تجارت و بازرگاني (بازدید: 1257)
جمعه 18/2/1388 - 0:38 -0 تشکر 111203
فارکس

در مورد فارکس چه می دانید؟

روح الهي
شنبه 19/2/1388 - 12:6 - 0 تشکر 111458

سلام

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=71826&forumID=460

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 26/2/1388 - 10:7 - 0 تشکر 113191

اول اینکه دوست عزیز چه ربطی داشت. در ثانی من می خواستم از لحاظ علم اقتصاد پاسخ سوال خودم را پیدا کنم. و از همه مهمتر روایت از امام معصوم است که تاجر حبیب خداست.

روح الهي
جمعه 15/3/1388 - 12:56 - 0 تشکر 119262

فارکس چیست ؟

فارکس همان بازار مبادلات ارز است که با نامهای “ FOREX ” , “ FX “ , “ Spot FX “ یا “ Spot “ شناخته می شود .این بازار بزرگترین بازار مالی دنیا با حجم سرمایه ای بالغ بر 2 تریلیون دلار در روز است . اگر شما این رقم را با 25 بیلیون دلاری که روزانه در بازار سهام نیویورک معامله می شود مقایسه کنید به راحتی به عظمت بازار فارکس پی می برید که در واقع بیشتر از سه برابرمجموع معاملات سهام وقراردادهای آتی ( Futures ) در بازارنیویورک است . فارکس کوه پیکر !چه چیزی در بازارفارکس معامله می شود ؟


لب کلام پول است . معامله در بازار فارکس درواقع عبارت از خرید یک ارزوهمزمان فروش ارز دیگر است . ارزها از طریق یک معامله گر یا کارگزار وبه صورت جفت ارز معامله می شوند . برای مثال یورو ودلار ( EUR/USD ) یا پوند انگلیس و ین ژاپن ( GBP/JPY ) .
ازآنجاییکه شما به طور فیزیکی چیزی را نمی خرید این نوع خرید ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد . وقتی ارزیک کشور را می خرید فکرکنید که در حال خریدن سهام در آن کشور هستید . فرض کنید که ین ژاپن می خرید ، این مثل این است که یک سهم را در اقتصاد ژاپن بخرید ، چرا که قیمت ارز یک کشور در واقع انعکاسی مستقیم از سلامت اقتصادی حال و آینده آن کشور است .


به طور کلی نرخ مبادله ارز یک کشور در مقابل ارز سایر کشورها انعکاسی از وضعیت اقتصادی آن کشور درمقایسه با اقتصاد آن کشورهاست .

برخلاف سایر بازارهای مالی مانند بازاربورس نیویورک ، بازار فارکس هیچ مکان فیزیکی یا صرافی مرکزی ندارد . بازار فارکس یک بازار سهام خارج بورس (Over-The-Counter (OTC)) یا یک بازار " بین بانکی " شناخته می شود .چرا که این بازار شبکه ای الکترونیکی از بانکهاست که به طور 24 ساعته مشغول به کار هستند .
تا اواخر 1990 فقط افراد بسیار ثروتمند می توانستند وارد این بازار شوند . چرا که خداقل موجودی لازم برای ورود به این بازار برابرده تا پنجاه میلیون دلار بود . فارکس در ابتدا قرار بود که فقط توسط بانکداران و سرمایه گذاران بزرگ استفاده شود ، نه اینکه " خرده پا " ها هم باشند . اما با رشد روز افزون اینترنت ، شرکتهای معاملاتی فارکس در حال حاضر قادر هستند با ارائه دادن حساب ، امکان شرکت خرده پا هایی مثل ما را هم فراهم کنند .
تنها چیزی که برای شروع لازم دارید ، یک کامپیوتر ، یک اتصال اینترنت پر سرعت و اطلاعات موجود در این سایت است .

جمعه 15/3/1388 - 12:58 - 0 تشکر 119264

نرخ تبادل ( exchange rate ) نشان دهنده نسبت ارزش یک ارز به ارز دیگر است . برای مثال نرخ تبادل USD/CHF تعیین می کند که شما با یک فرانک سویس چند دلارآمریکا می توانید بخرید . یا اینکه چه مقدار فرانک سویس لازم دارید تا یک دلار آمریکا بخرید .


چگونه باید مظنه فارکس را بخوانیم

قیمتها همیشه به صورت جفت می آیند . مثل GBP/USD یا USD/JPY . علت اینکه مظنه قیمتها به صورت جفت داده می شود این است که در هر معامله در فارکس شما به طور همزمان یک ارز را می خرید و ارز مقابل آن را می فروشید . در اینجا مثالهایی از نرخ تبادل پوند انگلیس و دلار آمریکا بیان می کنیم .

GBP/USD=1.7500
اولین ارز به عنوان ارز پایه ( در این مثال پوند انگلستان ) و ارز دوم ( در این مثال دلار آمریکا ) به عنوان ارز مقابل ( counter or quote) شناخته می شوند .

در موقع خرید نرخ تبادل به شما می گوید که چه مقداری ازواحد ارز مقابل باید بدهید تا یک واحد ارز پایه بخرید .در مثال بالا شما باید 1.7500 دلار آمریکا بپردازید تا یک پوند انگلیس بخرید .

موقع فروش نرخ تبادل به شما می گوید که درازای فروش ارز پایه ، چه مقدار از ارز مقابل دریافت می کنید . در این مثال شما با فروش 1 پوند 1.7500 دلار آمریکا دریافت می کنید .

ارز پایه " پایه " خرید یا فروش است . اگر شما EUR/USD می خرید ، در واقع مثل این است که شما ارز پایه را می خرید و همزمان ارز مقابل را می فروشید .

اگر فکر می کنید که ارز پایه در مقابل ارز مقابل بالا می رود ، جفت ارز را می خرید و اگر فکر می کنید که ارز پایه در مقابل ارز مقابل پایین می آید ، جفت ارز را می فروشید .

مفهوم Long / Short

اول باید تعیین کنید که می خواهید بخرید یا بفروشید .
اگر شما می خواهید بخرید ( که در واقع به معنی خرید ارز پایه و فروش ارز مقابل است . ) ، پس انتظار دارید که ارز پایه بالا برود و در نهایت به قیمت بالاتری آن را بفروشید . در بین معامله گران این امر به long position مصطلح است . فقط به خاطر بسپارید که : long = buy ( خرید )

اگر می خواهید بفروشید ( که در واقع به معنی فروش ارز پایه و خرید ارز مقابل است ) شما انتظار دارید که ارز پایه سقوط کند تا شما در قیمت پایین تری آن را بخرید . در بین معامله گران این امر به short positionمصطلح است . فقط به خاطر داشته باشید که : short=sell ( فروش )

اسپرد bid/ask و bid/ask و spread

تمام مظنه های فارکس دو قیمتی هستند . قیمت bid و قیمت ask . قیمت bid پایین تر از قیمت askاست .

قیمتbid قیمتی است که در ان بازار ارز پایه را در مقابل ارز مقابل می خرد . این بدان معنی است که شما در این قیمت می فروشید .


قیمت ask قیمتی است که در ان بازار ارز پایه را در مقابل ارز مقابل می فروشد. این بدان معنی است که شما در این قیمت می خرید .


تفاوت بین قیمت bid و ask را اسپرد می گویند .


بیایید نگاهی به یک مثال در این مورد بیندازیم .
در این مظنه قیمت ، قیمت bid برابر 1.7445 و قیمت ask برابر 1.7449 است . اگر شما بخواهید GBP را بفروشید تنها
روی Sell کلیلک می کنید و در نرخ تبادل 1.7445 پوند می فروشید . ولی اگر بخواهید پوند بخرید باید آن را در نرخ
تبادل 1.7449 بخرید .

در مثالهای بعدی قصد داریم به موارد استفاده تحلیل فاندیمنتال برای کمک به ما که کدام ارز را بخریم یا بفروشیم ، می پردازیم .اگر همیشه سر کلاسهای اقتصاد خواب بودید یا اینکه از آنها فراری بودید ، نگران نباشید . ما در درس بعدی تحلیل فاندیمنتال را پوشش می دهیم .فعلا سعی کنید که نشان دهید می دانید ماجرا چیست .

مثالهایی از تحلیل بنیادین ( Fundamental )

EUR/USD

در این مثال یورو ارز پایه است و بنابراین " پایه " خرید یا فروش محسوب می شود .
اگر فکر می کنید که اقتصاد آمریکا در حال ضعیف شدن است که این امر دلار را ضعیف می کند ، شما باید سفارش خرید EUR/USD را بدهید . با این کار شما یورو می خرید . به امید اینکه یورو در مقابل دلار آمریکا رشد خواهد کرد .
اگر فکر می کنید که اقتصاد آمریکا در حال رشد است که این امر دلار را تقویت می کند ، شما باید سفارش فروش EUR/USD را بدهید . با این کار شما یورو می فروشید . به امید اینکه یورو در مقابل دلار آمریکا سقوط خواهد کرد .

USD/JPY

در این مثال دلار آمریکا ارز پایه است و بنابراین " پایه " خرید یا فروش محسوب می شود .
اگر فکر می کنید که دولت ژاپن به منظور افزایش صادرات خود درحال تضعیف ین است ، شما باید سفارش خرید USD/JPY را بدهید . با این کار شما دلارآمریکا می خرید . به امید اینکه دلارآمریکا در مقابل ین ژاپن رشد خواهد کرد .
اگر شما اعتقاد دارید که سرمایه گزاران ژاپنی در حال خارج کردن سرمایه های خود از بازارهای مالی آمریکا و تبدیل دلارهای خود به ین ژاپن هستند ، این کار دلار آمریکا را تضعیف خواهد کرد و بنابراین شما باید سفارش فروش USD/JPY بدهید . چرا که انتظار دارید دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن سقوط کند .


GBP/USD

در این مثال پوند انگلستان ارز پایه است و بنابراین " پایه " خرید یا فروش محسوب می شود .
اگر فکر می کنید که اقتصاد انگلستان از آمریکا بهتر عمل می کند و رشد اقتصادی انگلستان بیشتر است ، شما باید سفارش خرید GBP/USD را بدهید . با این عمل شما پوند می خرید به امید اینکه در مقابل دلار آمریکا رشد کند .
اگر فکر می کنید اقتصاد انگلستان در حال کند شدن است در حالیکه اقتصاد آمریکا مثل یک گاو قوی است ، سفارش فروش GBP/USD را می دهید . چرا که انتظاردارید پوند انگلیس در مقابل دلار آمریکا سقوط کند .

USD/CHF

در این مثال دلار آمریکا ارز پایه است پس خرید و فروش بر " پایه " آن انجام می شود .
اگر فکر می کنید که در حال حاضر فرانک سویس بالاتر از قیمت واقعی اش برآورد شده ، سفارش خرید USD/CHF می دهید .با این کار شما دلار آمریکا می خرید به امید اینکه در مقابل فرانک سویس رشد خواهد کرد .
اگر معتقدید که بازار مسکن اآمریکا مانند حبابی می ترکد واین به آینده اقتصاد آمریکا صدمه می زند و در نتیجه دلار را ضعیف خواهد کرد ، در نتیجه شما سفارش فروش USD/CHF را می دهید .با این کار شما دلار آمریکا را می فروشید با این انتظار که ارزش آن در مقابل فرانک سویس سقوط خواهد کرد .


من پول کافی برای خرید 10،000 یورو را ندارم . آیا هنوز می توانم معامله کنم ؟

شما می توانید با پرداخت وجه الضمان به معامله بپردازید که به آن معامله با وثیقه ( Margin Trading ) می گویند . د راین نوع معاملات ، انجام معامله با قرض کردن سرمایه صورت می گیرد . در اینجاست که شما با داشتن تنها 500 یا هزار دلار می توانید به معاملات 10،000 تا 100،000 دلاری بپردازید .

معامله با وجه الضمان یا مارجین تریدینگ در بازار فارکس با واحد لات lots سنجیده می شوند . در درس بعدی مفصلا به این موضوع خواهیم پرداخت .فعلا " لات " را حداقل مبلغی درنظر بگیرید که باید بخرید . وقتی شما به یک سوپر می روید نمی توانید یک تخم مرغ بخرید بلکه آن را باید با واحد ان مثلا شانه 12 تایی ، 24 تایی یا " لات " های 12 بخرید .

در بازار فارکس خیلی مسخره است که بخواهید 1 دلار یورو بخرید یا بفروشید . " لات " ها معمولا با توجه به نوع حسابتان به صورت 10،000 $ یا 100،000 $ هستند .

برای مثال :
 • فکر می کنید که سیگنالهای بازار حکایت از صعود پوند انگلستان در مقابل دلارآمریکا دارند .

  شما یک لات ( 100،000 $ ) حساب خرید با وجه الضمان ( مارجین ) %1 و در قیمت 1.5000 باز میکنید و منتظر بالارفتن نرخ تبادل می شوید . این بدان معناست که شما با 1،000 $ حساب وارد معامله خرید 100،000 $ پوند انگلستان شده اید .

 • پیش بینی شما درست از آب در می آید وشما موقعیت خود را در نرخ تبادل 1.5050 می بندید . شما پنجاه پیپ (Pip) یا در حدود 500 $ سود کردید .( یک پیپ برابراست با کوچکترین تغییرقیمتدرنرخ یک ارز.) تا حالا که 50% پولی که داشتید سود کردید .
عملیات شما


poundusd.GIF


وقتی معامله خود را می بندید ، وجه الضمان با احتساب سود یا ضرری که کرده اید به شما پس داده می شود . پس سود یا ضرر شما با حسابتان جمع می شود . در مورد مارجین یا وجه الضمان در درس های بعدی عمیق تر صحبت خواهیم کرد . امیدواریم که در حد مقدماتی با آن آشنا شده با شید.


رل اور (Rollover) چیست ؟

شما باید برای موقعیتهایی که در غیر ساعات کاری کارگزار خود ( معمولا 5 بعدازظهر به وقت اروپا ) دارید ، با توجه به نوع موقعیت و مقدار پولی که در حسابتان دارید ، بهره بدهید یا بگیرید . اگر تمایل به دریافت یا پرداخت بهره ندارید ،
حواستان باشد که موقعیتهای خود را قبل از ساعت 5 بعدازظهر به وفت اروپا ببندید .

از آنجاییکه هر معامله ارز با ارز مستلزم این است که با قرض کردن یک ارز ، ارز دیگری را بخریم ، بهره رل اور جزیی ار بازار فارکس است . بهره با ارزی که قرض گرفته می شود ، پرداخت می شود وبا ارزی که خریده شده دریافت می گردد . اگر بهره ارزی که مشتری می خرد از بهره ارزی که قرض گرفته است بیشتر باشد ، تفاوت خالص مثبت است . ( مثل USD/JPY) و مشتری مقداری پول از این طریق بدست می آورد .

از کارگزار خود در مورد جزئیات مربوط به رل اور سوال کنید .

در زیر نموداری است که نرخ بهره مربط به چند ارز مهم را در تاریخ 07/19/03 نشان می دهد .
معامله کردن به صورت مجازی یا دمو ( Demo Trading)

شما می توانید با بیشتر کارگزارهای فارکس یک حساب دمو باز کنید . این حساب تمام امکانات یک حساب واقعی را
دارد . اما چرا رایگان است ؟ زیرا کارگزاران می خواهند شما خم و چم سکوی معاملاتی ( trading platform ) و
اوقات خوب و بدون ریسکی را بگذرانید و بعد عاشق شان شوید و با انها یک حساب واقعی باز کنید . حسابهای دمو به
شما این امکان را می دهند که بازارفارکس را یاد بگیرید و مهارتهای معاملاتی خود را بدون هیچ ریسکی محک بزنید .
شما حتما باید حداقل یک سال با حساب دمو کارکنید ، قبل از اینکه حتی فکر حساب واقعی به مغزتان خطور کند
دوباره تکرار می کنم . شما حتما باید حداقل یک سال با یک حساب دمو کارکنید ، قبل از اینکه حتی فکر حساب واقعی به مغزتان خطور کند .

بیانیه " پولت را هدر نده "
دست خود را روی سینه تان بگذارید و بگویید ...

" من قبل از باز کردن یک حساب واقعی حداقل یک سال با یک حساب دمو کار می کنم ."

سه شنبه 2/4/1388 - 23:34 - 0 تشکر 125459

بسیار عالی  و متقن بود. ممنون دوست عزیز. موفق باشی.

روح الهي
جمعه 19/4/1388 - 10:14 - 0 تشکر 130874

سلام سلام سلام

من چند وقت پیش داشتم در گوگل همین و سرچ می کردم که وصل شدم به سایت تبین

خوبه که اینجا همه چیز در مورد مطالب اقتصادی وجود دارد

و اگر دوستان مطالب انجمنها را با دقت ببینند و قبلش یک جستجوی کاملی انجام دهند خیلی زیباتره چون بحث تکراری دیگه در انجمن با قی نمومنه

موفق و موید با شید

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی