انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 632)
دوشنبه 17/1/1388 - 19:7 -0 تشکر 103863
* مهندس موسوی در اولین كنفرانس مطبوعاتی*طرح امنیت اجتماعی تامین کننده نظرات نظام نیست/

با سلام

اولین كنفراس مطبوعاتی مهندس میر حسین موسوی با حضور گسترده خبرنگاران برگزار شد. 

قلم - مهندس میرحسین موسوی پس از سخنان ابتدایی خود در جمع حدود 500 خبرنگار و عکاس و بیش از 90 رسانه داخلی و خارجی به سوالات مطرح از سوی نمایندگان افکار عمومی پاسخ داد.

به گزارش قلم‌نیوز، اولین سوال از سوی خبرنگار روزنامه اطلاعات که میزبان کنفرانس مطبوعاتی مهندس موسوی است، بیان شد. وی خطاب به نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس گفت: ذهنیتی که مردم از شما دارند مربوط به دوران دفاع مقدس است و اینکه شما در آن زمان مشکلات اقتصادی را با ارایه کوپن حل می‌کردید؛ در حال حاضر در صورتی که پیروز شوید، سیاست اقتصادی شما چیست؟ آیا سیاست کوپن را ادامه می‌دهید یا نه؟ نظرتان در ارتباط با حذف یارانه‌ها چیست؟
میرحسین موسوی پاسخ داد: یکی از افتخارات دولت زمان جنگ استفاده از کوپن و اداره کشور به شکلی بود که کسی در این کشور از گرسنگی تلف نشد و مشکلات کشور حل شد و مردم با فراغ بال در جبهه‌های جنگ حضور پیدا و از حریم ارزش‌ها دفاع کردند.

وی بیان کرد: من بارها گفته‌ام که شرایط جنگی ایجاب می‌کرد چنین سیاستی اتخاذ شود و این فقط مربوط به کشور ما نبوده است و دیگر کشورهایی که به نحوی درگیر جنگ بوده‌اند بر منابع مالی و اقتصادی کشور خود مدیریت و نظارت قوی اعمال می کردند؛ از جمله کشور انگلستان؛ در کشور انگلستان در زمان جنگ بر خروج و ورود مواد غذایی نظارت می شد. ژاپن نیز ارز کشور خود را در موقعی شناور کرد که نزدیک 20 سال از جنگ گذشته بود و به تدریج خود را با شرایط جدید وفق داد.

موسوی بیان کرد: بعد از جنگ با توجه به شرایط جدید باید سیاست‌های جدید اتخاذ شود و کارهایی نیز در این ارتباط در کشور ما بعد از جنگ شروع شد.

وی افزود: من گمان می‌کنم که سیاست اقتصادی به یک سری اصول بر می‌گردد اما تحت شرایط مختلف باید عوض شود و در شرایط جدید اگر بخواهیم شرایط جنگی را اعمال کنیم نه تنها این کار غیر عقلانی است بلکه توانایی و امکان این مساله نیز وجود نخواهد داشت و من فکر می‌کنم جواب من به این سوال نه است.

میرحسین موسوی با بیان این که در ارتباط با راه حل های اقتصادی در مورد برخی از آنها در بخش هایی در کشور ما اجماع وجود دارد و در بخش هایی تفاوت نظرات گفت: در اوایل انقلاب تعداد کارشناسان اقتصادی به تعداد انگشتان دست نمی رسید اما اکنون بیش از هزار نفر دکترای اقتصاد داریم که آنها فعالیت می کنند و می توان با تکیه بر نظرات این نخبگان اقتصادی طرح ها وبرنامه هایی برای اقتصاد کشور تبیین و طراحی کرد.

میرحسین موسوی گفت: در این ارتباط در وهله اول باید ثباتی در سیاستگذاری ها و نظام مدیریتی کشور ایجاد شود  و باید یک نگاه نو به بودجه کشور ایجاد شود و در واقع تغییراتی را در این زمینه ایجاد کرد.

وی گفت: قدم بعدی راه اندازی تولید و امید بخشیدن به مردم ، بخش خصوصی و نیروی کار است و این که سیاستی اتخاذ شود که ارزش پول ملی کشور متزلزل نشود و کنترل افزایش نقدینگی نیز در جامعه صورت بگیرد.

وی مهمترین مشکل دولت بعدی را مساله تورم و بیکاری خواند و گفت: باید برای حل این مسائل نگاهی نو به بخش خصوصی و هم چنین در راستای راه اندازی تولید تلاش زیادی بکنیم و در واقع مسائل گوناگونی که می تواند در جهت‌گیری های بازار موثر باشد را مدیریت کنیم.

به گزارش قلم‌نیوز، در ادامه این نشست مطبوعاتی، خبرنگار مهر خطاب به میرحسین موسوی گفت: شما بر اهمیت آزادی کانال های تلویزیونی تاکید کرده اید در صورتی که این امر بر قانون اساسی ممنوع شده است، آیا شما برای تحقق این امر می‌خواهید اصلاحاتی را در قانون اساسی ایجاد کنید؟

موسوی پاسخ داد: بنده در مجلس بازنگری قانون اساسی حضور داشتم و سخنگوی کمیته اجرایی آن بودم و همین مساله از جمله موارد پیشنهادی من بود و از آن دفاع کردم و بحث آزادی کانال های تلویزیونی را در آنجا مطرح کردم که این امر با مدیریت نظام صورت بگیرد و اکنون نیز این اعتقاد را دارم و اعتقادم عوض نشده است. یکی از دوستان در آن جلسه به شوخی به من گفت که شما می خواهید همه چیز دولتی شود و چیزی که باید دولتی شود می خواهید خصوصی شود و همه در آن جلسه خندیدند و این پیشنهاد تصویب نشد.

‌وی در ادامه گسترش رسانه ها در جهان را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: به کشورهای اطرافمان از جمله عراق نگاه کنیم هم می بینیم آنها به چه میزان کانال های تلویزیونی دارند.

موسوی همچنین به گسترش اینترنت اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی امکان حرکت در این فضای فزاینده رسانه‌ای را نداریم.

وی گفت: هر تغییری در این زمینه باید با توجه به قانون اساسی صورت گیرد و شاید قانون اساسی مثل اصل 44 یک راه حلی را باز کند و در این چارچوب بتوان با آن روبرو شد یا این که منتظر باشیم بازنگری در قانون اساسی که هر چند سال صورت می گیرد انجام شود و این نیز جزو آن تغییراتی باشد که در قانون اساسی صورت می گیرد و تا آن موقع صبر کنیم.

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی