انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 411)
چهارشنبه 9/2/1388 - 14:5 -0 تشکر 109265
رویت هلال

رویت هلال

 برای اینكه یك ماه قمری شروع شود باید هلال ماه رویت شود، یعنی با دیدن اولین ماه در آسمان یك ماه قمری آغاز خواهد گردید.

 ماه تنها قمر زمین كه هر 5/29 شبانه روز یكبار به دور زمین می چرخد و به دلیل پیچیدگی مدارش، تعیین زمان رویت شدن اولین هلال آن كار چندان آسانی نیست. شاید چنین به نظر آید كه رویت هلال ماه قمری تنها مربوط به كشورهای اسلامی است، اما جالب است بدانیم كه در تمام نقاط دنیا منجمان به دنبال رصد هلال ماههای قمری با همان نامهای محرم، صفر و می باشند و ركوردهای مختلفی را نیز به نام خود ثبت نموده اند. این ركوردها مربوط به زمینه های مختلفی مانند سن ماه، جدایی زاویه ای ماه از خورشید و غیره می باشد. رصد هلال ماه با چشم و یا با ابزار صورت می گیرد.

 ركوردی كه توسط چشم غیرمسلح در زمینه سن ماه ثبت شده است مربوط به راصدی به نام آقای استیون ان شور می باشد كه هلال ماه شوال 1409 قمری را با سن 14ساعت و58 دقیقه رویت نمودند و ركورد مربوط به رصد با چشم مسلح به نام آقای سید محسن قاضی میرسعید ثبت شده است. ایشان هلال ماه رجب المرجب 1423 هجری قمری را با سن 11ساعت و41 دقیقه رصد نمودند.

روش عملی رؤیت هلال ماه :

 • برای رصد هلال ماه باید به چند نكته اشاره كرد:

اول اینكه مكان رصد باید به دور از آلودگی هوا و گرد و غبار و دود شهرها بوده و همچنین از آلودگی نوری شهرها نیز دور باشد. بهترین مكان برای رصد هلال ماه ارتفاعات می باشد زیرا در آنجا گرد و غبار اثر كمتری می گذارد و هم به افق مسلط تر می باشیم دوم، انتخاب لوازم و وسایل مناسب برای رصد می باشد. یكی از مهمترین ابزاری كه باید همراه یك رصدگر هلال ماه باشد یك دوربین دوچشمی است.

 دوربین خوب دوربینی است كه بزرگنمایی، وزن، قیمت و جنس مناسب داشته باشد و بهتر است تك چشمی نباشد و قرار گرفتن بر روی پایه برای دوربینهای قدرتمند بسیارحایز اهمیت است برای رصد هلال باید لحظه غروب خورشید، مكان غروب خورشید، ارتفاع و مكان ماه در لحظه غروب خورشید را بدانیم.

قبل از غروب خورشید باید مكان غروب خورشید و مكان ماه را به دست آورده و دوربین خود را در آن نقطه تنظیم نماییم. دور بودن سایت رصدی از مناطق نظامی جهت جلوگیری از اشكالات بعدی، اقدام گروهی برای رویت، داشتن اطلاعات مربوط به هلال، به همراه بردن پوشش گرم برای فصول سرما و امكانات اولیه درمانی از جمله تدابیری است كه پیش از رصد باید مورد توجه قرار گیرد. با دیدن هلال باید چشم را باز و بسته نموده و به طول كمان و جابجایی هلال دقت كنید تا با ابر، هواپیما و اشتباه نگرفته باشید و بدو ن عجله شاخصی را روی زمین برای نشان كردن آن در نظر بگیرید و سعی كنید هلال را دوستان دیگر گروه نیز ببینند.

منبع:http://iranastronomers.org

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی