انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 1345)
سه شنبه 15/2/1388 - 22:55 -0 تشکر 110714
پرورش پرندگان زینتی 3

لاه لانه سازی و تخم گذاری قناری و مراقبت از تخم ها

پس از مطمئن شدن از آمادگی قناری نر و ماده هر دوی آنها را باید در یك قفس پهلوی هم قرار داد. در چند روز اول ممكن است به نظر آید كه با یكدیگر جنگ می كنند اما این علامت خوبی است كه حكایت از جفت خوردن آنها است.

چنانچه مشاهده شود كه ماده قناری اقدام به كندن پرهای سینه خود می كند و یا پنبه و چیزهای دیگری را در قفس جمع می كند ،‌ موقع آن رسیده كه اقدام به لانه گذاری در قفس شود.
اغلب قناریها با گذاشتن اولین و بعضی با گذاشتن چهارمین تخم ، لانه سازی را به پایان می رسانند. بنابراین اگر وسایل لانه سازی زودتر در قفس قرار داده شود ، قناری پس از تمام كردن لانه ، دوباره آن را خراب می كند و مجددا آن را می سازد . این عمل ممكن است در بعضی از قناریها موجب بی حوصلگی و خستگی شود و لانه ی نامرتب و نامنظمی داشته باشند.
اگر مشاهده شود كه قناری لانه خوبی نمی تواند بسازد بهتر است در ساختن لانه به او كمك شود.
در مدتی كه قناری نر و ماده پهلوی هم هستند و تا قبل از تخم گذاری باید هفته ای یكی دو بار به آنها غذای تخم مرغی و یا همطراز آن داده شود. اما همین كه زمان تخم گذاری ماده قناری  

فرارسید باید غذای تخم مرغی قطع شود.


تعداد تخم قناری از 2 تا 8 عدد متغییر می باشد. اما به طور معمول 4 عدد می باشد.

 قناری ماده معمولا بین ساعت 6 تا 7 صبح اقدام به تخم گذاری می كند. معمولا قناری تخمهای خود را پشت سر هم و هر روز یكی از آنها را می گذارد


 

تخمهای اول تا سوم بهتر است برداشته شود و بجای آن تخم مصنوعی و یا تخمهای خراب شده از لانه های قبل قرار داده شود و در عصر روز سوم كه تخم چهارم گذاشته می شود همه آنها را به لانه برگردانده و تخمهای مصنوعی از لانه خارج شود. برای برداشتن و قرار دادن تخم ها در لانه
بهتر است از یك قاشق چایخوری استفاده شود تا به پوسته ظریف تخم ها صدمه ای وارد نشود.
پس از اینكه آخرین تخم گذاشته شد بهتر است لانه برای آخرین بار مرتب شود و به گوشه و زیر لانه داروی ضد كنه قناری با احتیاط پاشیده شود .
معمولا 14 تا 15 روز طول می كشد تا جوجه ها از تخم بیرون آیند. در این مدت باید غذای ساده و هفته ای یكبار نیز غذای تخم مرغی به قناری داده شود.
بعضی اوقات پرده داخلی تخم قناری به علت گرما و خشكی هوای اتاق به اندازه ای خشك می شود كه جوجه قناری قادر به پاره كردن آن نمی باشد و در نتیجه نخواهد توانست تا از تخم بیرون آید و تلف خواهد شد.
بعضی اوقات نیز نصف بدن جوجه از تخم خارج شده ولی به علت پرده خشك شده خلاصی جوجه به طور كامل از تخم عملی نمی شود در این موقع برس كوچكی از پشم شتر را باید در آب گرم فرو برده و با آن پرده داخلی تخم را تر نمود.
برای جلوگیری از این پیشامد در روزهای آخر ، همه روزه باید قدری آب به كف اتاق قناریها پاشیده شده و یا یك ملافه خیس در آن آویزان كرد.
از صبح روز چهاردهم باید منتظر خروج اولین جوجه از تخم باشید. چنانچه تا عصر روز چهاردهم شكافی در تخمها مشاهده نشد باید از تخمها امتحان به عمل آید تا از خراب نشدن آنها مطمئن
  شوید.


 

(و چه ساده با جا به جایی یک نقطه از خدا جدا می شویم)
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی