انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 466)
چهارشنبه 9/2/1388 - 21:46 -0 تشکر 109387
عبرت‌های ژنو و رونمایی مخالفان از منطق یزید!

هوالحكیم

این رو هم بخونید :

واکاوی مواضع سیاستمداران جهانی و بازخوانی روند دیپلماسی ایران اسلامی خواه نا خواه از یک واقعیت غیرقابل انکار حکایت می کند و آن اینکه در پی اتخاذ موضع فعال در حوزه بین الملل از سوی دولتمردان ایران، دشمنان دیرین انقلاب گام به گام در بسیاری موارد مثل دستیابی به انرژی هسته‌ای از مواضع خود عقب نشسته اند و در عین حال، ایران اسلامی همچنان در حال پیشروی برای دگرگونی نهایی در وضع موجود و طرح ریزی دنیایی جدید بر مبنای عدالت و کرامت انسانی است. این همان چیزی است که رئیس جمهور از آن سخن گفت: «صدای شکستن ستون های ستم جهانی شنیده می شود.»

اگر تا پیش از این مدام سخن از حمله به ایران اسلامی به میان می آمد، در فروردین ماه امسال شیمون پرز رئیس رژیم نامشروع صهیونیستی رسماً حمله به ایران را اقدامی احمقانه خواند و تصریح کرد:«هر گونه راه حل خشونت آمیز برای حل مسئله ایران احمقانه و مسلما شکست خورده خواهد بود.» درست با فاصله چند روز از موضع رسمی پرز، دکتر محمود احمدی نژاد یک گام فراتر نهاد و به عنوان اولین سخنران اجلاس دوربان2 وارد سوئیس شد تا در میان تشویق های مکرر و ممتد حاضرین، رژیم صهیونیستی را به چالش بکشد و از ناکارآمدی ساز و کارهای کنونی حاکم بر جهان سخن بگوید.

استقبال کشورهای دنیا از مواضع روشن احمدی نژاد پیام دقیقی داشت و آن این بود که امروز موضع استکبارستیزانه ایران اسلامی نه تنها برای جهانیان غریبه نیست، بلکه به نوعی بازگویی خواست جهانی برای تغییر وضع موجود است. در واقع دولت نهم با تغییر رویکرد از توجه به برخی دولت های خاص به ملت ها، مخاطبان واقعی را مورد توجه قرار داد و صدور انقلاب را به جای واردات سازوکارهای پوسیده و بایدها و نبایدهای ساخته و پرداخته نظم ناعادلانه جهانی برگزید. این به معنی همان ارجحیت عنصر الهام بخشی انقلاب اسلامی بود.

واکنش منفعلانه برخی کشورها و دولت ها به حضور فعال ایران در اجلاس ژنو به گونه ای بود که وزارت امور خارجه روسیه رسماً طی بیانیه ای از اقدام برخی برای امتناع از شرکت در کنفرانس ضد نژاد پرستی دوربان 2 در ژنو ابراز تأسف کرد. از سوی دیگر مثل حماسه کلمبیا برخی رسانه های مرتبط با پنتاگون و اسرائیل به اعتراف نشستند و به شکست خود اذعان کردند. فاکس نیوز شبکه خبری نزدیک به پنتاگون از سخنان دکترمحمود احمدی نژاد در ژنو به این مضمون یاد کرد که رئیس جمهور ایران تاول اسرائیل را ترکاند!

اما در واکنش به موضع فعال دولت نهم در حوزه دیپلماسی که بهت خارج نشینان را نیز در پی داشت، برخی دیگر نیز در داخل کشور موضع انفعال را برگزیدند و به جای پذیرفتن این دستاورد غیر قابل انکار که آیت‌الله نوری همدانی آن را متأثر از شجاعت امام خمینی(ره) دانست، درصدد کوچک نمایی و تقبیح حضور احمدی نژاد برآمدند!

روزنامه اعتماد عنوان "اعتراض اصلاح طلبان به رفتار احمدی نژاد در ژنو" را برای انعکاس خبر اجلاس دوربان برگزید و 2 کاندیدای ریاست جمهوری نیز که این روزها با وعده ها و نقدهای پی در پی، درصدد جلب آرا هستند، هر یک به نوعی انتقاد به مواضع اصولی دولت را در دستور کار قرار دادند و حضور افتخارآمیز احمدی نژاد را به نوعی وهن به نظام تلقی کردند!

ترجیع بند تمامی انتقادات این بود که چون در اجلاس ژنو به رئیس جمهور بی احترامی شده است، احمدی نژاد باید احتمال این واکنش ها را می داد و به همین خاطر در این اجلاس حضور پیدا نمی کرد. مهدی کروبی با اشاره به همین مسئله گفت: «آقای احمدی نژاد مجبور نیست در هر جلسه ای شرکت کند تا ملت ایران مورد اهانت قرار گیرد.» میرحسین موسوی هم در این خصوص گفت: «باید از مشاوران رئیس جمهور گله کرد که چرا چنین وضعیتی را پیش بینی نکرده اند تا موجبات وهن نظام فراهم نشود.»

اما مسلم است که نمی توان انتظار داشت دشمنان دیرینه کشور که خود را مالک دنیا و قیوم ملت ها می پندارند، از مواضع انقلابی و تهاجمی دولتمردان خشنود شوند. نمی توان انتظار داشت آنان در مقابل موضع فعال ایران سکوت کنند و یا برای مراعات شئون آزادی بیان، زیر سوال بردن مشروعیت رژیم صهیونیستی و ساز و کارهای جهانی را به نظاره بنشینند. با این حساب دو راه باقی می ماند؛ یا در هیچ اجلاسی نباید شرکت کنیم؛ فقط به این خاطر که ممکن است به ما توهین کنند و برای مواجهه با حملات مکرر و شفاف دولتمردان ایران برنامه ای تدارک ببینند یا اینکه از موضع خود مثل گذشته اصلاحات عقب بنشینیم؛ تا بتوانیم با فراق خاطر در اجلاس های متنوع بین المللی حضور پیدا کنیم و تنها از حقوق بشر و حقوق شهروندی سخن بگوییم.

طبیعتاً قرار نیست دولتمردان کنونی مثل زمان اصلاحات از موضع خود عقب بنشینند. اتفاقا یک امتیاز برجسته دولت همین است که حاضر به عقب نشینی و انفعال نیست؛ بلکه در موضع فعال قرار دارد. و این همان چیزی است که رهبر انقلاب به آن اشاره داشته اند:«امروز در عرصه‏ى بین‏المللى دیگر این‏طور نیست كه مسئولان كشور ما مجبور باشند دنبال حرف سیاستمداران و سیاست‏سازان بین‏المللى بدوند؛ نه، ابتكار عمل در دست مسئولان ماست. اعتماد به‏ نفس و ایمان و اتكاء به خدا در مسئولان كشور، یك چنین اثرى دارد و امروز بحمداللَّه این‏طور است.»

دیگر آنکه اگر قرار به این بود که داعیه داران عدالت به بهانه اینکه شاید مورد هجمه قرار بگیرند، عدالتخواهی را واگذارند، چیزی از عدالت باقی نمی ماند. مگر نه این بود که حسین(ع) برای برپایی پرچم عدالت و امر به معروف و نهی از منکر بالاترین هجمه ها را برای خود و خاندانش خرید؟ این منطق که باید از سخن گفتن باز ایستاد و در مجامع حضور پیدا نکرد تا مبادا توهینی صورت بگیرد، منطق یزیدی است که خطاب به زینب کبری به طعنه سخن آغاز کرد که دیدید خدا شما را خوار کرد؟ و پاسخش همان پاسخی است که زینب کبری فرمود که مارأیت الا جمیلا. در راه برپایی عدالت و دفاع از حق و حقیقت همه هجمه ها ولو اینکه به کشته شدن ولیّ خدا بیانجامد زیباست و باید به جان خرید تا فریاد عدالتخواهی و نفی سلطه مستکبرانه غرب به دور افتاده ترین نقاط این کره خاکی هم برسد.

نکته دیگر آنکه این دست موضع گیری ها را می بایست در راستای ترجیح دادن دیپلماسی منفعلانه اصلاحات به دیپلماسی دولت نهم تعبیر و تفسیر کرد. گو آنکه کاندیداهای احتمالی اصلاح طلبان همچنان بر همان عهد گذشته اصلاحات باقی مانده اند و از این روست که از همان خط مشی دفاع می کنند.

و دست آخر آنکه حاصل این دو رویکرد منفعلانه در داخل و خارج، یقیناً چیزی جز به انزوا کشیده شدن بانیان آن نخواهد بود. از یک سو مواضع انقلابی ایران در جهان بین مردم و برخی دولتمردان جای خود را باز کرده است. تشویق های مکرر میهمانان ژنو و میهمانان اجلاس دادستان های جهان در تهران خود گواهی بر این مدعاست.

از سوی دیگر در داخل کشور نیز مردم ایران سیاست خارجی دولت نهم را از حوزه های ممتاز عملکردی دولت می دانند و پایداری و ایستادگی در برخی حوزه ها مثل انرژی هسته ای را تحسین می کنند. مردم ایران با جنایتکاران صهیونیست و سردمداران زورگوی ایالات متحده میانه ای ندارند. لذاست که موضع صریح و مطالبه گرانه دولت را مثل هر انسان آزاده دیگری تحسین می کنند. از همین روست که می توان رویکرد منفعلانه داخل نشینان را اشتباهی استراتژیک تعبیر و تفسیر کرد. آنچه طی این روزها رقم خورد دو واکنش منفعلانه به یک دیپلماسی فعال بود. دو واکنشی که نتیجه ای جز انزوا برای بانیان آن نخواهد داشت و این همان خط سیری است که به ارائه ساز و کاری جدید در عرصه بین الملل منجر خواهد شد.

_________________________________   
|------------------------------------------------------| ______     
|------------------------------------------------------|| O`| __/  
|------------------اصفهان بیابالا----------------------||```|```| 
|____________________________________||___|___|
";===(@)-(@)-(@)---(______)------j(@)j-(____)-(@)=' 

--------------------
اللهم عجل لولیک الفرج

چهارشنبه 9/2/1388 - 21:54 - 0 تشکر 109391

سلام 

غده کفر الهی لجن آلود شود/

 میشود وعده حق کاش ولی زود شود/

                     در ژنو ضربه تیغ جملات دکتر/

                               غده باز برش داده که نابود شود/

همینو میتونسستم فقط بگویم

خداحافظ

ما آدما همیشه صداهای بلند و می شنویم ، پررنگها رو می بینیم و کارهای سختو دوست داریم ، غافل از اینکه خوبها آسون میان ، بی رنگ می مونن و بی صدا می رن !

چهارشنبه 9/2/1388 - 22:21 - 0 تشکر 109410

سلام سلام سلام

میبینم که حاجی در انجمن سیاسی فعالتر شده

حاجی جون شما مطلب بزار ما با کمال میل همشو می خونیم

راستی این کار رئیس جمهورمون از اون کارا بودا

واقعا دل شیری داره فقط باید بگیم خدا حفظش کنه

خیلی دوست داشتنیه باید مردم ما قدر همچین رئیس جمهوری را بدونه

موفق و موید باشید.....

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
پنج شنبه 10/2/1388 - 22:15 - 0 تشکر 109670

هو العزیز

سلام

حاجی ممنون از این مطلبت

فقط اینو میگم که هر کسی برای منافع خودش از این اتفاق مهمی که در ژنو افتاد به سود خودش استفاده می کنه.

طبق آیه قران داریم که کسانی که می فهمند خیلی کمند.

کسایی که برای خدا کار می کنند مطمئن باش نتیجش را خواهند دید.

««« تبیان »»»

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی