تجارت و بازرگاني (بازدید: 653)
چهارشنبه 26/1/1388 - 20:40 -0 تشکر 106253
بازار به روایت سهامداران

پس از گذشت حدود پنج ماه از دوران نزول در بازار سرمایه، اکنون نوبت سهامداران حقیقی است تا مشکلات این چندماهه را بیان کرده و انگیزه خود را از تداوم حضور در بازار بگویند. علی مهدی پور، یکی از سهامداران با بیان این مطلب که اکنون راهی به خروج از بازار وجود ندارد به خبرنگار ما گفت: «کاهش قیمت نفت و در نتیجه کاهش درآمد دولت و نزدیک شدن به زمان انتخابات از مهم ترین دلایلی است که انگیزه سهامداران را برای ماندن از بین برده است.»
وی افزود: «از سوی دیگر شرکت ها نیز در ارائه اطلاعات ضعیف عمل می کنند. چرا باید شرکتی در طول یک ماه دو اطلاعیه از سال ۸۷ خود منتشر و در یکی سود و در دیگری زیان اعلام کند.»
● عرضه سهام بانک ملت شوک مثبت به بازار
این سهامدار بورس ادامه داد: «اکنون باوجود نقدینگی بسیار زیادی که در جامعه سرگردان است و فقط بخشی از آن صرف اوراق مشارکت و سپرده سرمایه گذاری شده اگر اعتماد به بازار برگردد نقدینگی به راحتی وارد بورس خواهد شد.»
وی خاطرنشان کرد: «خبر تصویب عرضه پنج درصدی سهام بانک ملت در ماه جاری شوک مثبتی خواهد بود که ممکن است انگیزه ورود به بازار را برای اشخاص به وجود آورد.»
● امیدی به آینده نداریم
مهدی قیومی از دیگر سهامداران بازار سرمایه تغییر در شرایط نزولی بازار را منوط به حمایت بزرگان و دولت دانست و گفت: «اگر سهامداران حقیقی هنوز از بازار خارج نشده اند دلیل آن دید بلندمدت به سرمایه گذاری در بورس نیست بلکه چاره ای جز ماندن ندارند و در صورت تداوم عدم حمایت دولت از بورس همچنان شاهد نزول قیمت ها و شاخص ها خواهیم بود.»
وی افزود: «سهامداران کوچک و نوپا که سهم کمی در بازار دارند توانسته اند از بازار خارج شوند.»
این سهامدار معتقد است. «کاهش قیمت نفت و قیمت جهانی فلزات، هیچ امیدی برای آینده بازار بر جای نگذاشته است.»
● بودجه محتاطانه شرکت ها سهامداران را بی اعتماد می کند
جوادی از دیگر سهامداران بورس نیز در این باره گفت: «نه تنها بورس بلکه بخش واقعی اقتصاد نیز دچار تزلزل شده است و بورس به دلیل اینکه ویترین اقتصادی است، نمود بیشتری دارد.»
وی افزود: «شرکت ها نیز در ارائه سود پیش بینی خود با احتیاط عمل می کنند و این احتیاط شک سهامداران را برای ماندن بیشتر کرده است.»
● تداوم شرایط بحران در پی نگاه وسواس گونه مدیران
یکی دیگر از سهامداران که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: «بی تدبیری مدیران بورسی و نگاه وسواس گونه آنها شرایط بازار سرمایه را هر روز نسبت به روز قبل بدتر کرده است.»وی در ادامه گفت: «چرا باید پس از گذشت پنج ماه از وقوع بحران در جهان، مدیران بورسی جلسه ای اضطراری با رئیس جمهوری برگزار کنند و تصمیمات آن جلسه را منوط به موافقت بعدی بدانند و به این فکر نکنند که هرچه در تصمیم گیری در خصوص بحران تاخیر ایجاد شود، بورس در گرداب بیشتر فرو خواهد رفت.»

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی