انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 441)
دوشنبه 24/1/1388 - 22:15 -0 تشکر 105814
ضرورت اموزش و یادگیری

آیین مقدس اسلام رسالت خود را با خواندن و آگاهی و دانش آغاز كرد و نظامی مبتنی بر ارزشگذاری راستین بر مقام دانش و دانشمند و اندیشه و اندیشمند را بنیان نهاد. كتاب بطور اعم و آثار گرانبهای اسلامی به طور اخص جلوه های زیبای این فرهنگند كه متاسفانه به دلایل چندی از جمله عدم فرصت كافی و وجود درگیریهای گوناگون و عدم وجود برنامه ی استراتژیك تاكنون چندان كه شایسته و بایسته است در این گستره تلاش نورزیده ایم . امروزه علیرغم توسعه فناوری الكترونیك اینترنت و رایانه هنوز كتاب و كتاب خوانی مهمترین شاخصه توسعه یافتگی است و هر ملتی كه وقت بیشتری برای مطالعه میگذارد. مسیر توسعه یافتگی و پیشرفت را آسانتر طی می كند و هر ملتی به هر دلیلی خواه ضعف برنامه ریزی و آموزش و یا علل دیگر از كتاب فاصله داشته باشد به همان میزان هم از توسعه و پیشرفت فاصله دارد و این یك اصل محتوم در سنجش ترقی و توسعه ملتها محسوب می شود. در جانب دیگر هیچ ملتی هم تاكنون بدون توسعه فرهنگی و ارتقا دانش و معلومات عمومی به توسعه صنعتی كشاورزی پزشكی علمی و پژوهشی نرسیده زیرا انسان ها با استفاده از كتاب به دستاوردهای سایر ملل پی بردند و همین اطلاعات آنها را در ترقی و پیشرفت اقتصادی یاری رسانده است بنابر این باید كتاب و كتاب خوانی را یكی از ابزارهای ضروری برای ادامه حیات یك ملت بشمار آورد . (۱ ) حالا كه ضرورت كتاب خوانی مشخص گردید آموزش روشها و راهبردهای مناسب برای مطالعه باید در برنامه های درسی گنجانده شود و چگونگی استفاده صحیح از فرایندهای یادگیری به زبان كودكان و نوجوانان و در سنین و مقاطع تحصیلی مختلف به آنها آموزش داده شود. بدون شك اگر دانش آموزان به این سو سوق داده و تشویق شوند كه بخشی از شكستهای تحصیلی خود را به عدم استفاده از روشهای درست مطالعه و یادگیری و نه عامل دیگری چون شانس كم استعدادی و دشواری تكلیف نسبت دهند در عین حال روشهای درست به آنها ارائه میشود و آنها می توانند با تلاش پشتكار و مسوولیت پذیری در قبال شكستها موفقیت تحصیلی كسب كنند . (۲ ) لذا پیشنهاد می كنیم كه دفتر برنامه ریزی و تالیف كتب درسی كتابی را تحت عنوان « آموزش مهارتهای یادگیری و مطالعه » كه جای خالی آن در برنامه درسی محصلان مشهود است برای مقاطع مختلف تحصیلی تدوین نماید و از طریق دوره های آموزشی ضمن خدمت معلمان را در جریان قرار داده و آموزش دهد تا انشاالله شاهد رشد كمیت و كیفیت مطالعه در جامعه ی اسلامیمان باشیم و آنرا به یك فرهنگ تبدیل نماییم .

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی