انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 4843)
جمعه 28/1/1388 - 15:32 -0 تشکر 106695
اخبار مشهد(افتتاح اولین نیروگاه بیوگازخاورمیانه)

بازسازی بافت فرسوده مشهد 350 سال زمان می برد!  مدیر احیای بافت فرسوده شهرداری مشهد اعلام کرد: طبق آمار، بیشترین حجم بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی را در کشور به خود اختصاص داده است.به گزارش خبرنگار ما، مهندس اکبریان در کارگاه آموزشی هم اندیشی «چالشهای اجرایی و قانونی بافتهای فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی» گفت: دو هزار و 254 هکتار بافت فرسوده در 12 منطقه شهری پراکنده است و حدود 4 هزار هکتار بافت شهری در حاشیه شهر مشهد قرار دارد.


  


وی ادامه داد: متأسفانه هنوز مشاهده می شود که بافتهای فرسوده همچنان به عنوان یک مسأله بغرنج و حل نشده باقی مانده و همه مدیران را درگیر خود کرده است.اکبریان در ادامه با تأکید بر بهره گیری از یک برنامه عملیاتی برای اصلاح بافتهای فرسوده، برخورد سلیقه ای مدیران در احیای بافت فرسوده و مقاومتهای شهروندان بویژه ساکنان و مالکان در اجرای پروژه را از مهمترین چالشهای پیش روی احیای بافت فرسوده عنوان کرد.وی افزود: انتخاب بافت برای انجام عملیات بدون توجه به اولویتهای شهری، نبود ساز و کار اجرایی متناسب با بافت تعیین شده، عدم برنامه ریزی واقعی برای عملیات طراحی، تملک و اجرا و عدم پیش بینی صحیح منابع مالی از جمله مواردی است که در بحث برخورد سلیقه ای مدیران مطرح می شود.مدیر احیای بافت فرسوده شهرداری مشهد همچنین در بحث مقاومتهای شهروندان نیز به چند نکته اشاره کرد و گفت: بی توجهی به انگیزه های اجتماعی و اقتصادی آنها، عدم جلب مشارکت واقعی آنها در تمامی فرآیندهای شهرداری، بی اعتمادی مردم به دولت و شهرداری، نبود الگوسازی متناسب با توان مالی و اجرایی ساکنان و مالکان موجب شده در عمل افراد نسبت به بهسازی، نوسازی و بازسازی بافتهای فرسوده واکنش نشان دهند.


در ادامه این مراسم، مهندس دهقانی، مشاور و قائم مقام شهردار در امور مشارکتها و سرمایه گذاری گفت: مداخله در بافتهای شهری اصولاً مبتنی بر تعریف پروژه های عمده شهری است که در دنیا به آن توجه جدی شده، اما متأسفانه در ایران خیلی خوب نتوانسته ایم از این تجربه ها درس بگیریم.وی به گزارشی از متروپلیس که با حضور 15 شهردار مختلف دنیا تشکیل جلسه داده بود، اشاره کرد و اظهار داشت: براساس نتایج به دست آمده در این گزارش، داشتن یک بستر قانونی و حمایتهای قانونی مورد نیاز، اعتقاد به مشارکت مردم و دخالت مردم به شکل واقعی، شیوه های تأمین منابع، روشهای اجرایی (استمرار و قابلیت انعطاف پروژه در طول زمان) و پیوند قوی بین برنامه ریزی و اجرا از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.وی همچنین تأکید کرد: متأسفانه مطالعات اجتماعی را در این زمینه بشدت دست کم گرفته ایم و هنوز نتوانسته ایم یک رابطه معقول و منطقی با مردم برقرار کنیم، از این رو توجه جدی به این دو مسأله ضروری به نظر می رسد، چون در غیر این صورت همیشه بین مردم، مدیریت اجرایی و شهری کشمکش وجود خواهد داشت.از سوی دیگر دکتر حسینی، استاد دانشگاه که یک طرح مطالعاتی درباره موضوعات مورد بحث اجرا کرده بود با اشاره به اینکه پس از انقلاب تنها نزدیک به 2 هزار هکتار (کمتر از 5 درصد) از 57 هزار هکتار بافت فرسوده موجود در کشور بهسازی، نوسازی و بازسازی شده است، اعلام کرد: بر این اساس و با توجه به اینکه عمر مفید ساختمانهای مقاوم و خوب در ایران حدود 50 سال است، بازسازی بافت فرسوده مشهد 350 سال زمان می برد!وی با تأکید بر اینکه جنس اجتماعی مداخلات در بافتهای فرسوده باید به جدیت پیگیری شود، گفت: رویکرد ما درخصوص شهرسازی و بافتهای فرسوده از مشارکت همگانی به برنامه ریزی مشارکتی باید تغییر یابد یعنی مشارکت برای مردم به مشارکت با مردم (مشارکت تقاضا محور) مبدل شود.

هميشه اميدوار باش 

جمعه 28/1/1388 - 15:35 - 0 تشکر 106696

مدیر اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا از اجرای یکی از بزرگترین پارکینگهای طبقاتی کشور در مشهد خبرداد

به گزارش روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد سید مهدی درهمی با اعلام این خبر گفت : پارکینگ طبقاتی توحید از پروژه های میدان شهدا است که در محل سابق انبارهای قند و شکر اجرایی می شود.
وی افزود: طراحی این پارکینگ با زیربنای متجاوز از 60 هزار مترمربع در 8 طبقه و با ظرفیت نزدیک به 2 هزار خودرو به اتمام رسیده و آماده اجراست.
درهمی با اشاره به نیاز مشهد نسبت به احداث هر چه سریعتر این پارکینگ اظهار داشت : به دلیل طولانی بودن عملیات اجرایی و حجم بالای کار لازم است زمین که مورد نیاز سازمان بازرگانی نیست در اختیار شهرداری قرار گیرد تا عملیات اجرایی آن آغاز شود .
گفتنی است طرح بزرگ میدان شهدا شامل 47 پروژه است که در سه بخش میدان شهدا، هشت آباد و صاحب الزمان در حال اجرا می باشد

هميشه اميدوار باش 

جمعه 28/1/1388 - 19:5 - 0 تشکر 106784

با سلا م

qwertyuiop خداییش چه اسم سختی داری یک ساعت طول مکشه تایپش کنی اخبار مشهد ره خلاصه تر بگو مدنی ای روزا مردم خیلی وخت (وقت!) ندرن بهتره از اخبار روز باشه 

 

به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستی شمعی بیفروز

جمعه 28/1/1388 - 19:21 - 0 تشکر 106793

به نام خدا

دوستان سلام

مدیر عامل سازمان‌ ترافیك مشهد: مسیرهای خطوط اتوبوسرانی سریع بی آر تی مشهد مشخص شدبه گزارش روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد مهدی امامی میبدی اظهار داشت: مطالعات احداث خطوط BRT شهر مشهد به پایان رسیده و به شورای هماهنگی ترافیك استان ارائه شده است.
وی ادامه داد: بر اساس این مطالعات مسیرهای BRT به ‌صورت یك شبكه طراحی شده و باید به‌ صورت یكپارچه طراحی شود.
وی خاطرنشان كرد: در صورت عدم راه‌اندازی قطار شهری مشهد، نخستین مسیر اتوبوسرانی سریع مشهد در راستای خط یك قطار شهری راه‌اندازی می‌شود.
وی در ارتباط با دیگر خطوط BRT گفت: مسیر دو BRT مشهد حد فاصل پایانه مسافربری و آرامگاه خواجه ربیع ایجاد و از خیابان‌های امام خمینی(ره) و خواجه ربیع عبور می‌كند.
وی ادامه داد: همچنین خط سه نیز از پایانه مسافربری آغاز شده و با گذر از خیابان‌های امام رضا(ع) و خیابان طبرسی تا انتهای بلوار طبرسی سوم امتداد می‌یابد.
امامی گفت: خط چهار BRT حدفاصل بلوار حر و میدان شهید عباسپور تا انتهای بلوار امامیه قاسم آباد امتداد یافته و از خیابان‌های نواب صفوی، شیرازی، بلوار فردوسی، بلوار جانباز و بزرگراه امام علی(ع) عبور می‌كند.
وی گفت: همچنین خط پنج نیز از میدان امام حسین(ع) آغاز و با گذر از دو بزرگراه قائم و امام علی(ع) به میدان نمایشگاه ختم می‌شود.
وی خاطر‌نشان كرد: همگی این مسیرها باید به ‌طور همزمان و ظرف دو سال ایجاد شود‌ تا كارآیی لازم این خطوط ایجاد شود.
مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیك مشهد عنوان كرد: پس تصویب مطالعات خطوط سریع اتوبوسرانی مشهد در شورای همتا، طرح اجرایی این خطوط تهیه و زیرساخت های لازم ایجاد می‌شود

پایگاه جامع اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
جمعه 28/1/1388 - 19:22 - 0 تشکر 106795

به نام خدا

دوستان سلام

مطالعات اولیه منوریل مشهد و انتخاب مشاور آن انجام شده استمعاون امور عمرانی استاندار خراسان رضوی گفت: در مورد تامین و ساخت واگن های قطارشهری نگرانی نداریم و نخستین واگن ها تا كمتر از ۲ سال آینده وارد مدار می‌شود.
سعید حسین‌پور با بیان این مطلب افزود: ۶۰ درصد نیاز واگن خط یك قطار شهری مشهد خریداری شده و در حال ساخت می‌باشد و تامین ۴۰ درصد دیگر نیز در حال مطالعه است.
وی از انجام مطالعات اولیه منوریل مشهد و انتخاب مشاور خبر داد و گفت: به دلیل اینكه در نظر است مطالعه و اجرای منوریل مشهد به صورت همزمان اجرا شود، عملیات اجرایی این طرح عملا به دنبال سفر ریاست جمهوری به مشهد در ابتدای سال جاری آغاز شده و مطالعات اجرایی نیز در حال انجام است.
معاون امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با بیان اینكه كنسرسیومی متشكل از شركت‌های داخلی و خارجی، پروژه ۴۸ كیلومتری منوریل مشهد را دنبال می‌كنند، افزود: پروژه منوریل مشهد بر اساس حجم ترافیك در سه فاز اجرایی اولویت‌بندی شده است كه در برگیرنده ۴ خط قطار شهری خواهد بود.
حسین‌پور با اشاره به اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی مطالعات منوریل گفت: فاز یك منوریل مشهد به طول ۱۴ كیلومتر از دپوی غربی خط یك قطار شهری در وكیل‌آباد به سمت میدان شهید فهمیده ایجاد خواهد شد.
وی به دستاوردهای ارزشمند سفر استاندار خراسان رضوی به آلمان اشاره كرد و افزود: با اجرای پروژه‌های ملی راه‌آهن مشهد- چابهار و مشهد- گرگان طی چند سال آینده شاهد تحول عظیمی در حوزه ریلی خراسان رضوی خواهیم بود

پایگاه جامع اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
جمعه 28/1/1388 - 19:22 - 0 تشکر 106796

به نام خدا

دوستان سلام

تولید روزانه پنج هزار تن نخاله ساختمانی در مشهدمدیرعامل سازمان بازیافت وتبدیل مواد شهرداری مشهد گفت: جمع آوری این میزان نخاله ساختمانی هر روز با هدف پیشگیری ازعوارض زیست محیطی انجام می شود.
علی نجفی دربـاره تولید روزانـه زباله درمشهد نیز افزود : هزار و700 تن زباله روزانه درمشهد تولید می شود که در زمـان افـزایش حـداکثری زائـران این میزان تا دو هزار و 500 تن نیز افزایش می یابد .
مدیر عامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد با ابراز خرسندی از ارتقاء فرهنگ شهروندی در زمینه جـداسازی و تحویل پسماندهای خشک گفت : به زودی کارخانه هـای بازیافت لاستیک و کمپوست گرانوله درمشهد ایجاد می شود .
نجفی از تولید کود آلی جدید حـاصل از زیست نوعی کرم خاکی روی مواد آلی زباله خانگی خبرداد و گفت: این کـود دارای مواد غنی وپروتئینه مفید برای تولید محصولات کشاورزی بوده و به کود کمپوست ورمی معروف است.
وی افزود: کارخانه تولید این نوع کود در آینده نزدیک در مشهد ایجاد می شود .
مدیر عامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد ، ایجـاد کارخانه بیوگاز را از دیگر طرحهای پیش روی این سازمان اعلام کرد و گفت: در این کارخانه از گاز ناشی از زباله های دفن شده برق تولید خواهد شد .

پایگاه جامع اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
جمعه 28/1/1388 - 22:14 - 0 تشکر 106850

از شهردار مشهد تا شهردار تهران
اولین برنامه چشم انداز شهر مشهد تدوین می شود .
مهندس پژمان از تدوین برنامه میان مدت برای شهر مشهد با بهره گیری از تجارب و نظارت نخبگان شهر خبر داد.
پژمان با اشاره به تدوین برنامه چهار ساله شهر مشهد اظهار داشت : تدوین این برنامه از فراهم شدن نقاط اجباری برای مدیران بعدی جلوگیری می کند . شهردار مشهد افزود: در گام اول با همکاری معاونتها و مدیریتهای شهرداری و در گام بعد با نظر خواهی از صاحبنظران شهر ، ضرورتها بررسی شد تا با این هم اندیشی برنامه عملیاتی میان مدت تدوین شد .(خراسان امروز)
اطلاع رسانی قالیباف در حاشیه مراسم افتتاح بوستان 15 خرداد واقع در یافت آباد
تردد اتوبوسهای ویژه شبیه مترو با ظرفیت 200 نفر بزودی در تهران
در حال احداث بودن 3 میلیون متر مربع فضای فرهنگی شامل مسجد ، حسینیه ، کتابخانه ، سالن تئاتر و سینما
بهره برداری از مرکز بازیافت تمام مکانیزه تا پایان تیرماه پس از 40 سال دفن غیر منطقی زباله در کهریزک
(ایسنا)

هميشه اميدوار باش 

جمعه 28/1/1388 - 22:16 - 0 تشکر 106852

به زودی طرح جامع نورپردازی شهری در مشهد اجرا می شود.معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با اعلام این خبر افزود :این پروژه در 40 نقطه شهر به اجرا گذاشته خواهد شد.به گزارش روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد برای این طرح8 میلیارد ریال هزینه پیش بینی شده است که با جذب آن سیمای شهر زیارتی مشهد دگرگون می شود. مهندس محمد رضا مسعودی تصریح کرد:پروژه نورپردازی شهری در گام اول در اماکن و محل های عمومی شهر اجرا می شود . به گفته مسعودی ، افزایش زیبایی شهر مهمترین هدف این پروژه است.وبلاگ تخصصی کمیته علمی شهرسازی دانشگاه آزاد مشهد

هميشه اميدوار باش 

جمعه 28/1/1388 - 22:26 - 0 تشکر 106853

تولید برق از زباله در مشهد و شیراز

مشهد نیوز: مدیر دفتر زیست توده سازمان انرژیهای نو از تولید برق از منابع زیست توده خبر داد و گفت: در حال حاضر قرارداد خرید تضمینی برق با دو واحد مشهد و شیراز منعقد شده است که به زودی این پروژه در این دو واحد اجرایی می شود.


جواد نصیری در گفتگو با مهر با اشاره به دفنگاههای زباله های شهری در سراسر کشور گفت: زباله دفن شده دارای شیرابه و گاز است که در حال حاضر تنها دو شهر مشهد و شیراز برای جمع آوری گاز از محل دفنگاهها به طور موثری اقدام به لوله گذاری کردند.


وی با بیان اینکه این گازها در گذشته سوزانده می شد، اظهار داشت: قرارداد خرید تضمینی برق با هر دو واحد مشهد و شیراز منعقد شده است تا متعاقب آن هر دو واحد به مدار وارد شوند. برقی که این دو واحد تولید می شود توسط سازمان انرژیهای نو ایران به قیمیت تضمینی خریداری خواهد شد.


نصیری به مزایای تولید این نوع برق اشاره کرد و افزود: راه اندازی این نوع نیروگاهها علاوه بر اینکه از آلودگیهای زیست محیطی جلوگیری می کند امتیازاتی را تحت عنوان CDM (مکانیزم توسعه پاک) بر اساس پروتکل کیوتو به کشورهایی که طرحهای زیست محیطی اجرا می کنند اعطا می کند.


طبق برنامه های CDM چنانچه کشوری بتواند میزان گاز CO2 هوا را کاهش دهد به میزان کاهش این گاز اعتباراتی را نیز دریافت می کند.


وی با تاکید بر اینکه راه اندازی این نیروگاهها می تواند فرصت مناسبی برای شهرداریها باشد به مهر گفت: در صورت سرمایه گذاری و یا مشارکت در اجرای این طرحها به امر ساماندهی و مدیریت زباله ها و کاهش مشکلات زیست محیطی کمک شایانی می شود.


به گفته مدیر دفتر زیست توده سازمان انرژیهای نو ایران اجرای پروژه های تولید برق و حرارت و یا سوخت از منابع زیست توده در روستاها در اقتصاد روستایی موثر خواهد بود. با توجه به اینکه این پروژه ها در قالب کوچکتر اجرا می شود، می توانند به عنوان پروژه های زودبازده و اشتغال زا نیز مطرح شوند.
نقل از مشهد نیوز

هميشه اميدوار باش 

جمعه 28/1/1388 - 22:33 - 0 تشکر 106854


 گزارش خراسان از مزاحمت های شهری در معابر مشهد:

یک مدرس دانشگاه: هر چه مسئولان بتوانند زمینه های مشارکت مردمی را در امور مختلف بیشتر کنند، خود به خود رفتارهای نادرست شهروندان نیز اصلاح می شود.

پرده اول؛ ساعت 15:30
پشت چراغ قرمز که می رسید، مثل همیشه سعی می کنید به قوانین احترام بگذارید؛ پشت خط عابر پیاده ترمز می کنید و نگاهتان به ثانیه شمار چراغ راهنمایی خیره می شود. چند ثانیه بیشتر نگذشته است که کم کم صدای «بوم بوم»! بلندی می شنوید.

با تعجب به خودروی کنارتان می نگرید که صدای بلند سیستم صوتی آن به طور غیر قابل تحملی بلند و گوش خراش است. طبق معمول این شرایط، راننده جوان خودرو بی اعتنا به آن چه در اطرافش رخ می دهد، چند ثانیه مانده به سبز شدن چراغ راهنمایی، از تقاطع عبور می کند و می رود و این سوال در ذهن شما نقش می بندد که به راستی چه لزومی دارد که صدای سیستم صوتی یک خودرو آن هم در این ساعت از روز که وقت استراحت مردم است، تا این اندازه بلند باشد؟

پرده دوم؛ ساعت ۹ شب
مثل همیشه خسته و کوفته از سر کار به منزل باز می گردید؛ اما وقتی می خواهید خودروی خود را به داخل حیاط منزل ببرید، متوجه می شوید خودروی دیگری مقابل پل منزل شما و رو به روی تابلوی «لطفا مقابل پل پارک نفرمایید» پارک کرده است!

با عصبانیت از خودروی خود پیاده می شوید و سعی می کنید با زدن ضربه ای به بدنه خودرو پارک شده صدای دزدگیر آن را در آورید تا به این صورت راننده خودرو را متوجه کنید که در جای نامناسبی پارک کرده است. اما هر چه از صدای بلند و نا به هنجار دزدگیر خودرو می گذرد، خبری از راننده آن نمی شود و بعضی از همسایگان نیز «چپ چپ» به شما نگاه و زیر لب غرولند می کنند.

حالا دو مشکل پیدا کرده اید؛ هم راه ورود به منزل بسته است و هم صدای گوش خراش دزدگیر خودروی پارک شده مقابل پل، شما و همسایگانتان را آزار می دهد!

پرده سوم؛ خیابان سرعت!
این جا دیگر فرقی نمی کند ساعت چند باشد چون معمولا این خیابان (حد فاصل خیابان خیام تا خیابان قدس) جولانگاه خودروهایی است که بسیاری از آن ها به اصطلاح «عشق سرعت» اند!

هر چند که معمولا این خیابان شب ها شلوغ تر می شود اما به هر حال احتیاط را از دست ندهید و روزها نیز با حواس جمع در این خیابان تردد کنید.

تک چرخ زدن موتورسیکلت ها و عبور پر سرعت خودروهای سواری که ظاهرا بسیاری از آن ها کار خاصی برای انجام دادن در این خیابان ندارند، ایمنی شهروندان را زیر سوال برده است.

اجازه دهید نوشتن «پرده» های دیگر مزاحمت های شهری را به وقت دیگری موکول کنیم، چرا که این رشته سر دراز دارد. اما واقعیتی که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت، این است که مزاحمت های شهری در بسیاری از موارد، هزینه های زندگی شهرنشینی و دغدغه های شهروندان را افزایش می دهد.

محمد منصوری، یکی از ساکنان خیابان کوهسنگی در این باره می گوید: در بسیاری از موارد، همسایگان زباله های خود را جلوی منازل دیگران می گذارند و با این کار خود روابط همسایگی را که باید مملو از صمیمیت و صداقت باشد، زیر سوال می برند. وی می افزاید: در بسیاری از موارد، فرهنگ شهرنشینی و آپارتمان نشینی در رفتارهای مردم دیده نمی شود.

هم چنین یک شهروند دیگر نیز می گوید: وضعیت ظاهری خیابان ها و مهندسی نامناسب آن در کنار رعایت نشدن حقوق شهروندی از جمله مهم ترین مواردی است که مزاحمت های زیادی برای شهروندان ایجاد می کند.

ملیحه ملکی می افزاید: به عنوان نمونه بسیاری از ساختمان های پر تردد فاقد پارکینگ برای مراجعه کنندگان است و بسیاری از مراجعه کنندگان نیز به حقوق دیگر افراد احترام نمی گذارند و علاوه بر ایجاد ترافیک در سطح شهر موجب اتلاف وقت بسیاری از شهروندان نیز می شوند.در بسیاری از پیامک های ارسال شده به خراسان نیز، شهروندان از ایجاد مزاحمت های شهری گلایه کرده و خواستار توجه بیشتر مردم و مسئولان شده اند.

در برخی از این پیامک ها آمده است:

لطفا در مورد پارک کردن خودروهای ناحیه ۷ آموزش و پرورش و ایجاد مزاحمت برای اهالی محل گزارش تهیه کنید.

لطفا در مورد رانندگان خودروهایی که در طول روز در منطقه سجاد بزرگمهر جنوبی در حال گشت و گذار هستند و برای خانواده ها و نوامیس ما مزاحمت ایجاد می کنند، گزارش تهیه کنید.

تک چرخ زدن موتورسیکلت ها در خیابان های شهر علاوه بر به خطر انداختن جان راکب موتور به طور بالقوه می تواند حادثه بدی را برای دیگر افراد رقم بزند.

لزوم آموزش های شهروندی
یک جامعه شناس و مدرس دانشگاه در مشهد معتقد است: هر چند طی دهه های اخیر بر سرعت رشد شهرنشینی افزوده شده، اما آموزش های شهروندی متناسب با آن رشد نکرده است.

دکتر مهناز امیرپور می گوید: متاسفانه در بسیاری از موارد شهروندان اهمیت احترام به حقوق یکدیگر را نمی دانند و از سوی دیگر اجباری برای رعایت این قوانین نیز احساس نمی کنند.

وی می افزاید: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، لزوم احترام به حقوق شهروندان نهادینه شده است اما باز هم در این کشورها آموزش های کافی در این رابطه از همان سنین ابتدایی به شهروندان ارائه می شود.

دکتر امیرپور اضافه می‌کند: البته باید توجه داشت که آموزش های شهروندی فقط مختص به دوران مدرسه و سن کودکی و نوجوانی نیست و این آموزش ها باید در سنین بزرگسالی نیز به افراد ارائه شود. وی می گوید: به عنوان مثال میان برنامه «هنر خوب بودن» که به تازگی از تلویزیون پخش می شود، اثر بسیار مثبتی بر توسعه آموزش های شهروندی و به یادسپاری آن دارد.

این جامعه شناس خاطرنشان می‌کند: مواردی مانند پارک خودرو در جلوی منازل دیگران، خیابان گردی همراه با مزاحمت برخی جوانان و شنیدن صدای نا به هنجار چه در قالب فریاد و عربده کشی و چه به صورت صدای بلند سیستم صوتی خودرو، ناشی از ناآگاهی مردم از احترام به حقوق شهروندی است. امیری پور هم چنین تصریح می کند: البته باید توجه داشت که محیط های شهری کشور و استان ما نیز نیازمند تقویت فضای تفریحی و اشتغال زایی است زیرا بسیاری از انحراف های اجتماعی و رفتارهای هنجارشکنانه ناشی از خلاء حضور مکانی برای تخلیه هیجان های فردی است که به صورت تک چرخ زدن در خیابان و ایجاد مزاحمت برای بانوان، ویراژ دادن و غیره خودنمایی می کند. این جامعه شناس می افزاید: از سوی دیگر بسیاری از موارد مزاحمت های شهری ناشی از اوقات فراغت فراوانی است که به علت بیکاری حاصل می شود.

ماهیت خاص زندگی شهری
یک مدرس دانشگاه و صاحب نظر مسائل فرهنگی نیز معتقد است: ماهیت زندگی شهری به گونه ای است که برخی مزاحمت ها ناخواسته برای شهروندان ایجاد می شود و مسئولان به عنوان برنامه ریزان مدیریت شهری باید این موارد را به حداقل برسانند.

سعیدی به گزارشگر خراسان می گوید: به عنوان مثال هنگامی که مهمان سراها و مراکز پرتردد بدون پارکینگ احداث می شوند، مردم نیز خواه، ناخواه مشکلاتی را برای محله های مجاور ایجاد می کنند.

وی می افزاید: از سوی دیگر باید پذیرفت که در جامعه ای که همانند جامعه ما در حال گذر از سنت به مدرنیسم است، بی گمان مشکلات خاص شهری هم ایجاد می شود که بخش زیادی از آن به علت وارداتی بودن فناوری است و هماهنگی میان این فناوری وارداتی و رفتارهای صحیح نیازمند اطلاع رسانی مناسب دستگاه های مربوطه به ویژه رسانه هاست.

وی هم چنین تصریح می کند: باید توجه داشت که میزان مشارکت های شهروندی و رعایت حقوق شهروندان در ارتباط مستقیم با یکدیگر است و هر چه مسئولان بتوانند زمینه های مشارکت مردمی را در امور مختلف بیشتر کنند، خود به خود رفتارهای نادرست شهروندان نیز اصلاح می شود. با این حال یک دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی به نکته قابل تاملی اشاره می کند و می گوید: تجربه کشورهای توسعه یافته گویای آن است که طرز صحیح رفتار و به اصطلاح رفتارهای الگو را نمی توان به وسیله پلیس و نظارت های خشک اجتماعی به افراد آموزش داد. برات پور اظهار می‌دارد: بهترین راه یادگیری رفتارهای صحیح اجتماعی و شهروندی، درونی شدن این رفتارها از طریق آموزش های غیر رسمی در کنار آموزش های رسمی مدرسه ای است. وی هم چنین با تاکید بر نقش حساس رسانه ها می گوید: بدون تردید بسیاری از افرادی که به هر شکل مزاحمت های شهری ایجاد می کنند، در معرض آموزش های مناسب قرار نگرفته اند و این مهم بر عهده مسئولان شهری است که با برنامه ریزی مناسب بستر مشارکت مردمی و خودجوش را برای رعایت این قوانین ایجاد کنند.

نقل از روزنامه خراسان: http://www.khorasannews.com/news.aspx?8_17239_R03_42864.XML

هميشه اميدوار باش 

شنبه 29/1/1388 - 17:11 - 0 تشکر 107063

بازیکنان تیم پیام مورد تقدیر سید محمد پژمان قرار گرفتندبه گزارش روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد سید محمد پژمان شهردار مشهد در این مراسم با بیان اینکه مطمئن باشید كه تمام ظرفیت استان و شهر مشهد در خدمت این دو باشگاه است افزود: متاسفانه شرایط به وجود آمده باعث شده كه این دو تیم وضعیت تثبیت شده‌ای نداشته باشند و این برای مجموعه مدیریت استان و مردم خلاف توقع است.
وی تصریح كرد: شهری كه از جمیع جهات ممتاز است و استانی با این پیشینه و سابقه شایسته نیست كه تیم‌هایشان برای بقا در لیگ برتر بجنگند.
پژمان خاطرنشان كرد: ظرفیت‌های شما بازیكنان و مجموعه ورزش استان می‌طلبد كه تیم‌های ما امروز برای رده‌های بالای جدول تلاش كنند اما به هر تقدیر نارسایی‌هایی دامن‌گیر این باشگاه‌ها شد و شرایطی رقم خورد كه متاسفانه امروز در شرایط سخت و دشوار قرار گرفته‌اند.
وی كه در جمع بازیكنان تبم فوتبال پیام صحبت می‌كرد، ادامه داد: نتایج چند هفته اخیر شما گواه این مطلب است كه اگر شرایط فراهم شود می‌توان ظرفیت‌ها را شكوفا كرد و شما هم نشان دادید كه شایستگی‌های خوبی دارید.

هميشه اميدوار باش 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی