انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 383)
دوشنبه 24/1/1388 - 21:48 -0 تشکر 105791
سربازی و مرادنگی

Bushehr-Tebyan.IR
بسیاری از پسران جوان این اصطلاح را شنیده اند كه «تا سربازی نروی، مرد نمی شوی». گویی میان مردانگی و سربازی پیوندی ناگسستنی برقرار است. در واقع، تصویری كه از سربازی اجباری در نگرش عمومی جامعه وجود دارد، حاكی از كلیشه های جدی مردانگی است. كلیشه هایی كه هویت اجتماعی یك پسر جوان را به عنوان یك مرد، كامل می كند. با اطمینان می توان گفت كه اشتغال، ازدواج و پدر شدن نیز چنین اهمیتی در زنجیره محكم كلیشه های مردانه ندارند. اما، مگر در سربازی چه اتفاقی رخ می دهد كه اهمیتی به این بزرگی در تثبیت هویت مردانه ایفا می كند؟
با یك نگاه ساده می توان گفت: مهمترین خصیصه سربازی اجباری، «سلسله مراتب قدرت» است. همان اصلی كه به اعتقاد بسیاری از فرماندهان، نخستین درس پادگان برای سربازان تازه كار است. پسران جوان باید یاد بگیرند كه از مافوق خود اطاعت كنند. مافوقی كه از لحاظ قدرت، درجه بالاتری از آنها دارد. در سربازی، آن چیزی كه تعیین كننده است «درجه قدرت» افراد است. این درجه است كه مشخص می كند چه كسی باید از چه كسی حرف شنوی داشته باشد؛ چه كسی تصمیم بگیرد و چه كسی اجرا كند؛ چه كسی حرف آخر را بزند و چه كسی حرفی نزند.
قدرت و مردانگی در یك جامعه پدرسالار پیوندی دیرینه دارند. این قدرت است كه مردانگی را در خانه، محیط كار، و عرصه عمومی تعیین می كند. مانند آن چیزی كه در قانون آمده: «مرد، رئیس خانواده است»، یا در عرف جا افتاده: «مرد، نان آور خانه است». و البته در مقابل، زن موجودی كم قدرت است: «ضعیفه». با این وجود، محیط خانه برای یاد گرفتن مردانگی كافی نیست. چراكه سلسله مراتب قدرت مردانه تنها میان زنان و مردان جریان ندارد. این سلسله مراتب، خود مردان را نیز درجه بندی می كند. آن كسی كه در راس قرار دارد از همه مردتر است و آن كسی كه در قاعده هرم است به ذلالتی زنانه متهم می شود.
خدمت سربازی اجباری، دوره ای است برای آموزش این سلسله مراتب به مردان جوانی كه باید جای خود را در هرم بزرگ مردانگی پیدا كنند. جایی كه از آن پس بتوان به آنها گفت: «پسرم تو دیگر مرد شده ای، حالا وقت زن گرفتن ات است». در واقع، پادگان ها، كارخانه های مردسازی هستند. در آنجا پسران جوان یاد می گیرند تا به جای احساسات و لطایف از منطق و قاطعیت استفاده كنند. در آنجا به آنها آموخته می شود تا بی چون و چرا از مافوق خود اطاعت كنند و به زیر دست خود دستور بدهند. در آنجا به آنها طریقه استفاده از ادوات جنگی آموزش داده می شود تا در زمان نیاز بتوانند از «ناموس و وطن» خود دفاع كنند. و در نهایت، پسران جوان با خشونتی مردانه آبدیده می شوند تا در برابر روزگار «نامرد و نامراد» مقاوم باشند. سرانجام، سربازی صافی مردانگی است.

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

يکشنبه 18/10/1390 - 17:20 - 0 تشکر 414130

اگه مرد شدن به سربازی رفتنه، ما نمیخوایم مرد بشیم کی رو باید ببینیم!!؟
با این حرفها چی که گذاشتین توی سایت!
چون میخوایم قدرت و تسلط و زور گفتن توی خونه یاد بگیریم بریم سربازی!؟؟؟؟!!!!!
واقعا بسیار بی محتوا بود این مطلب.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی