انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 1135)
چهارشنبه 26/1/1388 - 21:37 -0 تشکر 106273
تربیت و اموزش دینی

آغاز تربیت دینی

اصولاً از نظر اسلام تربیت از گهواره آغاز می شود و در خانواده شكل می گیرد . مقدمات و پایه گذاری آن از مرحله تشكیل جنین و حتی قبل از آن است . ولی آنچه كه صورت رسمی دارد از لحظه تولد است و با ذكر اذان و اقامه در دو گوش كودك شروع می شود.

بعدها و به تدریج در مراحل مختلف زندگی ، ما وظیفه ای در قبال كودك داریم كه به عنوان مربی باید به ادای آن بپردازیم . شك نیست كه تا حدود هفت سالگی اعمال قدرت و فشار مطرح نیست . حتی رفتار مذهبی كودك صورت بازی و سرگرمی دارد. سعی و تلاش ما باید بر این باشد كه تكالیف مذهبی بر كودك سنگین نیاید واو را خسته نكند.

در طول مدت تربیت در هفت سال اول ، كوشش بر این است كه مصداق ها و مدل هایی عرضه و ارائه شوند كه برای كودك درس آموز باشند و  شیوه تربیت به گونه ای باشد كه نیازی به اصلاح  و تجدید نظر در آن ضرورت پیدا نكند كه بسیاری از لغزش های مذهبی افراد در این رابطه است.

اصولی در تربیت دینی :

پیش از این كه درباره مقاصد و محتوا و شیوه ها و فنون تربیت مذهبی كودكان سخن بگوییم ضروری است از سه اصل مهمی كه برای تربیت دینی لازم است سخن به میان آوریم . این اصول بدین قرارند:

 

 

1-  آگاهی و معرفت : ما مدعی نیستیم كه كودك قادر به درك همه ی مسائل و جوانب مربوط به مذهب باشد و یا آنچه را كه می گوییم دریابد. ولی این نكته باید مورد نظر باشد كه به میزان توانایی درك مطالب و فهم او مسائل را به او تزریق كنیم و به حساب این كه او خردسال است و هنوز وقت بسیاری برای متدین شدن دارد در این كار تعلـّل نكنیم.

2-  شور و احساس : طفل می بایست كم و بیش  با جماعات و اجتماعات مذهبی آشنا شود. در مراسم مذهبی ، دعاهای دسته جمعی ، سرودها و مراثی و در عبادت های جمعی مثل نمازهای جمعه و جماعت شركت كند و كم و بیش هیجانات ، شادی ها ، اشك ها و آه و ناله ها را ببیند . این امر در برانگیختن عواطف و شور مذهبی طفل مؤثر است . همچنین  داستان های مذهبی نیز در این امر مفید است.

3-  رفتار و عمل : نقش عمل و رفتار را چه در كار مربی و چه در كار كودك نادیده  نگیرید كه آن بیش از منطق و گفتار در تربیت مؤثر است. از طریق عمل دل ها متوجه حقیقت ها می شوند و عادات مذهبی پدید می آیند و میل به طاعت وعبادت در فرد شكل می گیرد. این روش تعلیم پیامبر بود كه به مردم می فرمود:  ببینید من چگونه عمل می كنم شما هم همان كار را بكنید.

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

چهارشنبه 21/11/1388 - 10:44 - 0 تشکر 181447

البته همان طور که در روایات نیز آمده تربیت فرزند قبل از ازدواج پدر و مادر آغاز می شود! چرا که فرد با انتخاب درست همسر در واقع دارد پدر یا مادری مناسب برای فرزند آینده خود انتخاب می کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی