احساس می‌کنند در غیبت آنها یا حضور کم رنگ مردم یک جریان شانس موفقیت بیشتری دارد و آن جریان مطمئنا مورد قبول اکثریت جامعه نیست و برای عوض شدن این مساله اکثریت باید پای صندوق‌های رای بیایند».

رئیس دولت اصلاحات با اشاره به ساز و کارهای موجود انتخاباتی در کشور گفت: «متاسفانه در این ساز و کار همه امکانات کشور برای تبلیغ انتخابات و برای جذب نظر به سوی یک جریان و فرد خاص به کار گرفته می‌شود و تبلیغات و امکانات خیلی خیلی گشاده‌دستانه در اختیار آنها قرار می‌گیرد».

وی تصریح کرد: «طبعاً در غیبت حضور مردم شانس و احتمال اینکه با رایی که در مقایسه با کل کسانی که می‌توانند رای بدهند اقلیت کوچک هست ولی با همین اقلیت ممکن است حادثه‌ای رخ دهد که ما آن را نمی‌پسندیم».

رئیس بنیاد باران ادامه داد: «بدون اینکه بخواهیم به کسی اهانت کنیم یا خدای نکرده بگوییم دیگران بد هستند معتقدیم کشور بد اداره می‌شود و می‌تواند بهتر اداره شود».

سیدمحمد خاتمی‌تاکید کرد: «اگر مردم در صحنه حضور پیدا نکنند نگرانی جدی داریم که وضعیت فعلی که وضعیت خوبی نیست تداوم پیدا کند».

وی با بیان اینکه «هدف همه ما این است انتخابات پرشور باشد»، یادآور شد: «با حضور اکثریت مردم خیلی از ترفندها و راهکارها و ساز و کارهایی که از تحقق خواست مردم جلوگیری می‌کند از بین خواهد رفت و انشاءا... نتیجه‌ای حاصل خواهد شد که به نفع انقلاب؛ کشور و مردم است».

رئیس جمهور سابق کشورمان نقش جوانان در این عرصه را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: «در جریان انتخابات پدیده‌ای را شاهد بودیم که کم و بیش در دوره‌های قبل هم دیدیم ولی نه به این صورت سازمان یافته و گسترده و آن حضور داوطلبانه و بدون چشم‌داشت جوانان در عرصه است».

وی ادامه داد: «در ماههای اخیر دیدیم جوانان کشور چه شوری ایجاد کردند؛ صدها هزار نفر جوان با انگیزه روشن احساس کردند که باید به عرصه بیایند ستادهای مختلفی از جمله موج، یاری و ستاد 88 را تشکیل دادند و این پدیده بسیار مهمی‌بود».

خاتمی ‌تصریح کرد: «این کار آنها هم نشان دهنده هوشیاری و بیداری نسل جوان ما؛ هم توانمندی آنها در سامان دادن جریانات اجتماعی بود. این جریان هم می‌تواند موج اجتماعی ایجاد کند و هم اینکه وضعیت نابسامان و غیر عادلانه تبلیغاتی که هست با یک نحوه رسانه جدیدی که خود جوانان هدایتش می‌کنند آن را تا حدودی جبران بکند».

رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد: «من فکر می‌کنم هر جوان می‌تواند روی تعداد زیادی از افراد جامعه اثر گذار باشد و باید به درون جامعه رفت و با تحلیل ثابت کرد اوضاعی که هست با اینکه نمی‌خواهم بگویم کسانی که سر کار هستند سوءنیت دارند، نه به نفع اسلام؛ نه به نفع جمهوری اسلامی ‌و نه به نفع ایران و نه ملت هست و این وضع را می‌توان عوض کرد و در مسیری حرکت کنیم که کم کم به آرمانها و جهات خودمان نزدیک شویم».

وی در ادامه گفت: «با نیرو و نسل جوان می‌توان به آینده بهتر فکر کرد و این یک پیروزی و موفقیت است».

خاتمی‌ افزود: «باید به این فکر کرد که آیا دولتی سرکار است که به آزادی اندیشه احترام می‌گذارد؟ به نیازهای مردم و مصلحت ملی بیشتر توجه دارد؟ دولتی که حاضر است امکانات را بهتر و بیشتر در مسیر ارتقاء و پیشرفت جامعه قرار بدهد؟ دولتی که می‌تواند در عین پافشاری بر اصول و منافع اصلی از اینکه فشارها بر کشور زیاد و ایجاد شود جلوگیری بکند و بتواند از فرصت‌ها استفاده کند»؟

رئیس موسسه بین‌المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها تصریح کرد: «اینها مسائل و سئوالات مهم است. ممکن است فکر یا تردید کنیم که آیا همه آن چیزی که می‌خواهیم آن دولت می‌تواند برآورده سازد؟ ولی باید واقع‌بین بود و در نظر داشت که یک گام به جلو هم موفقیت است».

خاتمی ‌در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: «شاید بعضی‌ها وقتی در بیان مواضع احتیاط می‌کنند احساس می‌کنند با اینکه علاقه دارند تحول و تغییری به نفع زنان،جامعه و جوانان و نسل امروز در جامعه ایجاد کنند، با بیان شعارها هوشیاری جریانات دیگر را بیشتر می‌کنند تا مانع تراشی بکنند و ترجیح می‌دهند آن شعارها را در لفافه بدهند یا کمتر بیان کنند اما این به معنی آن نیست آنها این مساله را قبول ندارند.آیا این درست هست یا نه حرف دیگری است».

رئیس جمهور سابق کشورمان ادامه داد: «مگر همه کارها و امکانات دست ما است که بتوان به همه آرمانها رسید؛ مهم آن است در آن جهت حرکت کنیم و واقع بینانه به آن سو برویم.باید این پارادوکس را حل کرد که شعارها قله را نشان می‌دهند ولی برای رسیدن به قله باید همه این دامنه کوه را طی کرد و از آن بالا رفت و نباید به راه دیگر رفت».

وی سپس تاکید کرد: «معتقدم شخصیتی مثل مهندس موسوی آن قله‌ها و حرف‌ها را قبول دارند؛ کم و بیش هم در صحبت‌هایشان هست و حتما اگر توفیقی باشد به آن سو حرکت خواهیم کرد و با تدریج، تامل و تانی می‌توان به آن قله نزدیک شد و به جلو رفت».

خاتمی‌ خطاب به جمع حاضر گفت: «مهمترین کار شما این است که باید کاری کرد که تغییر تحقق پیدا کند و در فضای مناسب‌تری برای رسیدن به آرمانها قرار بگیریم».

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی