انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 401)
شنبه 22/1/1388 - 23:28 -0 تشکر 105320
خدشه در مشروعیت موسوی یک‌روز پس از دیدار با مراجع

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

با انتشار بیانیه سازمان مجاهدین در حمایت از میرحسین صورت گرفت

خدشه در مشروعیت موسوی یک‌روز پس از دیدار با مراجع

گروه سیاسی- درست یک روز پس از آنکه میرحسین موسوی از سفر انتخاباتی خود به قم و دیدار با برخی از مراجع تقلید بازگشت، سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه‌ای حمایت خود را از وی علنی کرد تا مشروعیت‌سازی میرحسین در قم بیش از یک روز دوام نیاورده باشد.

موسوی در میان دیدارهای صبح پنج‌شنبه خود به دیدار آیت‌الله مکارم شیرازی از اعضاء ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم رفته بود. سال 82 و پس از آنکه سازمان مجاهدین از هاشم آغاجری عضو شورای مرکزی خود در قبال اظهارات اهانت‌آمیزش نسبت به ائمه‌اطهار(ع) و مراجع تقلید حمایت کرد، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در اطلاعیه‌ای که به امضاء آیت‌الله مشکینی رئیس وقت این جامعه رسید، سازمان را نامشروع خواند و مؤمنین را از همکاری با آن برحذر داشت.

گویا بیانیه رسمی حمایت سازمان از موسوی بدون هماهنگی و رضایت او منتشر شده و موسوی مخالف علنی کردن این حمایت بوده است. سایت اصلی حامی موسوی نیز تا لحظه انتشار این خبر به‌رغم گذشت چندین ساعت از اعلام حمایت سازمان از انتشار این خبر خودداری کرده‌است.

اما میرحسین در دوگانه اصولگرایی- اصلاح‌طلبی خود قصد رنجاندن هیچ گروهی را ندارد و حتی در واکنش به اظهارات رئیس ستادش مبنی بر توقعات برخی افرادی که کمک‌های انتخاباتی خواهند کرد، گفته است "کسی را طرد نکنید، دولت به اندازه کافی بزرگ است." همچنین موسوی، تیم عملیاتی برای فعالت‌های انتخاباتی‌اش ندارد و پس از آنکه برخلاف انتظارش، هیچ استقبالی از وی توسط اصولگرایان هم نشده است، ناچار است حالا که به میدان آمده، عملیات انتخاباتی‌اش را به سابقه‌داران جنگ روانی در مشارکت و سازمان تفویض کند.

در دیدار نوروزی آرمین، تاج‌زاده و بهزاد نبوی با موسوی توافق برای این تفویض اختیارات انجام شده و همچنین موافقت گردید که سازمان و مشارکت که به‌عنوان دو جریان تندرو در میان اصلاح‌طلبان شناخته می‌شوند، کمتر به ایراد مواضع ایجابی در حمایت از او بپردازند و با به دست گرفتن، پشت‌پرده طراحی‌ها، مواضع بیرونی خود را به نقد احمدی‌نژاد و تأکید بر ضرورت عدم ابقاء این دولت متمرکز کنند.

با این حال، تصویب حمایت از موسوی در جلسات سازمان چندان آسان نیز نبوده است، به‌طوری که این جریان تندرو، از روز 20 اسفند (زمان اعلام حضور موسوی) تا به امروز، بیش از یک ماه درخصوص این اعلام حمایت تعلل کرد. مواضع دوپهلوی موسوی در قبال سازمان و توانایی و اراده وی در محقق کردن مطالبات آنان، یکی از موارد اصلی مورد بحث در جلسات تصمیم‌گیری بوده است. اظهارنظر مبهم میرحسین درخصوص مشروعیت این سازمان در حاشیه نشست مطبوعاتی‌اش و بیان این جمله که "پاسخ را با آری و خیر نمی‌توانم بدهم" در واکنش به این پرسش که آیا سازمان مجاهدین انقلاب را مشروع می‌دانید، از مواردی بود که به شدت به این اختلاف‌ها دامن زد.

اعلام حمایت سازمان از موسوی، همچنین اعلام حمایت قریب‌الوقوع حزب مشارکت، در واقع همان پاشنه آشیلی است که کروبی از آن فرار می‌کند. اگرچه موسوی خود نیز تمایل چندانی به تأکید بر این حمایت ندارد و تکرار مواردی مانند "هر ایرانی، یک ستاد" یا استفاده از تعابیری مانند ستادهای مردمی که تا پیش از انتخابات 84 و مدل‌سازی رفتاری احمدی‌نژاد در تاریخ انتخابات‌های ایران بی‌سابقه بوده است، نوعی فرار از نزدیک شدن علنی به احزاب است که مورد علاقه جامعه ایرانی نیست.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای مهندس میرحسین موسوی را به عنوان نامزد مورد حمایت خود در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

این در حالی است که در جلسه روز پنج‌شنبه خاتمی با هوادارانش که در سالن رایزن برگزار شد، انتقادات تندی از وی به دلیل کنار کشیدن مطرح شده است، و در عین حال، میرحسین موسوی به جا ماندن از فضای سیاسی، فرهنگی کشور، استفاده از ادبیات کهنه و ناهمخوان با اصلاحات، متفاوت بودن افق ناگاهش با شعارهای مترقی و آوانگارد متهم شده است.

سازمان مجاهدین نیز در بیانیه خود به موارد حداقلی در انتخاب گزینه میرحسین اشاره کرده و بار دیگر هم اینکه خاتمی گزینه اول آن‌ها بوده است را به رخ موسوی می‌کشد تا هشدار دهد چنانچه خاتمی باز هم هوس برگشتن به سرش بزندف حاضر به ادامه حمایت از وی نیست.

گفته می‌شود سازمان مجاهدین قصد دارد پس از آنکه موسوی طی 3 هفته آینده تلاش خود را بر این مسئله متمرکز کند که به موسوی بفهماند وی قادر به جلب اقبال عمومی نیست و نتیجه نظرسنجی‌ها و استقبال از وی در سفرهای استانی، حاکی از شکست قطعی او در دور اول انتخابات دارد، بنابراین، به جهت اینکه نام او در تاریخ به عنوان عامل حذف دموکراتیک اصلاح‌طلبان ثبت نشود، خود به نفع خاتمی کناره‌گیری کند و رئیس‌جمهور سابق را در عمل انجام شده برای بازگشت قرار دهد.

در این بیانیه پس از اشاره به برخی ویژگی‌های موسوی اضافه شده است:

با توجه به ملاحظات و ویژگی های فوق، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران ضمن احترام به دیگر نامزدهای اصلاح طلب، در شرایط کنونی آقای مهندس میر حسین موسوی را دارای جامعیت و صلاحیت های فکری، تجربی و مدیریتی بیشتری برای نجات كشور و بازگرداندن اداره کشور به مسیر عقلانیت و اهداف و آرمان های راستین ملت ایران در انقلاب اسلامی ارزیابی کرده و به منظور پایان دادن به مدیریت ناکارآمدی که در چهار سال گذشته جز بحران و تشدید معضلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و تنزل جایگاه کشور در عرصه جهانی دستاوردی برای ملت ایران نداشته است، رسماً از کاندیداتوری ایشان در انتخابات ریاست جمهوری دهم حمایت می کند و تمام توان و امکانات خود را برای پیروزی ایشان در انتخابات به کار خواهد گرفت.

سازمان در این حمایت و تلاش هیچ گونه انتظار و چشمداشتی جز التزام و وفاداری آقای موسوی به نکات و ملاحظات فوق که تماماً از بیانات و مواضع اخیر خود ایشان استخراج شده است، ندارد. همچنین یاد آوری این نکته را ضروری می دانیم که سازمان از آغاز ضمن استقبال از تکثر کاندیداها در میان اصلاح طلبان و به رسمیت شناختن حق گروه های اصلاح طلب در معرفی و تبلیغ کاندیدای مطلوب خود، بر ضرورت سازوکاری عقلانی برای دستیابی به اجماع در مراحل نهایی پیش از برگزاری انتخابات تأکید داشته و به رغم حمایت از کاندیداتوری آقای خاتمی، بر توافق اصلاح طلبان در مورد چنین سازوکاری تأکید کرده است. اکنون نیز ضمن حمایت از کاندیداتوری آقای میرحسین موسوی مجدداً بر ساز و کار مذکور تأکید کرده و از نامزدهای انتخاباتی مطرح در میان اصلاح طلبان می خواهیم که نهایتاً براساس نتایج نظر سنجی علمی و معتبری که از سوی مرجعی مورد توافق انجام خواهد شد به نفع کاندیدای دارای آراء بیشتر از صحنه رقابت کنار روند.

سربلند و پیروز باشین...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 23/1/1388 - 13:7 - 0 تشکر 105387

به نام خدا

سلام ممل جان ممنونم از نظر شما اصلا مشروعیتی وجود دارد من که فکر نمیکنم بعد هم اینکه سفر موسوی به قم حتما برای یه چیزهایی بوده دیگه مثل کسب حمایت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی